Російський авангард насправді є українським: швейцарські ЗМІ

13 Січень, 2017 - 14:17

Росія не має права на спадок "російського авангарду", стверджує автор швейцарського видання Neue Zürcher Zeitung, повідомляє cultprostir.ua. Ось декілька важливих цитат із його статті.

Є дещо, що об’єднує Художній музей Базелю в Швейцарії з його невеликим, але вартим уваги зібранням робіт Казимира Малевича і Виставковий зал в Бонні в Німеччині з масштабною виставкою робіт того ж Малевича.

Як у Базелі, так і у Бонні упорядники виставок вшановують художника як визначного героя революційного авангардного мистецтва Росії.

І там, і там навмисно забувають про українське походження митця, про те, що українське народне мистецтво (оздоблені орнаментами ткані полотна, ляльки і національний одяг) слугувало натхненням у створенні не лише його абстрактних супрематистських робіт, але і його монументальних фігуративних робіт пізнього періоду.

Адже навіть у його найбільш абстрактних картинах можна впізнати українські національні традиції. Для Малевича, який народився в Києві та довгий час прожив у сільській місцевості в Україні, російська мова залишилась іноземною, чужою була й Російська імперія з Санкт-Петербургом – "вікном у Європу" – і Москвою з її репресивним кланом старої імперії.

Легковажне зарахування Казимира Малевича – а разом з ним і багатьох його колег-митців – до російської або "великоросійської" культури суперечить фактам, як біографічним, так і історичним.

Адже насправді "російський" авангард був значною мірою українським викликом – етнічними українцями, крім Малевича, були художники Володимир Татлін, Василь Кандинський, Антуан Певзнер, Олександр Екстер, Володимир Бурлюк, Олександр Архипенко, Олександр Шевченко, Петро Кончаловський, Олександр Богомазов, Соня Делоне (народжена Штерн) та багато інших. До них можна додати деяких митців з Білорусі, Польщі та балтійських держав – Марк Шагал, Ель Лисицький, Сєрж Ейзенштейн – яких також зараховують до "росіян".

Дійсно, вони народились громадянами Російської імперії, але вони належали до багатонаціонального регіону, що простягався від Балтійського моря до Чорного і лише в другій половині XVIII століття потрапив під російську владу.

Якщо подивитись в загальному на мистецький модерн Росії і зокрема на інноваційну роль революційного авангарду, можна побачити вражаючий внесок українських митців.

Те, що завжди розуміли під терміном "авангард" більшою частиною – як за кількістю, так і за якістю – є суто українським культурним надбанням. Казимир Малевич і Олексій Кручоних є яскравими ілюстраціями до цього твердження.

Також треба згадати провідних українських інтелектуалів і філософів Миколу Бердяєва, Лева Шестова, Сергія Булгакова та інших. Усі вони у дореволюційному Києві зробили вагомий внесок у міжнародне визнання «російської» філософської культури, і про них мало хто скаже (або навіть знає), що вони були українцями.

Коли Росія насильницькими методами захоплює українські території і зазіхає на  український культурний спадок, це є абсолютною зневагою українського творчого потенціалу.

Московська імперія не була ані колискою, ані фундатором української державності й української культури. Більше того, Москва, а за нею і Російська імперія беруть свій початок у Києві. Той факт, що колишні київські князівства, які періодично сягали північного Новгороду, постійно називались «російськими» землями, жодним чином не є підставою для ствердження залежності України від Росії.

Навпаки, це є підтвердженням політичного, культурного і релігійного впливу Києва на Московію. У зв’язку з цим, вимоги визнання пріоритету й національної ідентичності повинні бути висунуті Україною до Росії, але нажаль, цим ніхто не переймається на території від Львова до Одеси і Харкова. Це може змінитись, якщо Москва продовжить свій великодержавницький тиск на "малоросійський" Київ і дозволить собі подальшу анексію територій.

Переклад: Ганна Слободянюк-Монтавон

Фото: cultprostir.ua та ArtsLooker

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.