Українським дітям буде легше вестись у Польщі

19 Червень, 2017 - 18:32

Українських дітей у краківських школах прибуває у великому темпі. Влада міста планує створити для учнів з України двомовні класи, а також організувати навчання рідної мови, а також традицій і культури України, пише monitor-press.info

Про такі уроки звернувся із проханням генеральний консул України у Кракові. «У Львові в нас є дві школи, у яких всі предмети викладають польською. Це звичайні державні школи. Тим часом у Кракові немає поки що навіть одного класу, в якому українські діти могли би навчатися своєї рідної мови», – говорить Олег Мандюк, генеральний консул України у Кракові.

Консул хоче, щоб у краківських школах з’явилася можливість вивчати українською мовою три дисципліни: всесвітню історію, географію та українську мову. «Це допомогло б учням з України зберегти свою національну ідентичність», – вважає генеральний консул.

Приїхали на роботу
За підрахунками консульства, у Кракові зараз проживає 60-70 тис українців. «Це не біженці, вони, як правило, приїхали сюди на роботу. Вони сплачують податки, відрахування у пенсійний фонд, орендують чи купують житло, роблять покупки. Часто вони хочуть залишитися тут на постійне проживання. А їхні діти ходять у Кракові до школи. Всього це близько 1,6 тис. українських учнів», – перераховує консул.

Він додав, що українські діти дуже швидко асимілюються у класах, через кілька місяців вони як правило вільно говорять польською. І загальна школа, і ліцей безкоштовні. Натомість за подальше навчання треба платити.

Мандюк переживає, що попри таку велику кількість українських учнів, у краківських школах вони не мають шансів отримати знання про свою рідну країну. І пояснює, що двомовні класи вже були створені у Перемишлі та Легніці.

«Програми предметів з українською мовою навчання були розроблені міністерствами освіти в обох країнах», – говорить консул.

Зелене світло від магістрату
Що на це краківський магістрат? «Ми даємо зелене світло, – запевнює Анна Корфель-Ясінська, директор відділу освіти Міської ради Кракова. – Ми вже давно думали про те, як відкрити себе дітям іноземців. У гімназії № 2 був створений багатокультурний клас. Також ми відкриті для класів з додатковим навчанням української мови».

Відділ освіти хоче, щоб вже у вересні цього року в одній із загальноосвітніх шкіл з’явився перший клас з додатковими заняттями з української мови, а також традицій і культури України. Для цього обрали школу на вул. Сенаторській, де з вересня має розпочати свою діяльність Загальноосвітня школа № 19. «Це школа у центрі міста, батьки заїжджатимуть до неї по дорозі на роботу. При ній є паркінг», – хвалиться директор Корфель-Ясінська.

Розмови, проведені з українськими батьками, свідчать, що для них насамперед важлива асиміляція їхніх дітей з польськими ровесниками, натомість вони побоюються створення гетто. Ще вони хотіли би для своїх дітей додаткових уроків з англійської або німецької. Консул України вірить, що охочих не бракуватиме і уроки української у Кракові почнуться вже у вересні.

Вираз краківської гостинності
Повністю двомовні класи можуть бути створені для учнів старших, тобто 7 і 8, класів загальноосвітніх шкіл. Найраніше вони будуть створені у 2018 р. Додаткові заняття не будуть великим навантаженням для бюджету міста. Академічна година праці вчителя коштує 50-60 злотих.

Малгожата Янтос, депутат міськради, яка недавно провела конференцію «Відкритий Краків», вважає, що подібні класи – це вираз краківської гостинності. «Ми не можемо вдавати, що ми не чуємо української мови на краківських вулицях, у трамваях чи магазинах. Дорослих і дітей з України багато, і їх буде ще більше. Ми повинні бути відкритими для них», – закликає Янтос.

Дані магістрату говорять, що кількість іноземних учнів у Кракові зростає у дуже високому темпі. Ще чотири роки тому їх було всього 74, зараз вже близько 1,8 тис. 90 % - це українські учні. Згідно із розпорядженням міністерства, місцева влада оплачує всім таким учням п’ять додаткових годин польською з інших предметів.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.