Польські штрафи за шкідливі звички: рекомендації українцям

16 Вересень, 2016 - 21:22

«Незнання законів не звільняє від відповідальності за їхнє порушення» – ця норма діє також і в Польщі. Що слід знати українцям, які вперше приїжджають сюди, аби не ламати громадський порядок та не наразитися на високі штрафи? Передусім слід звернути увагу на обмеження щодо шкідливих звичок. Споживання алкоголю й тютюнопаління в громадському просторі Польщі суворо заборонене! І якщо «антиалкогольне законодавство» в країні з невеликими змінами діє ще з початку 80-х років минулого століття, то «антитютюновий закон» – вимога для поляків зовсім нова, пише Наш вибір.

Споживання алкогольних напоїв у недозволених місцях

Закон «Про виховання в тверезості та протидію алкоголізму» ухвалено в Польщі, а точніше в Польській Народній Республіці, ще 1982 року. Але поправки до цього документа, які ввійшли в дію в 2001 році, більш конкретно визначають місця, де оковиту та менш міцні напої споживати заборонено. У цьому переліку: вулиці, парки, майданчики (крім місць, призначених для споживання алкоголю «на місці»), школи та інші освітньо-виховавчі осередки, об’єкти праці та харчування працівників, військові об’єкти та публічний транспорт (за винятком вагонів-ресторанів). Не можна пити алкогольні напої під час і в місці проведення громадських зібрань.

І хоча в законі немає ані слова про «громадські місця», поліція та міська варта (Straż Miejska) найчастіше штрафують за споживання саме в них. Та є одне «але»: цим законом органи місцевого самоврядування (ґміни) можуть визначати додаткові терени, про які немає згадки в документі, де споживати алкоголь заборонено. Наприклад, міська рада Вроцлава декілька років тому ввела заборону на продаж і споживання горілчаних виробів на терені Старого міста між 21:00 та 06:00, однак нововведення було оскаржене воєводою Нижньосілезького воєводства.

Отже, відкинемо вираз «громадські місця» на користь формулювання «недозволені місця». Так, за споживання алкоголю в цих пунктах можна отримати штраф 100 злотих. Якщо його не сплатити протягом 7 днів – правоохоронці передадуть справу до суду, і якщо порушник процес програє, то крім 100 злотих буде змушений повернути державі ще й кошти судового процесу.

Окрім фінансового покарання за розпивання алкогольних напоїв в недозволеному місці, законодавством також передбачена відповідальність за «спробу споживання алкоголю в недозволеному місці». Наприклад, якщо нам вдасться переконати поліцію, що пляшка пива чи горілки, яка стоїть біля лавки, на якій ми сидимо, не наша, тоді штраф за «спробу споживання» починається від 50 злотих. Пам’ятайте, правоохоронці не мають права вас оштрафувати за «споживання» чи «спробу споживання», якщо пляшка міцного трунку в наших руках фабрично закоркована.

Паління цигарок у недозволених місцях

Якщо «за тверезість суспільства» польська влада почала активно боротися 34 роки тому, то війну тютюнопалінню оголошено зовсім недавно – в 2010 році. Сейм Польщі ухвалив поправки до Закону «Про охорону здоров’я від наслідків вживання тютюну та тютюнових виробів» у квітні 2010 року, а переважна частина статей цього документа ввійшла в життя в листопаді 2010 року.

Штрафом до 500 злотих будуть покарані ті, кого правоохоронці спіймають на палінні тютюнових виробів у недозволених місцях. Де ж не можна цього робити?

У законі читаємо: палити забороняється на території об’єктів охорони здоров’я та інших об’єктів, де надаються медичні послуги, на території об’єктів системи освіти й соціальної допомоги, на теренах вишів, у приміщеннях об’єктів праці, культури та громадського вжитку, в гастрономічно-розважальних приміщеннях, громадському транспорті та на його зупинках, у приміщеннях спортивних об’єктів та в місцях, призначених для дитячих забав, а також в інших приміщеннях, доступних для публічного вжитку.

Як бачимо, в законі немає ані слова про заборону паління на балконах чи в під’їздах будинків. Поліція не трактує це як злочин чи правопорушення і не виписує штрафів. Натомість, заборонити курити на балконах може хіба що спільнота мешканців будинку шляхом прийняття відповідного регламенту, згідно з яким визначатимуться і санкції за його порушення.

Власник чи менеджер може організувати в приміщенні своєї установи місце для паління за умови, якщо воно буде відокремлене від інших приміщень та обладнане системою вентиляції і фільтрів. Такі місця можуть діяти в домах суспільної допомоги та будинках пристарілих, готелях, об’єктах для обслуговування подорожуючих (вокзали, аеропорти), на території вишів, у приміщеннях об’єктів праці та в гастрономічно-розважальних приміщеннях. Власник останніх може виокремити для курців один зі щонайменше двох залів, якщо тютюновий дим не заважатиме тим, хто не курить.

Особам, які намагаються кинути палити тютюн, заміняючи його електронними цигаркам, нагадаю, що згідно з директивами Євросоюзу, які набрали чинності 20 травня цього року, куріння е-цигарок у тих самих місцях, що й цигарок традиційних, також заборонене.

За даними соцопитувань, заборона тютюнопаління в публічному просторі подобається більшості польських громадян. А особи, які кинули цю згубну звичку, можуть похвалитися не лише силою волі та міцнішим здоров’ям, а й фінансовими заощадженнями – навіть до 5 тисяч злотих на рік (із розрахунку одна пачка цигарок на день). Тож перед тим як замислитися – де можна, а де ні, слід подумати – варто чи не варто.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.