Не потрап на гачок: як заробітчан дурять компанії із працевлаштування

Весна -- гаряча пора для трудових мiгрантiв. Хтось готується їхати працювати на фабрицi, хтось -- у полi, а хтось офiцiантом чи на буровiй вишцi. Через зарплату в євро чи доларах українцi готовi миритися майже з будь-якою роботою, яку компанiї-посередники з працевлаштування запропонують, пише expres.ua.

Адже посередники обiцяють пiдготувати за вас усi потрiбнi документи для виїзду, домовитися з роботодавцем i допомогти iз житлом. Та iдилiя часто зникає одразу пiсля внесення плати, пише газета Експрес.

На гачок до однiєї з таких компанiй потрапило подружжя з Кам'янця-Подiльського. "Мiсцеву фiрму ми з чоловiком знайшли за оголошенням у газетi, -- розповiдає Тетяна Щеглова, заробiтчанка. -- Прийшли до офiсу, вислухали промову про те, що за кордоном i з їхнiми документами -- не життя, а казка".

Панi Тетяна з чоловiком Дмитром хотiли виїхати до Фiнляндiї. "Жодних проблем, -- вiдповiли їм працiвники компанiї. -- Пакет документiв коштуватиме лише 350 євро i буде готовий за мiсяць".

Пара позичила 700 євро та перейшла в режим очiкування. "Минув мiсяць, а документiв не було -- пригадує Дмитро Щеглов. -- Ми телефонували до них двiчi-тричi на тиждень упродовж трьох мiсяцiв! Усе знаходились якiсь вiдмовки: то хтось у вiдпустцi, то помер, то принтер зламався. Ми зрозумiли, що це марна справа, i прийшли забирати грошi. Й уявiть наше обурення, коли нам сказали: "Нiхто вам грошi не поверне. А до Фiнляндiї ми взагалi нiкого не вiдправляємо на роботу, у нас немає з нею зв'язкiв".

Сiм'ї запропонували оформити документи до Чехiї. "Грошi нам не збирались повертати, а втрачати таку суму, ще й позичену, аж нiяк не хотiлось, -- розповiдає панi Тетяна. -- Довелось погоджуватись".

Пiдготовка документiв до Чехiї тривала ще пiвроку. Нарештi паспорт, страховка, анкети -- усе в порядку. Щоправда, вiза... польська. "Нам сказали, що це нормально. Жодних проблем не виникне, -- каже панi Тетяна. -- Мовляв, вони за такими документами людей по всiй Європi на роботу вiдправляють".

Робота на подружжя чекала у Празi. В компанiї пообiцяли, що там їх зустрiне жiнка, яка поселить i допоможе зорiєнтуватися в мiстi. "Її послуги безплатнi, бо вона вже отримала грошi з тiєї суми, що ви заплатили, -- запевнили. -- Лише за житло потрiбно буде заплатити 120 доларiв".

До мiста заробiтчани приїхали о восьмiй ранку. Як домовлялись, зателефонували жiнцi-гiду Маринi. "У мене немає на вас часу, -- почули Тетяна з Дмитром у вiдповiдь. -- Я на роботi, десь увечерi прийду".

"Десь увечерi" настало о 17-й годинi. "Я спiшила з роботи, витратила чимало часу, -- почала жiночка одразу. -- За те, що я прийшла, з вас по 100 доларiв. Ще я вам квартиру пiдшукала. Але старання повиннi бути винагородженi, тому з вас ще 100 доларiв. I сама квартира коштуватиме 300".

"Ми вiдповiли, що в нас нема такої суми, -- розповiдає Тетяна. -- А вона нам: "То для чого було приїжджати без грошей? Роботи все одно немає, жити ви на що збирались? Коли будете мати грошi -- дзвонiть. Бiльше в мене часу на вас немає". I Марина пiшла".

"Так ми залишились у чужому мiстi без грошей, знайомих та роботи, -- зiтхає Дмитро. -- Що робити? Вирiшили їхати додому..."

У ще бiльшу халепу вскочив чоловiк Оксани Неборак. Тепер уже нечистою на руку виявилась компанiя з Кривого Рогу. "Звернулися за оголошенням до посередникiв, -- розповiдає Оксана. -- Заплатили 500 доларiв i щасливi: якщо дорого, то, мабуть, робота дуже добра. Врештi, чоловiк не виходив на зв'язок мiсяць! А коли здзвонились, виявилось, що вони живуть у пiдвалi, сплять на дошках. А коли вiн попросив матрац, сказали, що "i так поспиш". Про те, як важко було працювати на заводi, нiчого й казати. Вiдтодi всiх застерiгаю, щоб не їхали на роботу через посередникiв. Це ж кiт у мiшку!"

"Є закордоннi компанiї з фiлiями в Українi. Вони допомагають українцям iз роботою безплатно, бо їм потрiбнi працiвники, -- розповiдає Микола Шишкiн, активiст польської акцiї "Не плачу за працю". -- Та люди не вiрять, що щось може бути безплатним, i звертаються до посередникiв. Одного разу до нас прийшов чоловiк, щоб домовитися про роботу. Дiзнався, що ми не вимагаємо коштiв, i пiшов, мовляв, знову шахрайство. Потiм приходжу в офiс, а вiн сидить i пiдписує папери, а поруч ще якийсь чоловiк. Виявилось, що вiн заплатив "добродiєвi" сто євро, а той привiв його сюди.

Таких помiчникiв у нас на кожному кроцi, бо держава їх не переслiдує. Щоб у Польщi вiдкрити фiрму -- посередника з пошуку роботи, потрiбно два тижнi!

Їх розвелось тисячi, i ради на них немає. Є в Українi й зовсiм знахабнiлi шахраї. Вони представляються працiвниками якоїсь великої закордонної компанiї, оформляють документи на роботу, люди приїжджають до вiддiлення тiєї компанiї -- i залишаються нi з чим. Бо там про них нi сном нi духом.

Людям можна порекомендувати просто бути обачними й читати бiльше iнформацiї в iнтернетi, її вдосталь. Бо коли українцi їдуть до тiєї ж Чехiї за польськими вiзами, вiдповiдати перед законом будуть вони".

Iнна КУЧЕР

Читайте також:

тема

Якщо вам необхідно вивчити або удосконалити китайську мову, це можна зробити вдома завдяки відеоурокам онлайн.
Починаючи від іноземних покупців, що бездумно скуповують нерухомість, до молодих сімей, які намагаються виростити дітей в квартирі на верхньому поверсі багатоповерхівки, канадськ

новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.