Якою мовою навчаються українські діти в Молдові

Уряд Молдови був серед тих, хто висловив невдоволення новим українським законом про освіту. Згідно з ним освіта мовою національних меншин вестиметься лише у початковій школі, а далі рідна мова вивчається як предмет, а викладання ведеться українською мовою, повідомляє Радіо Свобода. Чим ця ситуація відрізняється від тієї, що склалася у самій Молдові?

У кишинівській гімназії імені Тараса Шевченка іде урок української мови, вивчають форми українських імен: "Звуть мене Петро, батька звуть Дмитро, діда звуть Іван, брата звуть Степан".

"Надю, які це імена? Дізнайтеся про свої імена – це вам завдання на наступний урок", – дає завдання вчителька Ірина Деркач.

Для цих дітей українські імена – не чужі. Більшість з них мають українських батьків і українською говорять вдома. Проте вивчають українську лише чотири години на тиждень.

"Ми вивчаємо українську мову як обов’язковий предмет. Три години українська мова і література і одна година – історія, культура і традиції українського народу", – говорить вчителька гімназії, яка викладає у 5-9 класах.

Як розповідає Станіслав Брижатюк, директор гімназії, за молдовським законодавством діти з національних меншин мають право вивчати свою рідну мову. Йдеться про українців, росіян, гагаузів, болгар. І там, де ці меншини проживають компактно, було відкрито національні школи. У Кишиневі таких українських шкіл – чотири й освітній процес у них ведеться не українською і навіть не румунською мовою, а російською.

"Усі ці школи за своєю суттю є школами з російською мовою навчання. Але рідна мова, українська, вивчається як предмет. Існування таких національних шкіл є виправданим для того, щоб традиції, культура наших предків, які проживали тут споконвіку, на молдавській землі, щоб вони збереглися", – пояснює директор гімназії.

На його думку, такої форми навчання достатньо для збереження української культури у Молдові, хоча звучить він не дуже впевнено, бо чутно, що самому йому не часто доводиться говорити рідною мовою.

Сумнів викликає й статистика. Згідно з переписом, що відбувався у 2004 році, українців у Молдові є нецілих 300 тисяч, не враховуючи Придністров’я. На кінець радянської доби їх було майже вдвічі більше. І вже тоді близько 40 відсотків з них називали рідною російську мову.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.