У Польщі відбувається суттєве здорожчання необхідних продуктів

6 Листопад, 2017 - 22:18

Протягом року Польща перейшла від епохи дефляції до періоду швидкого росту цін. “Кошик” основних продуктів і послуг подорожчав за цей час на понад двісті злотих.

За пачку масла тепер доводиться платити на понад половину більше ніж роком раніше, швидко збільшуються ціни на яйця, крім того, дорожчають овочі, фрукти, випічка та м’ясо, особливо свинина. Так популярна в Польщі шинка протягом року подорожчала на чверть, пише nashapolsha.

В останні місяці інфляція в країні над Віслою міцно вкорінилася на позначці у 2 відсотки. Приводу для паніки поки немає, але водночас це найбільший її показник за останні п’ять років і один з найвищих на сьогодні в країнах Європейського Союзу. Крім того, криється за нею і щораз швидший темп здорожчання продовольчих товарів (у вересні вже понад 5 відсотків, даних за жовтень головне управління статистики ще не надало), що складає найбільшу, певно у 25 відсотків, частину видатків пересічної родини. Що ж стосується бідніших родин то в таких, видатки на продукти складають кожен третій злотий сімейного бюджету.

Крім того, гаманці мешканців Польщі полегшує зростання цін на утримання житла, здебільшого через збільшення рахунків за світло та газ. Щораз більше обходиться і використання автомобіля, оскільки протягом року суттєво подорожчало пальне, а вартість полісу обов’язкового страхування цивільної відповідальності встановлює нові рекорди. Більшість автовласників платили за таке страхування цього року щонайменше на 50 відсотків більше.

Чи збідніли внаслідок цього поляки? Радше ні, оскільки підвищення цін компенсує помітне цього року підвищення зарплат, а також допомога на дітей з програми “500 плюс”, з котрої щомісяця користується понад 2,5 млн родин. Але то власне ті додаткові доходи, що потім здебільшого ідуть на покупки, які й стають головним двигуном збільшення цін, в основному на харчі. Виглядає на те, що ту спіраль інфляції поляки накручують собі самі.

Гірше те, що такий стан речей може спровокувати більше ніж прогнозувалося раніше підвищення процентної ставки, що вже кілька років на найнижчому в історії рівні. І завдяки цьому внески по кредитах у злотих, які сотні тисяч польських родин взяли на придбання житла, практично не міняються. Але якщо розгул інфляції змусить Національний Банк Польщі підвищити процентні ставки в наступних роках, наслідки для боржників можуть бути драматичними. Аналітики вже підрахували, що підвищення ставки на 2 процентних пункти спровокує підвищення внеску середньостатистичного кредиту (300 тисяч злотих на 30 років) навіть на кількасот злотих. Може то мати суттєвий вплив на сімейні бюджети польських родин із середнім статком.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

19:28
Трамп заявив про можливість швидкого укладення торговельної угоди з Китаєм.
18:27
Кріштіану Роналду пішов на угоду зі слідством у справі про податкове шахрайство з його боку.
17:59
Раніше повідомлялося про трьох загиблих.
17:53
Кілька сотень людей, одягнених у жовті жилети, вийшли в п'ятницю на вулиці Тель-Авіва та Єрусалима.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.