Як іспанка у 78 років українську вчила...

Олена Костенко -- філолог у іспанській діасопорі-- розповіла для НВ вражаючу історію життя українок в Іспанії:

"Моя університетська подруга в Іспанії дає уроки української та російської мови. Її послугами користуються студенти, яким мова, можливо, відкриє ширші горизонти у майбутньому. Серед молодих іспанців більше 50% безробітних, тож багато молодих іспанців шукають різні способи знайти роботу. Також серед її учнів є іспанці, які ще вірять у те, що російські жінки найкращі в світі. Моя подруга час від часу інформує мене про їхні успіхи з росіянками на матримоніальному фронті.

Оксана, так звати мою подругу, – незвичайна людина. Вона борець, невтомний шукач, який правдами і кривдами йде до своєї мети. Вона іноді пускається у такі афери, які я навіть уві сні собі не дозволила б. Думаю, що Оксана схожа на тих першопрохідців, які освоювали Новий світ, і побудували таку чудову країну як США. Ось, наприклад, одного разу Оксану запросили до суду перед одруженням її учня – іспанця з нареченою з Петербургу. Виявляється,що в Іспанії, щоб запобігти шлюбам по домовленості (таких, коли одна сторона платить гроші, щоб потім мати право на проживання в Іспанії), перед реєстрацією шлюбу проводять окремі опитування для нареченої та нареченого. На цих опитуваннях ставлять, наприклад, питання, за яких обставин відбулось знайомство, чи знають наречені дні народження один одного,чи знають, як звати членів сім’ї і тому подібне.

У задачі Оксани входило попередити наречену про те, що вона знаходиться під судовою клятвою і що в разі неправдивих відповідей може наступити кримінальна відповідальність. Потім Оксана мала перекладати шлюбну церемонію (в Іспанії шлюб можна брати у церкві, у суді та в міськ- або сільраді). Я радила Оксані відмовитись від участі у цьому суді, так як Оксана по-іспанськи розмовляла досить слабенько, крім того, думаю, несвідомо,  досить часто, говорячи іспанською, вживала українські слова. Я, здається, переживала за Оксану більше ніж сама Оксана. Моя уява уже поміщала Оксану до іспанської в’язниці за неякісний переклад. Але хвилювання виявились даремними. Іспанський суддя залишився задоволеним вільним перекладом Оксани і навіть зареєстрував шлюб.

Так ось якось подруга розповіла фантастичну історію. Виявилось, що на її об’яву у газеті про уроки відгукнулась одна іспанка, якій вже минуло 78 років. Іспанка повідомила про своє бажання вивчати українську мову. Це нас просто вразило. У такому поважному віці іспанка хотіла вивчати українську мову!  Але, як ми пізніше зрозуміли, таке бажання мало логічне пояснення : чоловік Марії Хоше (так звати літню іспанку) був українцем. Вони прожили у шлюбі довге, щасливе життя. Богдан був лікарем. Познайомились вони у США. Родина пана Богдана під час Другої світової емігрувала до США зі Львівщини. У США також проживала і продовжує проживати родина Марії Хоше. А пан Богдан поїхав із Марією Хоше до Іспанії, до рідних місць дружини. Пан Богдан пропрацював усе життя лікарем. І після його смерті Марія Хоше вирішила вивчити українську мови.

Здається кращого визнання своєї вдячності за роки, прожиті у любові, важко знайти. Двічі на тиждень Марія Хоше сідає у поїзд, щоб доїхати до N і хоча б через українське слово наблизитись до рідної людини. Але тільки вивченням мови на уроках з Оксаною справа не обмежилась. Пані Марія Хоше дізналася, що у Львові діють літні курси української мови для іноземців. І ця безстрашна жінка у свої 78 полетіла до Львова. Марія Хоше, як і більшість іспанок , невеличкого зросту, худорлява, має карі очі, смаглява. Вона дуже жива, рухлива жінка з веселими вогниками в очах. І не дивлячись на свою тендітну зовнішність, Марія Хоше  у Львові не заблукала, знайшла людей, які її зустрічали, і почала ходити на курси.

Усе начебто було непогано,  хоч побут трохи їй не сподобався. Але повернулась вона з батьківщини покійного чоловіка натхненною. Крім України безстрашна Марія Хоше ще літає й до США, де продовжують мешкати її сестри, які ніяк не розуміли і не підтримували поїздок Марії Хоше до Львова. З’їздила Марія Хоше до Львова двічі.

У останню поїздку Марія Хоше надумала поїхати провідати село, з якого родом був покійний пан Богдан, але її зупинила повінь. Міст, через який іспанка мала дістатись до другого берега, був майже затоплений і тому автобус був змушений повернутись.

Більше Марія Хоше до Львова не їздить. Але справно двічі на тиждень приїздить на уроки до моєї подруги Оксани. Уроки відбуваються в одному кафе, іспанською – cafeteria.

Справа у тому, що квартира, яку винаймає Оксана, маленька. Крім сім’ї Оксани там ще живе її брат. Багато українців саме так живуть, щоб заощадити, бо кризу відчувають всі. Не знаю, чи саме з цих самих міркувань у Парижі письменники та поети 19 сторіччя писали свої твори у кондитерських, але те, що Оксана проводить свої уроки української у гамірному кафе за горнятком кави, навіває на мене поетичний настрій. Крім уроків мови пані Марія Хоше з Оксаною говорять про українські страви, які час від часу готує літня учениця, про українські свята. Також Марія Хоше цікавиться подіями в Україні і її серце, так само як і наше, болить, коли новини є невтішними.

Ось такі несподівані історії нам іноді підкидає життя.

Життя невипадково зводить незвичайних людей докупи. На мій погляд, і Оксана, і Марія Хоше саме тому зустрілись, що обидві належать до того неспокійного, сміливого типу людей, які не пливуть за течією, які борються, шукають нові шляхи і завжди відкривають нові горизонти. Оксана, приїхавши до Іспанії у 44 роки (у віці, коли багато українок вже вважають, що найкращі події життя вже позаду і вже готуються до приходу старості), вивчила з нуля іспанську, допомогла своїм дітям з навчанням, доглядала за літніми людьми, мила ночами посуд у ресторані, тримаючи розмоклі, розпухлі руки довгими годинами у гарячій воді, їздила до Мадриду на екзамени до тих пір, поки не легалізувала свій диплом, відкрила при університеті курси російської мови, познаходила студентів, які  оплатили 450 за навчання. І щороку восени Оксана вперто шукає і знаходить нових учнів.

Марія Хоше теж у свої вже більш ніж вісімдесят років (вона вже років з 4 є ученицею Оксани) не чекає смерті, а знаходить справи, які радують її душу, які наповнюють її життя, які не дають їй потонути у нудному доживанні.

У цій історії є ще третій герой – невидимий: пан Богдан. Цей українець у нелегкі воєнні і повоєнні роки у чужій Америці зміг вивчити мову, здобути освіту, потім приїхати до Іспанії, вивчити ще одну мову і працювати лікарем. Цей українець зміг подарувати іспанці таке кохання, яке вже давно пережило його і далі надихає його дружину на подолання нових висот.

Думаючи про пана Богдана, порівнюю деяких наших чоловіків тут, в Іспанії, які познаходили найбільш нецікаві важкі роботи і вже цим і задовольнялись. Ні про якісь перспективи, ні про навчання багато хто з них не думає. Зібратись у недільку за чарчиною, поговорити про дурних іспанців – ось це і все, на що здатні наші заробітчани. Чи багато іспанок звернули б увагу на таких заклопотаних невеселих чоловіків? Чи можуть такі чоловіки покликати свою кохану у світлу далечінь?"

 

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.