Як законно залишитися на проживання в Польщі

23 Серпень, 2017 - 18:29

Документ, без якого неможливе повноцінне життя іноземця в Польщі, в питаннях і відповідях у матеріалі yavp.

Що таке карта побиту (пол. karta pobytu), якою вона буває і що дає

Це документ, що підтверджує особу іноземця та право його перебування на території Республіки Польща.

Ще її називають дозволом на проживання або резидентської картою. Цей документ видається на певний час (pobyt czasowy) або передбачає постійне перебування (pobyt stały).

Карти побиту дозволяють:

  • тимчасове перебування (karta czasowego pobytu)
  • тимчасове перебування з доступом до ринку праці (karta czasowego pobytu z dostępem do rynku pracy)
  • постійне проживання (karta stałego pobytu)
  • карта довготривалого резидента ЄС (karta pobytu rezydenta długoterminowego UE)

Залежно від виду карти, її власники мають різний статус і, відповідно, їх права та обов'язки можуть істотно відрізнятися. Наприклад, тимчасове резидентство з доступом до ринку праці дозволяє іноземцю працювати, але тільки на того роботодавця, дані якого вказані в документах  для отримання карти. Змінювати працю можна, але робити це доведеться разом з переоформленням карти.

Незалежно від виду карти вона дозволяє подорожувати Шенгенською зоною. З цим шматочком пластику іноземець може користуватися страховкою, оформлювати кредити, купувати нерухомість і навіть отримувати субсидії (наприклад, брати участь у програмі допомоги сім'ям з дітьми 500+).

Хто може отримати карту побиту, що для цього потрібно і скільки це коштує

Карту можуть оформити іноземці, які планують пробути в Польщі довше 3-х місяців. Звичайно, одного бажання жити в цій країні замало. Доведеться виконати ряд вимог місцевого законодавства, наприклад:

- в'їхати та перебувати в країні легальномати діючий закордонний паспорт
- довести мету та умови свого перебування в Польщі
- мати джерело стабільного доходу або володіти сумою грошей, достатньою  для    забезпечення свого проживання в країні
- мати договір оренди або право власності на житло в Польщі

Доводити свою спроможність як резидента Польщі доведеться всім: і тим, кого з цією країною пов'язують виключно ділові відносини, і тим, хто приїжджає сюди по Карті поляка і планує подаватися на громадянство. Зрозуміло, що кандидати на резиденство повинні мати бездоганну репутацію законослухняного гостя ЄС та громадянина країни свого походження. В іншому випадку, під час перевірки польськими спецслужбами факти минулих правопорушень можуть послужити приводом для визнання іноземця неблагонадійним або навіть небезпечним, і в отриманні карти побиту, швидше за все, відмовлять.

Щоб оформити карту побиту слід звернутися до воєводського управління у справах іноземців. У багатьох воєводствах потрібно обов'язково узгодити дату свого візиту завчасно. Зробити це можна через спеціальну форму електронної черги на сайті відповідного воєводства.

Заява на карту побиту подається заявником особисто. Це правило поширюється на всіх, навіть немовлят, якщо вони мають потребу в цьому документі.

Процедура подачі проста. Спершу заповнюється спеціальна форма, яку можна роздрукувати прямо з сайту воєводства. Анкета на карту тимчасового перебування представлена ​​в декількох мовах, в тому числі, польською та російською. Її заповнюють в декількох примірниках (від руки або на комп'ютері) латиницею і разом з іншими документами подають до відділу по роботі з іноземцями.

Оформлення карти побиту вимагає певних фінансових витрат. Карта постійного резидентства коштує дорожче: 640 зл за розгляд плюс 50 зл за виготовлення документа. У разі відмови заявник може подати клопотання про повернення сплачених грошей.

Власники Карти поляка звільнені від сплати мита (640 зл) за розгляд заяви про надання дозволу на постійне проживання в Республіці Польща.

Іноземцям, які хотіли б отримати дозвіл на тимчасове проживання в Польщі, доведеться заплатити 340 злотих за процедуру і 50 зл за саму карту. Документ, що дозволяє не тільки проживання, а й роботу, буде коштувати 490 зл: 440 зл за обробку даних і 50 зл за виготовлення пластикової карти. У разі негативного рішення, витрати на сплату держмита можуть бути повернуті заявнику.

Як довго доводиться чекати на карту?

На папері процес розгляду заявок на карту побиту повинен відповідати суворим часовими рамками: 1-2 місяці на розгляд обставин справи у воєводстві і 30 днів на перевірку особи заявника польськими службами (поліцією, прикордонниками і т.д).

На практиці, на жаль, усі терміни виявляються розтягнутими на невизначену кількість часу. Особливо це відчувають заявники на тимчасове резидентство. Наплив бажаючих оформити своє перебування в країні настільки великий, що держслужби просто не встигають робити все  в термін, визначений законом, і процес розтягується на довгі місяці.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.