Освіта в Чехії: умови вступу, особливості та вартість навчання

Чеська Республіка має за плечима багату традицію та висококласну освіту, яка завдяки своїй високій якості має світову репутацію. Акцент на освіті в Чехії є зрозумілим, оскільки вона завжди відігравала ключову роль у житті чеського народу, пише uaportal.cz

Чеські ВНЗ користуються повагою і популярністю з низки причин: перевірена часом репутація, унікальна концепція і цікаві спеціальності. До важливих критеріїв також входить зацікавленість закладів в наборі чеських та іноземних студентів. Чеські ВНЗ пропонують широкий вибір навчальних програм іноземними мовами й беруть дедалі більшу участь у міжуніверситетському співробітництві по всьому світу.

Історія чеської вищої освіти налічує вже більше 600 років. Ще 1348 року в Празі чеським королем  Карлом IV було засновано перший університет Центральної Європи - Карлів університет. На сьогодні існує багато інших дуже престижних державних і приватних інститутів та університетів, які готують фахівців з різних напрямів. Навчання та дослідження мають принципове значення для нового розвитку нації в її сучасній історії. Чеська Республіка, невелика країна в серці Європи, добре усвідомлює, що міжнародне співробітництво в галузі науки та інновацій є прерогативою для довгострокового успіху в глобалізованому світі.

Чеська Республіка приєдналася до Болонського процесу, більшість закладів ввело кредитну систему, сумісну з ECTS (Європейська система переведення і накопичення кредитів, тобто проходження кожного предмету еквівалентно певній кількості кредитів, що відображає вимоги для його здачі) і прийняли нову навчальну програму задля міжнародної порівнянності навчальних програм.

Фото (2): studix.eu.

Центральним органом управління є Міністерство освіти, молоді та спорту. Нагляд за якістю вищої освіти здійснює Акредитаційна комісія.

Кожного року Міністерство освіти, молоді та спорту Чеської Республіки пропонує стипендії для підтримки навчання іноземних студентів в чеських державних ВНЗ:

  1. Державні стипендії (за умови іноземного співробітництва в області розвитку);
  2. Надання стипендій згідно з двосторонніми міжнародними угодами про співробітництво в галузі освіти.

Крім того, чеські університети та інститути забезпечують широкий спектр високоякісних англомовних навчальних програм,  курсів, які охоплюють багато галузей знань і досвіду. Кожний навчальний заклад публікує на своєму веб-сайті  детальну інформацію щодо можливостей навчання.

Фото: saluriko.eu.

Вищі навчальні заклади

Вищі навчальні заклади підрозділяються на державні, відомчі та приватні (комерційні). Державні ВНЗ засновуються і ліквідуються на підставі закону. Відомчі ВНЗ не є юридичними особами, а входять до складу відповідних міністерств. З 2000 року стали також відкриватися комерційні інститути, яким для цього необхідно отримати ліцензію Міністерства освіти, молоді та спорту.

Структура вищої освіти

ВНЗ проводять навчання за трьома ступенями:

  1. Бакалаврат (Bc.) (3-4 роки) - перша ступінь вищої освіти, на якій студенти проходить підготовку до майбутньої професії або продовження навчання в магістратурі. Закінчення бакалаврату прирівнюється до отримання повної вищої освіти.
  2. Магістратура (Mgr., Ing., MgA., MgA. залежно від напрямку) як продовження бакалаврату (1-3 роки) акцент робиться на теоретичних знання, їх застосуванню і розвитку творчих здібностей; у випадку творчих спеціальностей –  вдосконалення талантів і вміння творити.
  3. Докторантура (PhD.) (зазвичай 3 роки) розрахована на тих, які закінчили магістратуру. Вона присвячена науковим дослідженням, незалежній творчій діяльність в області досліджень і розвитку, а також в сфері творчих дисциплін.

З урахуванням зростаючого інтересу деякі установи також пропонують програми на отримання ступеня MBA (магістр бізнес-адміністрування). Ці курси спрямовані на вирішення ситуацій з реального життя і покликані вивести управлінські знання і навички студентів на інший якісний рівень.

Студенти можуть навчатися за очною, заочною або очно-заочною формою навчання. Більшість державних і відомчих навчальних закладів пропонує всі типи програм, комерційні ВНЗ насамперед спеціалізується в галузі бакалаврату. Переважна більшість студентів вибирає економічні і гуманітарні спеціальності, технічні спеціальності по рівню популярності займають третє місце. Поступово розширюється спектр програм іноземними мовами (переважно англійською) так, щоб зробити їх більш  доступними для іноземних студентів.

Фото: study.antra-tour.com.

Умови прийому до вищого навчального закладу

Вища освіта відкрита для всіх абітурієнтів, які отримали середню повну освіту (тобто для власників атестату про повну загальну середню освіту) і успішно здали вступні іспити. Система вступних іспитів визначається кожним ВНЗ в приватному порядку. У разі 1-3 річної магістратури здійснюється прийом тільки тих абітурієнтів, які закінчили відповідний бакалаврат чи рівноцінну програму навчання. Для вступу до докторантури необхідно закінчити відповідну магістратуру або рівноцінну програму навчання.

Як і коли подавати заяву

Студентам, які бажають пройти повний курс навчання, слід подавати заяву безпосередньо в обраний ВНЗ. Прийом заяв, як правило, здійснюється до кінця лютого або березеня. Вступні іспити зазвичай проводяться в період з червня по вересень. Іспити до творчих ВНЗ відбуваються трохи раніше. Бланки заяв, інструкції та інформацію про спеціальності можна знайти на веб-сайтах відповідних навчальних закладів. Навчання ділиться на семестри (зимовий і літній), курси або модулі. Тривалість навчального року становить 12 місяців, дату його початку визначає ректор.

Студентам, зарахованим до ВНЗ на своїй батьківщині, які бажають навчатись в Чехії в якості студентів за обміну, слід звернутися до свого ВНЗ щодо інформації про можливість навчання по договору про обмін студентами.

Вартість навчання

За всіма програмами чеською мовою в державних та відомчих вузах можна навчатися безкоштовно. Навчання за програмами іноземною мовою або в комерційних ВНЗ платне. Вартість навчання варіюється в межах 2000 - 12 000 доларів на рік й залежить від конкретного ВНЗ і спеціальності.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.