Як не переплатити за документи у Польщі

13 Грудень, 2017 - 16:40

Під час подачі на карту побиту кожен іноземець надає певний пакет документів - оригіналів та їх копій, пише yavp.pl. За розгляд справи й виготовлення пластикової картки стягується держмито. Але з недавніх пір інспектори в деяких воєводських управліннях стали вимагати внесення оплати за посвідчення копій документів. Вартість "послуги" - 5 злотих за сторінку формату А4. З огляду на те, що копія тільки одного з безлічі обов'язкових документів - закордонного паспорту - це більше 30 сторінок (мається на увазі документ для виїзду за кордон громадянина України), сума набігає не маленька. Чи повинні іноземці платити за завірення копій? Розбиралися разом зі Службою допомоги мігрантам в Польщі Migrant Service.

Раніше про оплату за завірення копій в ужондах ніхто навіть не чув, що змінилося зараз?

Як з'ясував Я в Польщі, з 1 червня 2017 роки змінилося положення Адміністративного процесуального кодексу Польщі про засвідчення копій. Польські чиновники отримали право самостійно звіряти копії  документів з їх оригіналами та оформлювати це документально. З появою нововведення, яке, до речі, мало позбавити заявника від зайвих витрат, виникло питання, в яких саме випадках за цю послугу повинна братися оплата?

Згідно з  § 2в ст. 76a Адміністративного процесуального кодексу: «Уповноважений співробітник органу, ... якому був пред'явлений оригінал документа разом із копією, на прохання сторони засвідчує відповідність копії документа оригіналу. Засвідчення полягає в тому, що працівник ставить свій підпис, вказує  дату й місце видачі засвідчення, і, на прохання сторони, також час правочину. Якщо документ містить спеціальні позначки (доповнення, виправлення або помарки), інформація про них повинна також міститися в засвідченій копії документа». У супровідній записці до проекту цього нововведення пояснювалося, що право засвідчення документів покладається на працівника відомства з метою позбавити заявника від додаткових витрат, пов'язаних з оплатою послуг нотаріуса.

Згідно зі статтею 1 пункту 1 вищезазначеного Закону, гербовий збір підлягає оплаті якщо:

- дію було виконано на підставі заяви, запиту, прохання
- документ є витягом з державного реєстру
- документ є підтвердженням права на представництво

Як бачимо, ані слова про те, що оплаті підлягає завірення копії документів, вимаганих у ході розгляду справи про надання дозволу на тимчасове (постійне) перебування, а також роботу в Польщі.  

Тим не менш, випадки, коли під приводом "завірити копію" працівники відомств, вимагають оплатити подібні "послуги", не такі вже й рідкісні.

Чиновник вимагає заплатити за завірення копії, що робити?

Марта Бернатх (Marta Biernath), консультант Migrant Service, зізнається, що за останніх 6 місяців не зустрічалась з жодним випадком стягнення оплати за посвідчення копій. Тим не менш, вона пояснює, що в процедурі оформлення воєводського дозволу на перебування і роботу, іноземець зобов'язаний надати оригінали всіх документів, які стосуються справи.

Іноземець особисто подає документи в воєводське управління. Особиста присутність необхідна для взяття відбитків пальців. У процесі подачі іноземець зобов'язаний надати оригінал свого паспорта, а також дві звичайні копії (які не потребують нотаріального посвідчення) усіх його сторінок; оригінал договору оренди житла та його копію (також не вимагає нотаріального посвідчення) тощо. Деякі документи надаються тільки в оригіналі (без копій), наприклад, підтвердження з навчального закладу про зарахування до складу студентів або продовження навчання, довідка про відсутність заборгованості з податкової інспекції і тощо.

Якщо іноземець подає документи через канцелярію воєводства або висилає їх поштою, то у нього є два варіанти. По-перше, можна надати копії, завірені у нотаріуса. Тоді, очевидно, доведеться заплатити за кожну сторінку засвідчення згідно прейскуранта цін конкретного нотаріуса. По-друге, надати звичайні, не завірені копії, і чекати запрошення від інспектора на зняття відбитків пальців і, разом з тим, принести з собою оригінали. В такому випадку чиновник не має правових підстав вимагати від іноземця оплату за завірення копії! Витрати, які несуть заявники-іноземці, залишаються незмінними - оплата за розгляд справи про надання дозволу на перебування і роботу на території Республіки Польща (340 зл або 440 зл); оплата за виготовлення пластикової картки - 50 злотих. За бажанням, іноземець може оформити представництво ведення своєї справи уповноваженій особі. Ця послуга теж платна і складає 17 злотих.

Отже, на що послатися, щоб з Вас перестали вимагати заплатити за завірення копії:

Kodeks postępowania administracyjnego  § 2b w art. 76a, а также  Kodeks postępowania administracyjnego art. 1 ust. 1.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

00:47
Мінфін США оголосив про введення санкцій відносно 20 компаній і банків з Ірану.
23:44
Російська авіакомпанія «Аерофлот» припинила продаж пільгових квитків на рейси в окупований Крим.
21:36
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян 16 жовтня заявив про свою відставку.
20:57
Колишній власник газети "Спорт-Експрес" Іван Рубін покінчив з собою через численні борги.
20:48
Щонайменше, 2,2 мільйона дітей страждають від гострого недоїдання в Ємені.
20:12
У Чехії затримали кількох росіян, яких звинувачують у зламі комп'ютерної системи МЗС Чехії та у втручанні в роботу системи видачі посвідок на постійне проживання.
19:55
Чим займався співзасновник Microsoft, чому покинув компанію та у що вкладав свої гроші.
17:13
З'явилися прогнози щодо збільшення видобутку сланцевої нафти у США.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.