Жити в Україні, а народити в Польщі. Чому сьогодні це так популярно?

30 Травень, 2017 - 16:16

Місце та умови появи на світ нової людини мають дуже велике значення. Як діяти, коли благословенний стан застав вас у Польщі? Що потрібно знати майбутнім мамам і татам, якщо ви таки прийняли рішення, що ваша дитина побачить світ саме в цій країні? Про особливості медичної опіки в Польщі, поради та враження молодих мам, що народжували пише naszwybir.pl

Наталя й Артур постійно живуть в Україні. Однак молоді люди вирішили, що хочуть народжувати дитину саме в Польщі, у Варшаві. Чоловік-підприємець платив відрахування до Фонду соціального страхування (ZUS), тому його дружина теж мала безкоштовну медичну опіку.

«Я народжувала в лікарні під назвою “Szpital Specjalistyczny Inflancka”. Для нас все було безкоштовно. І я не уявляла, що це буде дійсно “все”: і аналізи, і все, що потрібно для мами й малюка, ліки та самі пологи», – захоплено згадує жінка. Окрім якості надавання послуг, молода сім’я наголошує на чудовому ставленні лікарів та медперсоналу.

Безкоштовна медична опіка та грошова допомога

Безкоштовну медичну опіку навіть без обов’язкового страхування можуть мати іноземки в Польщі, які мають карту постійного перебування або карту довготермінового резидента Європейського союзу. В інших випадках  (віза або карта тимчасового перебування) вагітна повинна бути застрахована. Щоб користуватися державною медициною та без проблем вести вагітність, потрібно працювати на основі трудового договору (umowa o pracę) або договору підряду (umowa zlecenie).

У Польщі часто буває, що важко потрапити на прийом до лікаря в державній лікарні через великі черги, які затягуються на кілька місяців. «Найголовніше – записатися на перший прийом до лікаря. Потім проблем не буде», – розповідає лікар-стоматолог Наталія Грицай, яка також народжувала свою першу дитину в Польщі.

Наталія радить жінкам іти до лікаря якнайшвидше, адже якщо зареєструвати вагітність до 10 тижня, тоді можна отримати одноразову допомогу після народження дитини в розмірі 1000 злотих, так зване «becikowe». Ще однією умовою отримання одноразової грошової допомоги є те, що дохід родини в розрахунку на особу не перевищує 1922 злотих нетто. Родини з низькими доходами – менше ніж 674 злотих на особу – можуть претендувати на додаткові 1000 злотих. Гроші виплачують міські та гмінні осередки соціальної допомоги. Мають право на отримання цього виду виплат власники карт перебування з відміткою «доступ до ринку праці», а також біженці та особи, що користуються статусом додаткової допомоги.

Особи, які не застраховані в Національному фонді здоров’я (Narodowy Fundusz Zdrowia), тобто не мають ZUS, теж мають право отримувати грошову допомогу на дитину протягом року в розмірі 1000 злотих щомісяця. «Це так зване „kosiniakowe” – допомога для сімей при народженні дитини. Право на це мають жінки після народження дитини, котрі не застраховані, студентки або ті, хто працює на основі договору підряду чи про діло (umowa zlecenie чи umowa o dzieło), мають карту перебування з відміткою «доступ до ринку праці», біженці чи особи, що користуються статусом додаткової допомоги», – пояснює Кароліна Червінська, експертка з фундації «Polskie Forum Migracyjne». До слова, фундація «Polskie Forum Migracyjne» приготувала розширені інформаційні брошури різними мовами «Я – мама в Польщі», а також «Ми – батьки в Польщі». У цих публікаціях можна дізнатися практичні, юридичні та інші нюанси щодо підготовки до пологів, перших днів дитини, поради щодо догляду за дитиною, як користуватися медичною допомогою в Польщі, де та як отримати фінансову допомогу, як влаштувати дитину в ясла чи садочки, а також багато іншої корисної інформації. Брошури доступні за посиланням. Також їх можна безкоштовно отримати в Українському домі та у фундації «Polskie Forum Migracyjne». Кароліна Червінська зазначає, що «Polskie Forum Migracyjne» зараз готує вкладку-додаток до брошури «Я – мама в Польщі», оскільки через зміни в законодавстві деякі речі потребують доповнення.

Види декретних відпусток у Польщі

Жінки, що працюють на основі трудового договору, ведуть власну підприємницьку діяльність чи працюють на основі договору підряду, але платять добровільне відрахування для страхування від хвороб (dobrowolnа składkа na ubezpieczenie chorobowe), мають право взяти материнську відпустку (urlop macierzyński) та додаткову материнську відпустку (dodatkowy urlop macierzyński). Перша  – до 20 тижнів після народження малюка і друга – наступні 32. Тобто від півроку до року. Перші 20 тижнів обов’язкові; за цей час жінка отримує 100% її зарплатні. Наступні 32 тижні – додаткові, їх у деяких випадках може використати також батько. Тоді ж відповідно або батько, або мама отримують 60% від звичної зарплати. Якщо ж жінка хоче використати одразу два періоди відпустки то отримує 80% від своєї зарплати протягом усього року. До народження дитини можна йти на лікарняний в залежності від стану здоров’я, в середньому це 5–6-й місяць. Лікарняні з приводу вагітності оплачують 100% зарплати.

Після перших двох відпусток можна також взяти батьківську відпустку (urlop rodzicielski), яка становить ще 26 тижнів, якщо народилась одна дитина. У випадку двійні і більше час відпустки збільшується. Найдовшою є відпустка для виховання (urlop wychowawczy) – 36 місяців. Її потрібно використати до 5 року життя дитини. Одночасно мати та батько можуть йти в цю відпустку не більше як на 4 місяці, після цього один із батьків повинен вийти на роботу.

Жінок, що працюють на основі трудового договору, роботодавець не має права звільнити. Більше того, якщо трудовий договір закінчується перед пологами, роботодавець зобов’язаний продовжити договір до дня пологів.

Детальніше про права майбутньої мами, яка працює, можна дізнатися з брошури «Я – мама в Польщі».

Процедура підготовки та пологи

У Польщі, як і в Україні, можна вибрати, де вести вагітність і народжувати. Однак на відміну від України не можна «домовитися» з лікарем та «зарезервувати місце». Пологи приймає лікар, який є на чергуванні. Іноді в лікарні, коли ви приїдете народжувати, може не бути місця (хіба що у вас фіксована дата кесаревого розтину). Не варто в таких випадках панікувати, а просто поїхати в іншу лікарню – і там вас обов’язково приймуть.

«Я приїхала о 7-й ранку в лікарню Святої родини у Варшаві. В 11:30 мене забрали в родзал, а в 11:51 уже закінчили процедуру кесаревого розтину», – розповідає молода мама Наталія Грицай.

Новоспечені батьки також говорять про надзвичайну користь «Школи народження». Якщо ви маєте прописку в певній місцевості й платите податки, то можете безкоштовно відвідувати школу народження, де вас підготують до пологів, навчать поводитися з дитиною в перші дні життя, ознайомлять із різними медичними процедурами, як от щеплення та перша допомога дитині.

Також слід пам’ятати, що на пологах за вашим бажанням може бути присутній батько дитини. У випадку природніх пологів це безкоштовно, кесаревого розтину – коштує 150 злотих і батька пускають не на цілий процес, а лише на мить, коли власне виймафють дитину.

З собою потрібно мати особисті речі, речі для новонародженої дитини, документи та медичні дані. Якщо потім додому ви поїдете автомобілем, то пам’ятайте про спеціальне крісло для дитини.

Виписують маму з немовлям на третій день у випадку природніх пологів і на четвертий – у випадку кесаревого розтину. Разом із медичною документацією батькам видадуть книжечку-порадник щодо догляду за дитиною в перші дні життя, де розписані поради стосовно візитів до педіатра, графік обов’язкових та добровільних щеплень. Після повернення додому якнайшвидше потрібно дитину зареєструвати в поліклініці та зголоситися до педіатра. Пам’ятайте про виготовлення свідоцтва про народження і реєстрацію дитини в українській дипломатичній установі як громадянина України.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.