Що варто знати про Парфенон в Афінах

Парфенон - одна з найвідоміших пам'яток античної архітектури. Цей 2500-річний величний храм на Акрополі в Афінах пережив землетруси, пожежі, вибухи й неодноразові спроби пограбування, повідомляє rua.gr. Й хоча Парфенон не був новим словом в інженерній науці та будівництві, його стиль став парадигмою класичної архітектури.

Акрополь в Афінах

Акрополь в Афінах, де розташовано Парфенон, також називається "священною скелею", його використовували з метою оборони.

Культурні шари

Культурні шари, знайдені на схилах Акрополя, вказують на те, що на холмі існували поселення від 2800 року до нашої ери. Тобто набагато раніше від мінойської та мікенської культур.

Акрополь був священним місцем

Задовго до зведення Парфенона Акрополь був священним місцем й на ньому стояли інші храми. Парфенон замінив старий храм Афін, який було зруйновано під час персидського вторгнення 480 року до нашої ери.

Будинок Парфенос

Назва "Парфенон" походить від одного з епітетів Афіни (Афіна Парфенос) й означає "будинок Парфенос". Цю назву храму дали у V столітті до нашої ери, оскільки всередині в ному було встановлено культову статую Афіни.

Будівництво Парфенону

Будівництво Парфенону розпочалося 447 року до нашої ери й закінчилося 438 року до нашої ери. Проте остаточна обробка храму продовжувалась до 432 року до нашої ери.

Іктін, Каллікрат та Фідій

Парфенон було зведено архітекторами Іктіном та Каллікратом під наглядом скульптора Фідія. На думку багатьох сучасних архітекторів та істориків, він був вищим висловленням давньогрецького архітектурного генію. Храм також вважають кульмінацією розвитку дорійського ордеру - найпростішого з трьох класичних грецьких архітектурних стилів.

Каміння з Пентелікону

Збереглися деякі фінансові звіти щодо будівництва Парфенона, які вказують, що найбільшими витратами стало транспортування каміння з Пентелікону, який розташовано за шістнацять кілометрів від афінського Акрополю.

Влада Греції та ЄС реставрують Парфенон вже 42 роки

Проект реставрації Парфенону, який фінансується владою Греції та Євросоюзу, триває вже 42 роки. Давнім афінянам знадобилося 10 років, аби звести Парфенон.

12-метрова статуя богині Афіни

Прямукутну будівлю завширшки 31 метр та заввишки 70 метрів звели з білого мармуру. В оточенні 46 колон стояла 12-метрова статуя богині Афіни, вироблена з дерева, золота та слонової кістки.

Тиран Лахар

Попри те, що більша частина структури залишилась незмінною, Парфенону було завдано значної шкоди протягом століть. Розпочалося все 296 року до нашої ери, коли афінський тиран Лахар зняв золоте покриття зі статуї Афіни для того, аби сплатити борг своїй армії.

У V столітті Парфенон перетворили на християнську церкву

В V столітті Парфенон перетворили на християнську церкву, а 1460 року тут облаштували турецьку мечеть. 1687 року турки-османи розташували в храмі сховище для пороху, який вибухнув під час обстрілу храма венеційською армією. Частина храму перетворилась на руїни.

46 зовнішніх та 23 внутрішніх колон

В Парфеноні було 46 зовнішніх та 23 внутрішні колони, але до наших днів збереглися не усі. Окрім того, раніше в Парфеноні був дах, відсутній в наш час.

Будівництво Парфенону не фінансувалось афінянами

Не зважаючи на те, що Парфенон є найпопулярнішою афінською будівлею всіх часів, його будівництво не фінансувалось афінянами. Після завершення персидських воєн Афіни 447 року до нашої ери стали домінуючою силою на території сучасної Греції. Кошти на зведення храму було взято з данини, яку сплачували Афінам інші міста-держави Делійської ліги.

Перший театр в історії

Окрім Парфенону, Ерехтейону та храму Ніки, зведених над руїнами Акрополю, ще одним важливим пам'ятником біля підніжжя Акрополю є Театр Діоніса. Його вважають першим в історії людства театром.

В Парфенону був різнокольоровий фасад

В той час, як відомі нам сьогодні грецькі храми та споруди ми звикли бачити з білим фасадом, в Парфеноні, швидше за все, він був різнокольоровим. Фарба просто стерлася протягом століть.

Скульптури з храму було продано Британському музею

Протягом 1801-1803 років частину збережених скульптур храму було вивезено турками, які на той час контролювали Грецію. Ці скульптури пізніше було продано Британському музею.

Повноцінна копія Парфенону існує в США

Парфенон є найбільш копійованою спорудою в світі. Існує багато будівель в усьому світі, які було зведено в тому ж стилі. Проте в Нешвілі, штат Теннессі, розташовано повнорозмірну копію Парфенону.

Фото: rua.gr.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

22:12
Іспанський суд присудив колишнім членам каталонського уряду повернути понад 10 мільйонів євро державних коштів, витрачених на опитування про незалежність Каталонії в 2014 році.
21:58
В Ізраїлі за останні два дні в результаті масованого ракетного обстрілу з сектору Гази постраждали щонайменше 108 осіб.
21:36
Перші члени каравану мігрантів, що місяць тому вирушив з Гондурасу в північному напрямку, досягли кордону США.
17:35
Вартість "чорного золота" впала до семимісячного мінімуму.
17:05
Учора у віці 95 років не стало людини, яка створила дивовижний світ супергероїв\
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.