Історик пояснив, що обурило польського дипломата під час візиту до України

Гонор, погане виховання чи політична маніпуляція: своїм учинком глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський образив тисячі українців, пише газета "Експрес".

Минулими вихідними високопосадовець з офіційним візитом перебував у Львові. У суботу, зокрема, зустрівся з міським головою. Наступного дня, після покладання квітів до пам’ятника жертвам комуністичних злочинів, мав відвідати Національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького".

Однак до музею пан Ващиковський не зайшов, а демонстративно розвернувся на вході.

Що ж так розгнівило очільника зовншіньополітичного відомства Польщі? 

Про це ми розпитали магістра історії, директора музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслана Забілого.

- Хто планував візит міністра закордонних справ Польщі до Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів?

- Відвідання музею "Тюрма на Лонцького" було заздалегідь заплановане. До мене звернулися представники Генконсульства Польщі у Львові ще в суботу й повідомили, що міністр хоче відвідати музей. У неділю ми готувалися до візиту. Згідно з планом, він мав відбутися в неділю, 5 листопада, о 10-й годині 15 хвилин. Міністр мав перебувати в музеї 10 хвилин, у моєму супроводі пройти ним, й опісля підійти до преси.

Однак з цього пункту у своїй програмі перебування у Львові Вітольд Ващиковський вирішив зробити політичне шоу, вчинивши непрофесійно з погляду дипломатії. Я маю всі підстави так стверджувати, адже приймав чимало осіб рівня міністра і вищого. Тому знаю внутрішню кухню таких візитів.

На жаль, під приводом відвідання Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів міністр Ващиковський вирішив розіграти політичну карту, створити скандальну ситуацію, переслідуючи власні, політичні, меркантильні інтереси. 

- Про що саме мова?

- Коли мiнiстр пiд'їхав, я запросив пана Ващиковського до примiщення музею. Але вiн вирiшив не заходити в музей, а звернув увагу на iнформацiйну таблицю при входi. I запитав, чи Захiдна Україна була окупована у 1918 роцi Польщею. Я вiдповiв, що так, що це була окупацiя. Пiсля цього мiнiстр закликав усiх присутнiх йти геть, демонстративно розвернувся й пiшов. Це було в присутностi шести камер польських ЗМI. Загалом з мiнiстром було близько 50 осiб. Це полiтичний демарш, спланований заздалегiдь.

- Чому ви так вважаєте?

- Перед вiзитом мiнiстра, десь за годину, до музею приїхало п'ятеро охоронцiв пана Ващиковського й знимкували iнформацiйну таблицю на музеї. Щоб мiнiстр знав, на що потрiбно вказати й поставити те запитання, вiдповiдь на яке вiн добре знав. А саме, що Польща в 1918 роцi окупувала Захiдну Україну. Я не мiг йому дати iншу вiдповiдь, адже поляки справдi окупували Галичину в 1918-му.

- А про що розповiдає iнформацiйна таблиця?

- На нiй мiститься коротка iнформацiя про музей, його тематику, зокрема, що тут висвiтлюються часи окупацiйних режимiв - польського, нацистського та радянського. Без уточнення характеру цих режимiв. Звичайно, їх не можна порiвнювати. Адже польський режим - це польська авторитарна держава, а нацистський та радянський були тоталiтарними. Це загальновiдомий iсторичний факт. До речi, польський iсторик Мiхал Клiмецький у своїй книжцi "Вiйни за Львiв", що вийшла в 2016 роцi, пише, що на територiї Захiдної України польська держава встановила окупацiйний режим. Якби мiнiстр був послiдовний, то мав би клопотати про вилучення цiєї книжки з усiх бiблiотек Польщi. Це доволi авторитетний польський iсторик.
   
Думаю, що мiнiстр їхав до Львова, заздалегiдь налаштований на скандал, з огляду на те, що йому в Польщi загрожує вiдставка. Тому вiн вирiшив саме в нашому мiстi заробити собi полiтичнi бали.

Богдан КУФРИК, "Експрес".

Головне фото: www.radiosvoboda.org.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

07:58
Вугрі у британській річці Темза стали активнішими через вміст кокаїну у стічних водах.
07:36
Поліцейські графства Дербішир у Великій Британії врятували домашню мишу-піщанку, яка залишилася одна, бо її хазяїн потрапив до в'язниці.
07:12
Президент США Дональд Трамп заявив на своїй сторінці у Twitter, що не бачить необхідності у проведенні медіа-брифінгів у Білому домі, бо американці дістають інформацію про позицію адміністрації і без цього.
00:58
У селищі Намци в Якутії дві 5-річні дівчинки пішли непоміченими з дитячого садка в 45-градусний мороз. Вихователі помітили зникнення дітей тільки тоді, коли за ними прийшли батьки.
23:58
Посольство США в Нігерії попереджає американских громадян про загрозу нападу радикального ісламістського угруповання "Боко харам" і осередку "Ісламської Держави" під час виборів в країні.
23:48
Часткове припинення роботи уряду США (шатдаун) підриває здатність ФБР вести операції проти терористів та іноземних розвідок у світовому масштабі.
23:36
Влада Болгарії планує зупинити продаж громадянства за інвестиції заможних іноземців.
23:24
Уряд Польщі прийняв проект "Мама 4 плюс", який передбачає, що мами, які народили і виховали принаймні чотирьох дітей, матимуть право на мінімальну пенсію.
22:36
Президент Росії Володимир Путін та прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе у вівторок, 22 січня, обговорили в Москві переспективи укадення мирного договору між країнами, проте не досягли в цьому питанні прориву.
22:12
У Росії з'явилася у продажу настільна гра для дітей "Наші в Солсбері" від популярного виробника "Ігроленд".
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.