У сусідній країні представники популярної професії масово втрачають роботу

17 Жовтень, 2017 - 21:12

Якби хтось створював портрет середньостатистичного польського вчителя, то на ньому була б зображена 42-річна жінка, пише YaVP.

За статистикою більшість польських вчителів - жінки з вищою освітою, їх середній вік становить 42 роки. Молоді викладачі найчастіше працюють у гімназіях і технікумах. У молодшій школі, навпаки, більшість вчителів - старшого віку.


80% польських вчителів зізналися, що мріяли про свою нинішню професію з самого дитинства. При цьому вчителі-чоловіки частіше, ніж жінки, назвали свій вибір спонтанним. Серед причин, що привели педагогів у професію, прозвучали інтерес до літератури та журналістики (так свій вибір пояснили вчителі польської мови) і можливість вчитися в рідному місті.

Кожен другий учитель-чоловік викладає фізкультуру та лише кожен сотий - навчає учнів початкової школи

Професія вчителя в Польщі названа однією з найбільш фемінізованих: переважна більшість фахівців, що працюють в цій сфері, - жінки. Але зустріти викладача-чоловіка все-таки можливо. Найчастіше представники чоловічої статі працюють фізруками. Кожен другий учитель фізкультури в Польщі - чоловік. У групі викладачів польської та російської мов таким є кожен двадцятий, живопису та німецького - кожен десятий, а математики - кожен сьомий. Нерідко чоловіки викладають історію та фізику, кожен третій вчитель цих предметів чоловічої статі. І, звичайно ж, не можна не згадати про вчителів цивільної оборони. Дві третини носіїв цієї дисципліни - представники сильної статі.

Найменше в школах платять стажистам, найбільше - директорам шкіл

Професію вчителя в Польщі не можна назвати занадто прибутковою, але все ж таки вона гарантує педагогам стабільний середній рівень доходу, що буде зростати разом з досвідом викладача.

Сьогодні найменш оплачуваною є робота вчителя-стажиста. Представники цієї категорії не отримують надбавки та премії, як їх більш досвідчені колеги і це значною мірою відбивається на їхньому гаманці. В середньому, дохід стажиста становить 2072 злотих. Натомість, педагог з 20-річним стажем може розраховувати на зарплату в 6500 злотих. Чим не стимул для молодих спеціалістів залишатися в професії?

Абсолютно очевидно, що керівна посада приносить вчителю найвищий заробіток. Наприклад, директор польської початкової школи щомісяця отримує близько 7114 злотих. Сюди входить ставка - 3109 злотих, решта - різні надбавки за професіоналізм, вислугу років та вичитку додаткових годин.

Втім, польські вчителі не дуже задоволені власним заробітком. Особливе занепокоєння у викладачів викликала остання реформа освіти, що стала причиною звільнень десятків тисяч працівників сфери.

З 1 вересня 2017 року майже 9 тисяч польських вчителів втратили свої робочі місця, при цьому в багатьох великих містах нікому викладати в школах

Профспілка польських вчителів заявила, що з 1 вересня 2017 року 8933 вчителя втратили роботу, а 21 667 педагогів не зможуть працювати на повну ставку. Такі наслідки реформи, що проводиться міністерством освіти на чолі з міністром Анною Залевської (пол. Anna Zalewska), - вважають у профспілці. У самому міністерстві подібні звинувачення категорично відкидають, посилаючись на той факт, що сьогодні в країні відкрито близько 13 тис вакансій для шкільних вчителів, 5 тисяч з яких пропонують працевлаштування більш ніж на півставки. Подібний парадокс фахівці пояснюють тим, що більшість вчителів, які втратили роботу в школі в зв'язку з реформою, змогли знайти її в інших сферах, де і зарплата вище, і навантаження менше. Тим не менш, ситуація з браком вчителів вже призвела до того, що директори деяких шкіл змушені звертатися до вищих інстанцій з проханням дозволити їм брати на роботу людей без педагогічної освіти та відповідного досвіду роботи.

Педагоги Польщі зізнаються, що хотіли б кардинально змінити підхід до утворення

У Польщі, як і в Україні, до власної системи середньої освіти ставляться досить критично, ставлячи в приклад успіхи Фінляндії та Скандинавських країн. До переліку речей, які заважають польській школі змінитися на краще, входить націленість на заучування величезного масиву інформації та існування ієрархії предметів. За результатами опитування польських старшокласників, найбільше вони цінують в своїх учителів почуття гумору і здатність знаходити спільну мову зі своїми учнями.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.