"Сказали, що жіночих вакансій немає", – українка про складнощі життя в Польщі

6 Червень, 2017 - 10:07

В останні роки багато польських агенцій праці не лише шукають роботу для українців, а й опановують новий напрямок – виготовлення карт побиту на 1-3 роки. Для українців схема «платиш – отримуєш документи» добре знайома. Тож чимало співвітчизників вірять, що, заплативши певну суму (від 1600 до 2500 злотих), не доведеться щороку оформляти робочу візу, пишуть Волинські Новини.

Карта побиту дає більше можливостей. Головна – це дозвіл на легальне перебування і працю в Польщі. Також із нею можна виїздити до країн Європи. І простіше запросити до себе родину.

«Приїхала в Лодзь до хлопця, познайомилися, як подорожувала Польщею. Вдома працювала бухгалтером у невеликій фірмі. Але хотілося змін, тому покинула все і поїхала за туристичною візою, – розповідає Аня з Луцька. – Почала шукати роботу на сайтах вакансій. Півтора місяця розсилала резюме – від фасувальниці-пакувальниці до помічника у фірмах, що торгують із російськомовними партнерами. Жодної відповіді не отримала. Врешті сусід-бізнесмен порадив звернутися в агенцію, через яку він наймав працівників з України. Роботи для жінок там не мали. Натомість відразу заговорили про карту побиту. Мовляв, поки чекатимемо на карту, а це – 5-6 місяців, то робота знайдеться. Я відмовилася, бо не хотіла сидіти без заробітку. Той же сусід домовився зі знайомим директором продукції автохімії, щоб знайшов для мене місце. Оформили через агенцію і таки подали папери на карту побиту. Штамп у паспорті про внесок на цю карту дозволяє легально залишатися у країні, оскільки термін перебування за візою закінчився. На виробництві працювала три місяці. Потім скоротили, бо поменшало замовлень. В агенції знову розвели руками – «жіночих вакансій немає». Тиждень посиділа вдома і знову через знайомих знайшла місце помічника кухаря в кафе. Але оформлятися мусила через агенцію».

Врешті, зі слів Ані, їй пощастило знайти роботу, близьку до освіти й досвіду. Сусід, власник магазину автозапчастин, шукав касира. Він ризикнув узяти українку, хоч раніше не мав досвіду працевлаштування іноземців.

«Думаю, якби не сусідство, то він відмовився б від цієї ідеї після першого ж контакту з агенцією, – розказує лучанка. – Там відразу запросили 300 злотих і годинну ставку в 14 злотих, з яких я отримувала б дев’ять. Шеф не захотів платити посередникам. Вирішили трохи почекати. Якраз у міськраді розглянули моє подання на карту побиту, через п’ять місяців після складання. Ще місяць виготовляли пластиковий документ. Однак з’ясувалося, що скористатися ним я не зможу, бо зі зміною роботодавця треба починати все спочатку. Фактично люди, які роблять карти побиту через агенцію, стають її рабами. Доведеться слухатися агенції у всьому. Працювати там, де скажуть, і за стільки, за скільки скажуть. А порушення умови загрожує анулюванням карти і серйознішими наслідками – депортацією чи великим штрафом».

Здається, після слів «не треба робити візу три роки» українці вже не чують і не хочуть розуміти нічого. Прагнення зекономити, довірливість призводять до того, що заробітчан просто використовують. Для польських агенцій із працевлаштування українці – щедре джерело прибутку. І хай як вони стараються показати свою прихильність, наприклад, перекладаючи оголошення українською, влаштовуючи мовні курси, та мета у них одна – максимально заробити на заробітчанах.

Якщо їхати до Польщі суто з метою заробітку, то найліпшим варіантом буде звичайна піврічна робоча віза чи річна воєводська. Якщо ж є намір затриматися, перевезти родину, краще не ступати на псевдолегкі шляхи, які торують агенції-посередники. А шукати хорошого роботодавця, який напряму укладе умову про працю. Тепер чимало польських наймачів зацікавлені, щоб українські заробітчани не виїжджали додому за півроку-рік. Бо українці працюють більше (по 10-12 годин), старанніше і за менші гроші. Роботодавцю складання паперів до департаменту праці не коштує нічого. Претендент на карту побиту платить 440 злотих під час подання заяви і ще 50 злотих за виготовлення пластикової посвідки.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

22:38
Письменник Стен Лі "дав життя" безлічі найвідоміших супергероїв.
21:59
Запропонований Францією документ під назвою "Париж закликає до довіри і безпеки в кіберпросторі" підписали 50 держав.
18:40
Бойовики обстріляли ракетами південну частину Ізраїлю.
18:11
Євровалюта відносно долара торгується на світових ринках нижче $1,13. Вперше за понад рік.
16:11
Через лісові пожежі голівудські зірки втратили будинки, які були розташовані на пляжному курорті Малібу.
15:21
Інформацію про австрійського полковника, який шпигував на Росію, Відню могли передати спецслужби Великої Британії з метою змінити ставлення Австрії до Москви.
13:25
Естонець придбав виставковий екземпляр BMW майже за чотири мільйони гривень, а авто практично розвалилося
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.