6 годин на роботі: досвід Швеції

10 Жовтень, 2016 - 13:33

...Щодня Артуро приходить на роботу з посмішкою. Вже 20 років він працює доглядальником у будинку для престарілих Svartedalens у Гетеборгу в Швеції.

Його робота – допомагати пацієнтам із хворобою Альцгеймера. Усе це вимагає чимало зусиль від молодшого медперсоналу. Але минулого року життя Артуро змінилось. Його обрали одним із учасників експерименту щодо перепланування робочого часу, повідомляє ua.euronews.com.

Артуро Перес, доглядальник у будинку престарілих Svartedalens:

"Я більше не відчуваю стрес, як то було раніше. Я познайомився з іншими колегами. Ми допомагаємо один одному, щоб краще спланувати наші завдання, і працюємо з радістю.

Вдома в мене маленькі діти. Я батько-одинак, і тепер мені не треба поспішати, щоб забрати їх зі школи. Усе стало якось спокійніше. Думаю, що я став кращим батьком, а також і кращим доглядальником на роботі”.

Для 82 медсестер та доглядальників у цьому закладі робочий день скоротився з 8 до 6 годин, а зарплатня залишилась незмінною.

Цю програму контролює муніципалітет Гетеборга. Директор закладу каже, що персонал став більш енергійним і більш чутким до пацієнтів.

Моніка Акседе, директор будинку для престарілих Svartedalens:

“Вся атмосфера стала більш розслабленою. Тут багато пацієнтів, хворих на деменцію. Раніше, коли було багато стресу, це провокувало в них стурбованість. А тепер ми відчуваємо, що й вони стали спокійнішими. До того ж, ми найняли більше персоналу, було створено кілька нових посад. І працівники беруть значно менше лікарняних”.

Валері Ґорія, euronews:

“Гетеборг – друге найбільше місто Швеції. Тут також один з найвищих рівнів відсутностей та синдрому емоційного вигорання на роботі. Тож шестигодинний робочий день – один зі способів боротьби проти цього. Але це питання має тут глибокий політичний підтекст”.

Вдалий, на думку багатьох, експеримент у будинку престарілих ініціювала колишня ліва більшість у муніципалітеті Гетеборга. Але він має завершитись взимку цього року. Для заступника мера, лідера нової правої більшості в мерії, цю методику не варто продовжувати, а тим більше запроваджувати по всій країні.

Марія Рюден, заступник мера Гетеборга:

“Ми відповідаємо за 53 тисячі працівників у Гетеборгу. Якби ми дозволили усім цим 53-м тисячам людей працювати по 6 годин і платили як за 8… Порахуйте самі! А ще з часом виникла би потреба наймати більше персоналу. Тож якщо ми платитимемо працівникам ні за що, то в нас не буде грошей, щоб найняти нових людей. Нам потрібно більше робочих рук, потрібно, щоб на роботу ходили більше людей, і нам навіть необхідно працювати довше!”

Від початку запровадження експерименту мерії довелося витратити з бюджету на 20% більше, пояснив Даніель Бернмар, заступник мера і керівник Лівої партії у міській раді. Але він каже, що вигоди будуть відчутними у довгостроковій перспективі.

Даніель Бернмар, заступник мера Гетеборга:

“В загальному економічному контексті ми створюємо нові робочі місця, стало менше відсутностей за лікарняними, і вдалося досягти вищої якості медичного обслуговування. Тож і вартість знизиться наполовину. Як на мене, це – природний крок до покращення робочого середовища і, можливо, для досягнення більш сталого ринку праці, коли люди працюють на посаді довше і почуваються краще, ніж так, як вони працюють сьогодні”.

Зменшення тривалості робочого дня може бути вигідним і в короткій перспективі.

Саме до такого висновку прийшли за останні 15 років у цій автомобільній компанії. Поміж 112 працівників штату 35 людей, чия робота найважча, перейшли на 6-годинний робочий день без зменшення зарплатні. Директор підприємства жодного разу не пожалкував про такий вибір.

Мартін Банк, генеральний директор центру обслуговування TOYOTA, Гетеборг:

“Ми почали 2002 року, оскільки мали довжелезні черги клієнтів і прагнули скоротити час очікування для них. Ми подвоїли кількість персоналу в майстернях, але разом з тим зросли наші продажі та доходи. Ми оптимізували години роботи центру, і завдяки цьому маємо більше клієнтів. Ця ситуація сприятлива і для нас, компанії, і для клієнтів”.

За перший рік продажі зросли на 25% і відтоді залишаються на досить високому рівні. Вартість додаткового найму була амортизована, а найкращі працівники навіть отримують премії. Учасники цього експерименту повністю задоволені.

Маґнус Вікстрем, механік, центр обслуговування TOYOTA, Гетеборг:

“Думаю, що ми працюємо більш ефективно по 6 годин, ніж по 8. Нам вдається виконати той же обсяг роботи навіть за 6 годин. В мене з‘явився вільний час на дозвілля: можу займатися спортом, можу ходити по магазинах, а о 3-й годині я вже вдома, мій робочий день закінчився. Це дуже добре. Я б не хотів повертатися до 8-годинного дня навіть за більшу зарплатню. Краще працювати по 6 годин, якщо є така нагода”.

Прямуємо до університетської лікарні в Гетеборгу. Відділення ортопедичної хірургії, де був високий рівень вигорання на роботі, перейшло на коротший день півтора року тому.

Валері Ґорія, euronews:

“Нашу зустріч мало не скасували. Тут коротший робочий день, але дуже інтенсивний, вся команда просто збивається з ніг”.

У відділенні опікуються приблизно 40 пацієнтами щодня. Тут 7 операційних зал. Командам знадобився додатковий персонал. Сотня людей працюють тут повний робочий день у дві зміни.

Марина Генріксон, керівник відділення ортопедичної хірургії, лікарня університету SAHLGRENSKA:

“Мені зараз легше, бо тепер ми маємо повністю укомплектований штат. Раніше було чимало медсестер на тимчасових контрактах, нерідко доводилося закривати операційні зали. Тепер кожна зала працює щодня на 2,5 години довше. Тож це досить відчутне збільшення загального робочого часу”.

Кількість операцій зросла на 20%. Вартість додаткових наймів повинна амортизуватися вже наступного року, каже керівництво відділу. Персонал почувається набагато краще.

Карін Бенгтсон, операційна медсестра:

“В мене з‘явився час на відпочинок і спорт, який просто необхідний для мене, щоб не отримувати травм на роботі. Не треба гаяти час на звітування колегам, немає необхідності в обідній перерві. Можна просто відпрацювати 6 годин поспіль і йти додому”.

Ця реорганізація праці цілком відповідає прагненням щодо нової моделі суспільства.

Матильда Паленіус, медсестра-анестезистка:

“Сьогодні молодь ставиться до своєї роботи не так, як ставилися наші батьки. Тепер ми, ймовірно, не вважаємо свою роботу найважливішою річчю в житті. Адже хочеться робити щось у свій вільний час, це – те, що відображає нашу сутність, це – більше ніж робота”.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

16:28
Дружина спадкоємця британського престолу Чарльза Каміла зажадала розлучення.
16:08
Із Піднебесної надійшов перший тривожний "дзвіночок". Китайська економіка пожинає перші наслідки від торговельної війни зі США, пише Експрес-онлайн.
15:20
26-річна дівчина давно ввірвалася у світову еліту карате і штампує перемоги ' одну за одною. Цієї красивої білявки суперниці відверто бояться.
13:12
Суд заявив, що онлайн-видання публікувало образливий контент.
12:58
В МЗС зазначили, що позицію Росії «неодноразово роз'яснювали».
10:28
Відповідну заяву зробив держсекретар Майк Помпео
08:13
Про це заявив спеціальний представник США з питань України Курт Волкер.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.