Легальна робота у Польщі за безвізом: відповіді на головні питання

"Дехто думає, що в рамках безвізового режиму можна  працювати без віз", – говорять гості "Польського радіо для закордону" й пояснюють правила працевлаштування громадян України в Польщі, пише Monitor Info.

Про працевлаштування громадян України в умовах безвізу ведучі радіопрограми поспілкувалися із першим секретарем консульського відділу Посольства України в Польщі Дмитром Горбанем і віце-президентом фірми, яка займається посередництвом у працевлаштуванні іноземців у Польщі, "SAS Logistic" Міхалом Абрамським, людиною, яка на практиці знає, як виглядає працевлаштування в Польщі.

- Безвізовий режим між Україною та ЄС набрав чинності 11 червня цього року. Це означає, що громадяни України можуть в’їхати, зокрема, й до Польщі, за певних умов, без віз. Чи можуть вони працювати без віз?

Міхал Абрамський: Громадяни України, як і всі інші іноземці, аби мати змогу легально працювати в Польщі, повинні мати необхідні документи. Це дозвіл на працю. У випадку громадян шістьох країн це може бути декларація польського роботодавця про намір працевлаштувати іноземця.

- Які це країни?

М. А.: Це такі країни, як Вірменія, Білорусь, Грузія, Молдова, Росія та Україна. Громадяни цих шістьох країн можуть працювати за спрощеною процедурою, на підставі згаданої декларації. До того ж працювати на цій підставі можна впродовж шести місяців на рік.

- Пане консуле, до Вас часто звертаються громадяни України із подібними запитаннями?

Дмитро Горбань: Так, дуже часто. Але зазвичай люди намагаються скористатися безвізовим режимом, щоби в’їхати до Польщі й працювати. Незважаючи на всі інформаційні кампанії, які ми проводили перед впровадженням безвізового руху та після цього, на жаль, не всі громадяни володіють достатньою інформацією, щоб розуміти, для чого саме було запроваджено безвіз і що він дає нашим громадянам. Тому дуже часто люди плутають безвізовий режим із можливістю приїхати до країни Європейського Союзу з метою працевлаштування.

- Чим закінчуються такі спроби?

Д. Г.: Такі спроби часто закінчуються проблемами з міграційними органами країни, до якої вони в’їхали. У Польщі законодавство досить сприятливе для працевлаштування українців. Тобто, як сказав Міхал Абрамський, дійсно можна в’їхати до країни в рамках безвізу і, маючи декларацію про намір доручити працю іноземцю та уклавши після цього цивільно-правову угоду або угоду про працю, можна працювати протягом терміну дії безвізового режиму, тобто протягом 90 днів.

- Якими є правила працевлаштування на підставі декларації про намір доручити працю іноземцю?

М. А.: Щоби мати можливість легально працювати, громадянин України повинен мати дійсну робочу візу, але він теж може працювати у згаданому безвізовому режимі впродовж 90 днів – за умови, що він має від конкретного роботодавця, у якого хоче працювати, декларацію про намір працевлаштувати іноземця. Цю декларацію необхідно зареєструвати в районному відділі праці перед початком працевлаштування.

- Громадянин України повинен працювати в цього конкретного роботодавця, котрий зареєстрував декларацію, і на вказаному в документі робочому місці?

М. А.: Так, він працює на підставі декларації про намір працевлаштувати іноземця в роботодавця, який зареєстрував цей документ. Кожна зміна роботодавця вимагає реєстрації нової декларації. У документі, крім назви роботодавця, повинна бути інформація про зарплату, а також робоче місце.

- Варто наголосити, що декларація про намір доручити працю іноземцю безкоштовна. Але дуже часто громадяни України платять різноманітним посередникам за цей документ. Прошу прокоментувати цю ситуацію, оскільки припускаю, що громадяни звертаються до консульства з такою проблемою.

Д. Г.: Мені здається, що люди не вважають це проблемою. Насправді декларації дуже часто продають. Напевно, більшість громадян, котрі приїжджають працювати, хоча б раз купували таку декларацію з метою отримання подальшої робочої візи. На жаль, це призводить до того, що громадян України ошукують працедавці, котрі їх у результаті беруть на роботу. Адже декларацію видає одна фірма, а людина приїжджає до Польщі й починає шукати собі іншого працедавця.

- І це вже нелегально?

Д. Г.: Це по-перше. А по-друге, це серйозна загроза стати жертвою торгівлі людьми чи сучасного рабства, коли людину змушують працювати й не виплачують заробітну плату. Деякі громадяни вважають, що ця декларація вже є договором про роботу. Але насправді це не так, і для того, щоб в майбутньому можна було відстояти свої права, в обов’язковому порядку необхідно мати цивільно-правову угоду або угоду про працю.

- Декларація про намір працевлаштувати іноземця – це найпопулярніша процедура працевлаштування громадян України серед польських роботодавців?

М. А.: Так, це найпростіша процедура, вона не пов’язана з жодними додатковими витратами для роботодавця. Дозвіл на роботу платний, коштує 100 злотих, тобто близько 24 євро. Реєстрація декларації про намір працевлаштувати іноземця триває максимум сім днів. Натомість реєстрація дозволу на роботу вимагає часу. Якщо це перший дозвіл, потрібно зробити дослідження ринку праці під кутом можливості заспокоєння кадрових потреб польськими працівниками. І лише тоді, коли виявиться, що на конкретне робоче місце немає польського кандидата, починається процедура видачі дозволу на роботу іноземцю. Вона довготривала й вимагає фінансових витрат із боку роботодавця.

- Але є категорія іноземців, яким для легального працевлаштування не потрібен дозвіл на працю. Це власники Карти поляка.

М. А.: Так, Карта поляка дає можливість легально працювати без необхідності мати дозвіл на роботу або декларацію про намір працевлаштувати іноземців. У цьому випадку потрібно мати національну польську візу. Можливим є також працевлаштування на період "безвізового руху", тобто до 90 днів. Але після завершення цього періоду потрібно подбати про національну візу, на підставі якої власники Карти поляка можуть продовжити працювати.

Головне фото: www.monitor-press.info.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.