Фестивалі, власна школа та співпраця з місцевими: як ведеться українцям у Каталонії

Останнім часом в усьому світі активно почали розвиватися старі та реєструватися нові українські організації. Активність українських громад в різних країнах все більше зростає, що не може не тішити. Аби краще зрозуміти, чим живуть україці в Іспанії, портал Global Ukraine News пропонує розмову з Ольгою Дзюбан, активною представницею української діаспори в Барселоні.

- Як давно Ви переїхали до Іспанії?

- Це був 2003 рік. Думки про те, що щось потрібно міняти в житті,  давно вже не давали спокою. Була не дуже прийнятна фінансова ситуація. Я – вдова з двома  дітьми в маленькому провінційному містечку з невеликою, м'яко кажучи, зарплатою – не в силі була дати своїм дітям те, чого прагнула.

Старша донька на той час уже навчалась у вищому навчальному закладі України, а син щойно закінчив школу. Грошей навіть для поїздки на навчання не було. Довелося приймати нелегке рішення.

Взяла сина й поїхала. Дуже боялася. Знала, що на чужині мене ніхто не чекає з розпростертими обіймами, проте таки зважилася.

- Розкажіть про Вашу організацію та громаду українців в Іспанії. Які Ваші основні проекти та напрямки роботи?

- Ще в Україні попри те, що працювала, я займалася суспільною роботою. Була головою районного жіночого клубу "Надія". Я люблю людей, мені подобається організовувати якісь заходи. Я радію, коли бачу задоволені обличчя, коли можу допомогти комусь чи одягом, чи порадою.

Після 4 років перебування в Барселоні, познайомилась із Президентом асоціації "Casa Eslava" Мері Ілліч. Відтоді взялась організовувати безкоштовні курси іспанської мови, вечори поезії, вечори відпочинку для дорослих, свята для дітей, вечорниці.

У грудні 2010 року при цій же асоціації ми створили український департамент "Джерело". Тоді ж й подали документи на створення Закордонного українського навчального закладу Міжнародної Української школи "Мрія", директором якої призначили Світлану Школьну.

Відтоді максимум наших зусиль було спрямовано на освіту українських дітей за кордоном. А це – й приміщення, й підбір кадрів, й підручники, й програми… За півроку, в зв'язку з сімейними обставинами попереднього директора, я змушена була взяти керівництво школи  на себе й працювала директором протягом трьох років. За цей час школа виросла від десятка дітей до сотні та 16 осіб педагогічного персоналу.

Мені вдалося знайти постійне триповерхове приміщення для школи, чим я дуже задоволена, бо це не просто зробити в Барселоні. Тим часом подали документи на створення самостійної асоціації та вже 1 серпня 2012 року отримали резолюцію Департаменту юстиції при Уряді Каталонії про створення Української асоціації "Джерело", президентом якої я є й по сьогодні.

Основні напрямки діяльності нашої Асоціації: допомога громадянам України адаптуватися в Іспанії (мова, документи, робота, контакти), презентація української культури, культурний взаємообмін, українська освіта, співпраця з іспанськими асоціаціями.

Крім цих основних напрямів, є й допомога біженцям, дітям-сиротам, інвалідам та пораненим під час Майдану, військових дій  на сході України тощо.

- Ви можете порівняти активність громади українців в Іспанії до Майдану та після? Чи були зміни?

- Події в Україні дуже посилили патріотичні почуття українців. Деякі почали писати вірші на патріотичну тематику. Ми більше стали цікавитися подіями в Україні, вболівати за нашу Батьківщину та допомагати.

Дуже хочеться, аби наша країна була успішною, правовою, незалежною. Країною, де люди могли б отримати роботу й на зароблені чесно кошти вчитись, лікуватись, працювати та жити достойно. Де була б забезпечена старість. А головне – щоб був мир.

- Які у Вас плани на наступні проекти?

- 15 червня плануємо провести для української громади та мешканців й гостей Барселони концерт  танцювальної групи "Громовиця" та скрипаля-віртуоза Василя Попадюка. Це – українці, які живуть у Чикаго.

23-25 червня наша асоціація візьме участь у І Міжнародному культурному Фестивалі, який організовує каталонська асоціація. Вони запросили до участі усі асоціації Барселони, які  представляють культуру своєї країни. Загалом же в  Барселоні нараховується представників зі 160 країн.

Тут ми  виставимо картинну галерею українського художника Олега Шупляка, покажемо  фільми Лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка кінорежисера Валентина Сперкача, вироби із дерева ручної роботи, вишиванки, печиво, відбудеться й виступ самодіяльних артистів-членів асоціації. Зокрема, познайомимо іспанців та гостей Фестивалю з українським народним інструментом – бандурою. Передбачається 150 тисяч відвідувачів.

12-17 вересня в Барселоні та курортному містечку Льорет-де-Мар українська асоціація "Джерело"  проводитиме ІІІ Міжнародний  Фестиваль "UcraniaFest". Мета Фестивалю – популяризація української народної, сучасної та фольклорної творчості, взаємозбагачення культурних традицій, обмін досвідом творчої діяльності композиторів, поетів, хореографів, музичних керівників, продюсерів, фотографів, дизайнерів національного та сучасного одягу, народних митців, кулінарів та кухарів української національної кухні, а також розширення культурних, туристичних, інформаційних та ділових зв’язків через засоби творчого спілкування між  Україною та Іспанією.

До слова, ми запрошуються долучитися до фестивалюусіх охочих:

  • фольклорні, етнографічні, музичні, театральні, хорові, хореографічні колективи, ансамблі народної етнічної та естрадної пісні, танцю, дизайнерів українського костюму, троїстих музик;
  • переможців районних, обласних, регіональних, всеукраїнських мистецьких, міжнародних конкурсів у будь-якому жанрі;
  • самодіяльних художників та майстрів, які працюють виключно у традиційному українському стилі у жанрах художньої вишивки, різьби та розпису по дереву,  макраме, писанкарства, лялькарства тощо

Учасниками та гостями Фестивалю можуть бути резиденти й інших країн.

- Чи є у Вас однодумці, партнери серед іспанців чи місцевої влади, місцевих організацій?

- Якою б людина не була  талановитою, сама по собі вона не варта нічого. Лише в підтримці, спільними зусиллями із громадою можна досягти якогось успіху.

Я щиро вдячна усім, хто допомагає у здійсненні планів асоціації. Це є й постійні люди, на яких можна завжди покластися, а є люди, які допомагають інколи, за можливості чи при бажанні. Адже асоціація – добровільне об'єднання і люди йдуть сюди тільки за покликом власного серця.

- Яка Ваша мотивація організовувати, просувати, популяризувати якимось чином Україну?

- Не хочу говорити високопарно. Роблю це від серця, тому що мені це подобається. Це все одно,  що пояснювати, чому я люблю маму.

- Наскільки велика російська пропаганда у Вашій країні?

- Мені важко судити, будучи не в Україні, але з огляду на те, що я бачу в інтернеті – велика. Дуже велика. Втрачено занадто багато дорогоцінного часу для розвитку української мови та культури. Більше коштів та зусиль потрібно вкладати саме у цей напрямок. Думаю, що ще не достатньо працює українська "пропаганда", телебачення, преса.

Фото: global-ukraine-news.org.

- Як ставляться мешканці та медіа до подій в Україні?

- Багато іспанців власне завдяки саме цим страшним подіям в Україні почули вперше про нашу державу. Багато хто нам співчуває й підтримує, багато людей допомагають.

Розкажу одну невеличку історію. Ми збирали допомогу нашим воїнам на Донбас. Знали усі українці, розказували своїм знайомим та друзям-іспанцям. Одного разу хтось подзвонив у двері. Відкриваю. На порозі стоїть дівчинка-іспанка, у руках величезна пачка памперсів для важкохворих. Каже: "Мені тато казав, що ви збираєте посилку до України. Я Вам принесла ось це. Потрібно?".

Я їй кажу: "Так. Звичайно. Дуже дякую тобі". А дівчинка тим часом витягує з-за дверей ще таких 4 величезних пакунки. І зникла. Я була схвильована і навіть не запитала її  імені. 

Думаю, що таких прикладів можна зібрати багато. Дякую нашим друзям за підтримку та співчуття. Дуже сподіваюся, що вже скоро, завдяки спільним зусиллям усіх українців, які живуть в Україні чи за кордоном, прийдуть гарні зміни й Україна стане квітучою європейською країною.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.