"Швеція - це країна, вихована татусями": українка розповіла про особливості скандинавської держави

Швеція - країна з одним з найвищих рівнів життя населення в світі. Не зважаючи на зовнішню респектабельність та достаток, ця країна й досі для багатьох лишається дуже закритою та консервативною. З того, що відомо про Швецію в Україні, - це, напевно, "шведський стіл", "шведська родина" й казки Астрід Ліндґрен, пише СВІТUA з посиланням на znaj.ua.

Насправді ж, сьогодні Швеція є доволі миролюбною країною, яка дотримується політики нейтралітету, з одним з найвищих індексів людського розвитку. Так, у світовому рейтинзі Швеція обіймає восьму позицію.

Сьогодні цю країну з упевненістю називають країною соціалізму, що переміг, або ж країною капіталізму з розвинутим соціальним захистом - медицина коштує копійки, розвинуто промислове виробництво, високий рівень зайнятості населення та низькі показники криміналу, 80 відсотків населення Швеції має рівень доходів вище середнього у порівнянні з іншими країнами Європи. Тож охочих переїхати туди щороку стає все більше.

Світлана Горбенко народилась в Херсоні. В Україні вона була типовою бізнес-вумен, обіймала багато керівних посад, працювала в Міністерстві сільського господарства, у Ветеринарній службі України. 2002 року в межах проекту Міжнародної фінансової корпорації поїхала у освітню подорож до Швеції, там познайомилась з майбутнім чоловіком, шведом Еббе. У січні 2015 року українка остаточно переїхала до Швеції.

Про свої враження від цієї країни далі Світлана розповідає у прямій мові.

У шведській мові є слово, яке не піддається перекладу, - "лагом". В жодній мові світу ви його не зустрінете. Воно пояснює всю ментальність шведів. "Лагом" означає "стільки, скільки потрібно; не більше й не менше, а так, щоб було достатньо".

Усе своє життя й побут шведи будують за принципом "лагом" - без перебільшень та надлишків. Проте з комфортом та зручностями. Вони ніколи не покладуть багато до тарілки - краще ще кілька разів підійдуть до столу, їм байдужі розкішні вілли у стилі "Пшонка-стайл", вони не куплять друге авто без потреби, навіть якщо є фінансова можливість придбати дуже модний та дорогий автомобіль. В інтер'єрі в них усе практично. Це і є "лагом", тобто шведська нація. Вони такі.

Я усе життя працювала на керівних посадах й не усвідомлювала себе без роботи. Коли жила з Еббе у цивільному шлюбі, то вийшло так, що мешкали на дві країни. Якогось дня я зрозуміла, що можу втратити чоловіка. Тож вирішила їхати до нього.

У Швеції цивільний шлюб називається "самбу" й урівнюється до офіційного. Ми подали документи, зазначивши, що перебуваємо у цивільному шлюбі. Якщо доведено, що ви проживаєте разом, дружині надають право два роки жити у Швеції. Після двох років - знову необхідно подати документи. За три роки спільного життя з чоловіком можна подаватися на громадянство.

Перевіряли наш шлюб срупульозно. Години дві спілкувались з нами, випитували усе, аж до того, як часто ми цілуємося. Це була трохи принизлива процедура, проте ми її пережили. А по тому розписалися вже офіційно.

Я вважаю, що важко будь-якому емігранту, в будь-якій країні. Аби знайти себе та реалізуватися потрібен час. Варто зрозуміти, як все облаштовано. У Швеції не прийнято, аби дружина сиділа вдома. Друге питання після "Як тебе звати?" у шведів звучить: "Що корисного ти робиш у житті?".

Еббе вже на пенсії. Наразі ми з ним тимчасово працюємо на проектних роботах. Я проектно працюю в київській бізнес-школі через Скайп, періодично буваю в Києві.

У мене є мрія. В Швеції є таке відомство - Асоціація шведських туристів. В них є у власності "будиночки мандрівників". Це щось на кшталт хостелу чи міні-готелю - доволі специфічна річ, якої в Україні нема. Ми з Еббе вже три роки поспіль працюємо у такому будиночку в горах на лижній базі. Її розраховано на 52 особи. Мені дуже подобається сам принцип - поблизу туристичного місця відкрити отакий от будиночок. Думаю над тим, аби створити в цьому напрямку щось своє. Хочу такий "будиночок туристів", аби зустрічати там українців.

Швеція - оцифрована країна. Багато різних видів послуг можна сплатити через інтернет. Багато чого можна зробити: замовити, стати у чергу, записатися на прийом - усе через інтернет. Аж до того, що я ставлю машину на парковці - мій телефон бачить, де є вільне місце, за допомоги телефону я можу подовжити паркування, система сама рахує гроші за простій. Це дуже добре.

Швеція дуже дорога країна. Якщо брати у відсотковому співвідношені витрат, то вони приблизно такі ж, як й в Україні. Але тут все облаштовано на вищому рівні, в країні є грошова маса. Але якщо вже ти платиш велику суму за якусь послугу - це буде якісно.

Наведу приклад - у нас 74 квадратних метри у квартирі. Комунальні платежі на місяць складають 350 євро. Сюди входить наведення ладу на прилеглій території (газоноксилки, квіти, сміття, дитячі майданчики). Раз на сім років у нашому будинку повністю міняють труби. Тут ніхто не чекає, коли вони прорвуть. І не важливо, у якому стані труби, просто їх щосімроків замінюють. Вікна міняють раз на десять років, дахи - раз на 12 років. Те, як шведи витрачають й на що, викликає захват. Так, ти багато сплачуєш, але ти справді отримуєш якісні послуги, тобі приємно тут жити, приємно заходити в під'їзд.

У Еббе часто питають, чим відрізняється Україна від Швеції. Він відповідає, що в Україні дуже багато старих будівель, якими ніхто не займається. У Швеції ви не зустрінете жодної будівлі не те, що у аварійному стані, а навіть із тріщиною чи облупленою штукатуркою. Максимум, місяці зо три може якась тріщинка бути, проте я такого тут ще не бачила.

Швеція дуже консервативна, Україна ж - більш прогресивна. Тут ніхто нікуди не поспішає. Якщо ми з вами поговорили про бізнес, й про щось домовились, то швидкої реакції не буде - може минути кілька місяців, поки шведи перейдуть від слова до діла. Якщо раніше - це розцінять, як поспіх. Усе має бути тихо, спокійно й розмірено.

Мені подобається усе дерев'яне, що є у Швеції. Але дерев'яні іграшки тут мене трохи дратують. Мені хочеться сказати: "Люди, отямтеся, це ж минуле століття!". У нас в Херсоні вже два роки діє Джамп-парк для дітей, а тут, в Уппсалі, лише два місяці тому такий парк відкрили. Хоча, звісно, Швеція країна для дітей. Де б ви не пішли - обов'язково є куточок для дітей, з іграшками, книжками, розмальовками.

Нам з чоловіком часто доводиться організовувати зустрічі або робочі поїздки для шведських й українських бізнесменів. У травні в нас був фермер з України, ми познайомили його з таким же місцевим фермером. Виявилось, в них практично ідентичне господарство. Говорили на рівних. Українці самі не розуміють, наскільки вони прогресивні.

Щодо корупції - то тут її взагалі не існує. Усе можна напрацювати, до усього дійти.

Шведи не розуміють, як це - не брати участі в житті країни, у виборах. В них 85 відсотків людей ходить на вибори. Це дуже високий рівень розвитку суспільства - коли на твоїх очах відбувається щось неправильне, а ти з цим не миришся. Шведи ніколи не обуряться в очі, але зателефонують до податкової й попросять перевірити сусіда, який, на їх думку, живе не за доходами. Й податкова перевірить. Тобто таке ставлення: "Я хочу жити у гарному суспільстві, отже усі, хто порушує закон, мають бути покарані".

Швеції трохи не вистачає прогресу в освіті. Шведи розуміють, що у них дуже низький рівень освіти в школі, й дуже високий у ВНЗ. У школі в них дуже толерантне ставлення до усього. Аж до того, що якщо учень чогось не вивчив - та хай, нічого страшного. Ніяких двійок чи покарань. Тож школа трохи розслаблена. А от у вищій школі дуже високі вимоги. Й після шведського ВНЗ спеціаліста візьмуть у будь-якій країні. Дуже велика різниця.

Вчитися у Швеції може будь-хто, будь-якого віку. Мій яоловік після виходу на пенсію для власного задоволення пішов до університету вивчати історію, метафізику, філософію та риторику. Я підтвердила свій диплом, його визнали. Проте мене тепер нікуди не беруть вчитися. Кажуть, що в мене є освіта, досвід, мені треба йти працювати, а не місце займати. У Швеції на економічні спеціальності дуже великий попит. Якщо на якусь спеціальність великий попит - із освітою не беруть, а от на спеціальності, де попиту нема, - прошу, будь ласка.

Шведи - дуже загартовані люди. Вони часто використовують англійське прислів'я: "Нема поганої погоди, є поганий одяг".

У Швеції незвична система охорони здоров'я. Якщо в тебе щось раптом болить - ти телефонуєш до поліклініки, або пишеш в інтернеті на своїй сторінці. Описуєш симптоми й тобі радять, що робити. Якщо вже щось серйозніше - тебе записують на прийом до медсестри. Медсестра у Швеції дуже відрізняється від української. Тут медсетра має вищу освіту й може зробити навіть трепанацію черепа. Те, що в нас називають медсестрою, - тут це підмедсестра. Після огляду медсестра може записати тебе до лікаря. Іноді цей процес суттєво розтягується в часі.

Якщо ж у людини травма чи потрібна термінова допомога - є "швидка".

Перші відвідини лікаря - платні. Коммуна сама визначає вартість. Приблизно вона складає 12 євро. Якщо ти з тою ж проблемою звернешся до того ж лікаря наступного разу - ти вже не платиш. Якщо ідеш до іншого лікаря або з іншою проблемою - платиш знову. Але якщо за рік ти заплатив за візит до лікарів 120 євро - ти вже не платиш далі.

Так само й з ліками. Є певна відмітка, до якої ти сплачуєш - повну суму, потім іде лише 70 відсотків від вартості, потім - 50 відсотків, далі - 30. Також усе залежить від медичних препаратів. Є такі, які будуть коштувати пону вартість завжди, наприклад, пластир від морської хвороби.

Тобто, якщо в людини важке захворювання, наприклад, онкозахворювання - держава несе твою частину витрат.

У Швеції обов'язковими є профілактичні огляди. Раз на півтори роки. Такі огляди є безкоштовними. За ранніх звернень онкозахворювання виявити та перемогти значно простіше.

До слова, у Швеції в жодній компанії не стануть обговорювати хвороби або жаліти когось. Для них навіть операція - це дуже інтимне.

У кожного шведа пенсія розподіляється на три частини. Перша пенсія - за віком або виплати літнім людям. Надається у будь-якому випадку, навіть якщо ви нічого не робили. Сума складає приблизно 540 євро. Друга пенсія - та, яку ви заробили. Третя - те, що ви заощадили. Більшість людей розраховує на третю пенсію.

У Швеції нема високих депозитів, певний час тому тут навіть була негативна ставка за депозитами. Тому багато хто вкладав гроші в акції, папери, промисловість. Тут у кожного є власний бухгалтер, кожен є фінансово грамотним. Це традиція для шведів. Вони живуть за принципом: ти відповідаєш за своє майбутнє й за свою старість.

Шведи сплачують за пенсію податки. Тут багато хто незадоволений цим. Свої податки платять самі. Можна написати заяву на установу, аби цим займався бухгалтер. Але, зазвичай, кожен швед займається цим особисто. Шведи дуже прискіпливі до таких речей. Вони навіть знають, на що йдуть їх податки. Усі перебудови та новобудови в районі міська влада обговорює з мешканцями й у разі, якщо більшості щось не сподобалось, проект навряд чи реалізують.

Пенсіонери скражаться на розмір пенсій. В мене є знайома, яка 40 років працювала вчителькою. Її пенсія складає 1 500 євро. І вона незадоволена!

Від часу народження дитини до її восьмиріччя будь-хто з батьків може взяти 486 днів відпустки й за ним зберігається 80 відсотків доходів. Чому в Швеції дуже багато чоловіків у декреті - тому що у тата завжди дохід вищий, тож на сімейній раді вирішують, що у декрет зі збереженням 80 відсотків прибутку йде чоловік. Мене спочатку дивувала велика кількість татусів на дитячих майданчиках. Зараз я звикла. Швеція - це країна, вихована татусями.

Усі фото: znaj.ua.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.