Аби не потрапити на гачок: підводні камені скасування роумінгу в країнах ЄС

Від 15 червня мобільного роумінгу в країнах Євроспільноти більше не існує. Проте, як часто це буває з правилами, які зачіпають інтереси сотен компаній та мільйонів людей у десятках країн світу, в них існує величезна кількість "але" та "проте", зазначає видання Techlife.LV.

На перший погляд правила відміни роумінгу в ЄС доволі прості та зрозумілі - користуйся мобільним телефоном в будь-якій країні співдружності, при цьому сплачуй стільки ж, скільки платиш в "домашній" мережі. За великим рахунком так воно й працює, проте правила Євроспільноти не лише накладають на мобільних операторів обов'язки, але й наділяє їх окремими правами. Переважно - стягувати з користувача гроші в окремих ситуаціях. Коли, в яких та скільки? Давайте розбиратися.

Поняття "роумінг" не зникає і за нього можуть брати гроші. Скільки?

При перетині кордонів країн ЄС ви як й раніше будете отримувати повідомлення про те, що перебуваєте в роумінгу. Вам також будуть нагадувати про "правила чесного використання". Головний пункт цих "правил" - не казати про правила не користуватися мобільним телефоном за кордоном більше, аніж вдома. Й, відповідно, не перебувати за кордоном довше, аніж вдома.

Якщо ці правила порушено, мобільний оператор має право почати стягувати з вас додаткові кошти за роумінг. Щоправда, спочатку він надішле вам вимогу пояснити ситуацію, на це вам відводять 14 днів. Якщо протягом цього терміну ви продовжуєте користуватися мобільним телефоном за кордоном більше, аніж вдома, а пояснення оператора не влаштовують, він "вмикає лічильник".

Додатково з вас можуть стягнути (максимальні показники):

  • 0,032 євро за хвилину розмов;
  • 0,01 євро за кожне SMS-повідомлення;
  • 7,70 євро за кожен гігабайт даних.

Усі тарифи зазначено без урахування ПДВ, адже він відрізняється в кожній країні. Від 2018 року тарифи за інтернет мають здешевитися. 2018 року за гігабайт мають брати лише 6 євро, потім - 4,50 та 3 євро. До 2022 року вартість одного гігабайту має коштувати 2,50 євро.

Хоча, тарифи після 2019 року можуть змінюватись - Єврокомісія залишила операторам можливість оскаржити їх.

Аби порушити правило "чесного використання" роумінгу, необхідно виконати дві умови

Аби з'ясувати, чи не користується клієнт мобільним зв'язком за кордоном більше, аніж вдома, мобільний оператор може звернути особливу увагу на окремого клієнта й протягом чотирьох місяців поспіль відслідковувати, звідки він здійснює дзвінки, пише короткі повідомлення та виходить в інтернет. І в якому об'ємі це відбувається. Це - лише це - не вважатимуть за порушення законів про захист персональних даних в жодній країні ЄС.

Та це лише формальність - й так зрозуміло, що оператори знають про нас ці та багато іншої інформації, а в окремих ситуаціях вони навіть не боялися порушувати закон "за дзвінком" (пізніше цю практику легалізували). Та цікавим є інше.

Для того, аби протягом цих чотирьох місяців в оператора зародився сумнів у тому, що ви нечесно використовуєте можливість безкоштовного роумінгу, має співпасти дві умови: ви маєте перебувати за кордоном більше, аніж вдома, й ОДНОЧАСНО (!) ваше використання мобільного телефону за кордоном маєбути інтенсивнішим, аніж вдома.

Тобто, якщо ви зазвичай користуєтесь телефоном рідко, а тепер виїхали на Лазурове узбережжя на місяць й там взялися на повну надзвонювати, після чого повернулись до домашньої країни й знову говорите мало - це ще не привід брати з вас гроші за роумінг. Так, за кордоном ви розмовляли багато, значно більше, аніж вдома. Проте робили це лише протягом одного місяця, тож жодні правила не порушили.

Інтернет в роумінгу не безлімітний, він може коштувати грошей

Дзвінки та SMS-повідомлення в роумінгу відтепер безкоштовні та безлімітні, а от інтернет - ні. Європейські правила регулювання вимагають від операторів надавати користувачам в роумінгу стільки безкоштовного інтернету, скільки "вміщується" в їх щомісячний тариф з розрахунку 7,70 євро за гігабайт (й це число, й щомісячний рахунок - без урахування ПДВ).

Наприклад, якщо ви сплачуєте за мобільний інтернет 12 євро на місяць без урахування ПДВ, то за кордоном можете розраховувати на безкоштовні 1,5 гігабайт інтернету (12/7,70). За усе, що вище, мобільний оператор може брати платню з розрахунку саме цих 7,70 євро за гігабайт. Без урахування ПДВ!

Те саме стосується й карток попередньої сплати. Кредит на такій картці розділяється на 7,7 - саме стільки безкоштовного інтернету у вас із нею є. Кредит, звісно ж, можна поповнити, перебуваючи й у роумінгу.

ПРОТЕ!

Якщо ви сплачуєте в домашній мережі за безлімітний інтернет за фіксованим тарифом, то оператор зобов'язаний надати вам у роумінгу як мінімум удвічі більше безкоштовного трафіку, аніж якби ви платили за кожен гігабайт окремо. Тобто, з прикладу вище, при "домашній" спалті 12 євро на місяць за безлімітний інтернет, ви отримуєте мінімум 3 гігабайти трафіку в роумінгу.

Перш, ніж брати з вас додаткову платню, оператор зобов'язаний проінформувати про вичерпання ліміту роумінгу, а також про те, що "ввімкнувся лічильник".

Тарифні плани не мають включати в себе безкоштовний роумінг

Нові європейські правила не вимагають від мобільних операторів забезпечення безкоштовного роумінгу для усіх абонентів. Це означає, що вони можуть пропонувати тарифні плани без можливості роумінгу в ЄС. Але клієнти мають його свідомо обрати під час укладання нового договору.

Адже до усіх мобільних операторів було висунуто вимогу забезпечити безкоштовний роумінг в межах уже дійсних договорів. Тобто, оператори "за замовчанням" не могли не надати безкоштовний роумінг існуючим клієнтам, бажали ті цього, чи ні.

Чи запропонують вони тарифні плани без роумінгу тепер, коли пил від переходу на нові правила гри злегка вляглася? Можливо. Особливо, якщо ви будете від них цього вимагати.

Варто відзначити також, що від операторів не вимагали підвищувати чи зменшувати ціни на ті договори, які вже існують. Наприклад, те, що усі латвійські оператори, "не змовляючись", підняли тарифи - це або співпадіння, або все ж таки змова. Рішення щодо цього мають ухвалити компетентні органи.

Ті, хто працює за кордоном, мають дотримуватися єдиного правила

Фото (5): pixabay.com.

Ті особи, які мешкають в прикордонних районах однієї країни та їздять на роботу до іншої, повинні знати - вони можуть користуватися послугами мобільних операторів будь-якої з цих двох країн. Аби уникнути сплати за роумінг їм необхідно хоча б один раз на день "з'являтися" в своїй "домашній" мережі. Й тоді не важливо, скільки вони наговорюють, перебуваючи в роумінгу на робочому місці.

Так, якщо людина їде на роботу ненадовго, хоча б на робочий тиждень, а вдома з'являється лише у вихідні, їй краще користуватися послугами мобільного оператора країни, в якій вона працює.

Роумінг під час подорожей кораблем або літаком - існують варіанти

Фото: www.gettyimages.com.

Нові правила безлімітного роумінгу в ЄС стосуються лише операторів мобільного "наземного" зв'язку. Якщо зв'язок забезпечується за допомоги супутників, як це нерідко буває під час здійснення дзвінків з бортів літаків та кораблів, то ці правила просто не працюють і ваш "домашній" мобільний оператор виставить вам серйозний рахунок за роумінг.

Також варто пам'ятати, що нові правила стосуються лише роумінгу всередині країн ЄС. Під час подорожі на Схід, до Африки, Азії або в будь-яку країну далеких Америк ці правила, звісно ж, не діють.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.