Одна з наймолодших українських діаспор відзначає ювілей

14 Червень, 2017 - 09:23

Днями українці Австралії відсвяткували ювілей заснування своєї громади в Австралії, повідомляє портал Український погляд. З цієї нагоди пропонуємо вам згадати, як відбувалось становлення однієї з наймолодших та найактивніших українських діаспор в світі.

До слова, згідно із переписом населення від 08.08.2006 року, на території Австралії мешкає 37 800 українців. 

Минуле

Початки

Українська діаспора в Австралії є однією з наймолодших українських поселень в світі. 1947-го року до Австралії  прибуло декілька десятків українських родин. 1948 та 1949-го років українці, так звані політичні емігранти, масово почали прибувати до Австралії. Тож початок української діаспори в цій країні датується саме цими роками. 

70 років, здається, не так вже й багато. А виросло в Австралії три покоління австралійців українського походження.

Хоча, існує інформація про те, що й до 1947 року тут мешкали поодинокі українці. Вони після Першої світової війни приїхали сюди з групами росіян із Китаю, – з Манджурії та Харбіну.

Розпочинали своє життя в новій країні українці з нічого. Брак старої еміграції, власних будинків, організацій - все це не давало можливості оминути перші важкі роки життя. До того ж, люди не знали англійської мови. Та тяжкою працею поступово підносилося українське громадське життя.

Демографічна структура українців Австралії

Майже всі українці розселились по містах і працювали, та й зараз працюють, у різних галузях промисловості. Покоління,  які народилися тут й закінчили австралійські школи та університети, працюють за своїм фахом.

Серед австралійських українців є багато лікарів, дантистів, правників, вчителів, інженерів, комп'ютерних спеціалістів, приватні підприємці.

Розселились українці в околицях найбільших індустріальних міст Австралії: поблизу Сіднею, Мельбурну та Аделаїди. Менші скупчення виникли в Перті, Брізбені, Окслі, Ньюкаслі, Волонгонзі, Джілонгу, Саншайні.

Невеличка громада осіла в столиці Австралії Канбері та її околицях Квінбієну. Живуть поодинокі українські родини в місті Кернс та в Аліс Спрінгс. Невеличка громада українців мешкає навіть в Тасманії.

У кожній зі згаданих місцевостей діє низка українських організацій: Українська Громада, Спілка Української Молоді (СУМ), Пласт, Союз Українок, Українська Школа, Кредитівки, низка суспільно-політичних організацій, мішані хори, танцювальні групи, ансамблі бандуристів, театральні гуртки, літературні клуби, товариства професіоналів та підприємців, спортивні клуби з футболу, волейболу та гольфу.

Існують сумівські та пластові таборові площі, де молодечі організації відбувають свої літні табори та свята.

Сьогодення

Культурно-мистецька діяльність

Найуспішнішим аспектом зовнішних зв’язків української спільноти в Австралії можна вважати виступи наших мистецьких ансамблів, зокрема танцювальних та поодиноких митців. 

Успішними концертами та участю в збірних австралійських імпрезах українські мистецькі одиниці здобули собі велику популярність та визнання. Вони популяризують наше мистецтво серед австралійської спільноти, доводять до уваги громадськості думку української спільноти в Австралії та й загалом пробуджують в австралійському суспільстві зацікавлення українською проблематикою та Україною.

Українська школа 

Діють суботні школи й садочки в усіх українських громадах. Відколи постала Фундація Українознавчих Студій в Австралії – діє й Лекторат Українознавства в Сіднейському Університеті Маккворі та в Мельбурнському Університеті Монаша. 

Проте сьогодні учнів у школах не так вже й багато.  2013 року, наприклад, навчалося  до 300 учнів.

До слова, у деяких штатах австралійський уряд визнав українську мову як предмет до випускних іспитів.

Матеріальні надбання українців в Австралії

В першу чергу впадає в очі велика  кількість Народних Домів та Церков УАПЦ й УКЦ. В Мельбурні зведено Катедру Української Греко-Католицької Церкви імені Петра і Павла.  

Побудовано й декілька пам’ятників на пам’ять про тих, хто загинув під час Голодомору 1932-1933 років, тих, хто поліг за волю України, на честь 1000-ліття Хрещення України.

Варто відзначити, що від 1991 року до Австралії приїхало понад десять тисяч українців. Нова хвиля доповнює певні галузі життя діаспори, переважно - в культурно-мистецькій ділянці та в освіті.

Колись в Австралії виходило декілька українських газет - "Українець в Австралії" та "Єдність". На сьогодніший день залишилося лише дві - "Вільна Думка" (Сідней)  та "Церква й Життя" (Мельбурн).

Політична діяльність

Українська спільнота Австралії означила себе й власною політичною позицією.

До проголошення Незалежності України 1991 року  українська діаспора в Австралії проводила величезні демонстрації щодо Голодомору 1932-33 років, виступала проти комуністичного режиму в Україні.

1991 року відбувалися маніфестації з вимогою до австралійського уряду щодо визнання української державності та за налагодження диплoмaтичних зв’язків.

2003 року всією Австралією прокотилися акції на підтримку Помаренчевої Революції.

6 квітня 2008 року в Канбері стартувала акція "Смолоскип –  Незгасима свічка". Суть її полягала в тому, аби провезти Смолоскип усім світом.

До слова, під тиском української громади австралійський уряд визнав Голодомор геноцидом українського народу.

Майбутнє

Висновок

Українці в Австралії за 70 років свого перебування в цій країні зробили на славу України дуже багато й здобули собі достойне місце у багатокультурній Австралії.

Піонери перших 70 років звели міцний фундамент для церковного, суспільно-громадського й політичного життя. 

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

16:00
Артистка виконувала одну зі своїх пісень, коли несподівано впала. Прибулі на місце медики не змогли її реанімувати
15:50
В результаті катастрофи, за даними міноборони РФ, загинули двоє членів екіпажу
11:40
За останніми даними 65 осіб загинули від вибуху автомобіля поруч із військовою базою в афганському місті Майдані Шахрі, столиці провінції Вардак.
10:40
Сім'я Гона буде подавати апеляцію на рішення суду.
09:40
Колишній гендиректор міжнародної мережі кафе Starbucks Говард Шульц розглядає можливість участі у виборах президента Сполучених Штатів Америки в 2020 році.
09:20
У списках виборців виявили 165-річного чоловіка і 1000 людей за однією адресою.
18:30
ВВП однієї з найбільш економічно розвинутих країн світу показав найгірший за 28 останніх років ріст.
15:30
Бюро Парламентської асамблеї Ради Європи змінило правила формування комітетів, що, серед іншого, призвело до позбавлення України місць у регламентному комітеті, який працює над зняттям санкцій з РФ
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.