Не потрап на гачок: як заробітчан дурять компанії із працевлаштування

Весна -- гаряча пора для трудових мiгрантiв. Хтось готується їхати працювати на фабрицi, хтось -- у полi, а хтось офiцiантом чи на буровiй вишцi. Через зарплату в євро чи доларах українцi готовi миритися майже з будь-якою роботою, яку компанiї-посередники з працевлаштування запропонують, пише expres.ua.

Адже посередники обiцяють пiдготувати за вас усi потрiбнi документи для виїзду, домовитися з роботодавцем i допомогти iз житлом. Та iдилiя часто зникає одразу пiсля внесення плати, пише газета Експрес.

На гачок до однiєї з таких компанiй потрапило подружжя з Кам'янця-Подiльського. "Мiсцеву фiрму ми з чоловiком знайшли за оголошенням у газетi, -- розповiдає Тетяна Щеглова, заробiтчанка. -- Прийшли до офiсу, вислухали промову про те, що за кордоном i з їхнiми документами -- не життя, а казка".

Панi Тетяна з чоловiком Дмитром хотiли виїхати до Фiнляндiї. "Жодних проблем, -- вiдповiли їм працiвники компанiї. -- Пакет документiв коштуватиме лише 350 євро i буде готовий за мiсяць".

Пара позичила 700 євро та перейшла в режим очiкування. "Минув мiсяць, а документiв не було -- пригадує Дмитро Щеглов. -- Ми телефонували до них двiчi-тричi на тиждень упродовж трьох мiсяцiв! Усе знаходились якiсь вiдмовки: то хтось у вiдпустцi, то помер, то принтер зламався. Ми зрозумiли, що це марна справа, i прийшли забирати грошi. Й уявiть наше обурення, коли нам сказали: "Нiхто вам грошi не поверне. А до Фiнляндiї ми взагалi нiкого не вiдправляємо на роботу, у нас немає з нею зв'язкiв".

Сiм'ї запропонували оформити документи до Чехiї. "Грошi нам не збирались повертати, а втрачати таку суму, ще й позичену, аж нiяк не хотiлось, -- розповiдає панi Тетяна. -- Довелось погоджуватись".

Пiдготовка документiв до Чехiї тривала ще пiвроку. Нарештi паспорт, страховка, анкети -- усе в порядку. Щоправда, вiза... польська. "Нам сказали, що це нормально. Жодних проблем не виникне, -- каже панi Тетяна. -- Мовляв, вони за такими документами людей по всiй Європi на роботу вiдправляють".

Робота на подружжя чекала у Празi. В компанiї пообiцяли, що там їх зустрiне жiнка, яка поселить i допоможе зорiєнтуватися в мiстi. "Її послуги безплатнi, бо вона вже отримала грошi з тiєї суми, що ви заплатили, -- запевнили. -- Лише за житло потрiбно буде заплатити 120 доларiв".

До мiста заробiтчани приїхали о восьмiй ранку. Як домовлялись, зателефонували жiнцi-гiду Маринi. "У мене немає на вас часу, -- почули Тетяна з Дмитром у вiдповiдь. -- Я на роботi, десь увечерi прийду".

"Десь увечерi" настало о 17-й годинi. "Я спiшила з роботи, витратила чимало часу, -- почала жiночка одразу. -- За те, що я прийшла, з вас по 100 доларiв. Ще я вам квартиру пiдшукала. Але старання повиннi бути винагородженi, тому з вас ще 100 доларiв. I сама квартира коштуватиме 300".

"Ми вiдповiли, що в нас нема такої суми, -- розповiдає Тетяна. -- А вона нам: "То для чого було приїжджати без грошей? Роботи все одно немає, жити ви на що збирались? Коли будете мати грошi -- дзвонiть. Бiльше в мене часу на вас немає". I Марина пiшла".

"Так ми залишились у чужому мiстi без грошей, знайомих та роботи, -- зiтхає Дмитро. -- Що робити? Вирiшили їхати додому..."

У ще бiльшу халепу вскочив чоловiк Оксани Неборак. Тепер уже нечистою на руку виявилась компанiя з Кривого Рогу. "Звернулися за оголошенням до посередникiв, -- розповiдає Оксана. -- Заплатили 500 доларiв i щасливi: якщо дорого, то, мабуть, робота дуже добра. Врештi, чоловiк не виходив на зв'язок мiсяць! А коли здзвонились, виявилось, що вони живуть у пiдвалi, сплять на дошках. А коли вiн попросив матрац, сказали, що "i так поспиш". Про те, як важко було працювати на заводi, нiчого й казати. Вiдтодi всiх застерiгаю, щоб не їхали на роботу через посередникiв. Це ж кiт у мiшку!"

"Є закордоннi компанiї з фiлiями в Українi. Вони допомагають українцям iз роботою безплатно, бо їм потрiбнi працiвники, -- розповiдає Микола Шишкiн, активiст польської акцiї "Не плачу за працю". -- Та люди не вiрять, що щось може бути безплатним, i звертаються до посередникiв. Одного разу до нас прийшов чоловiк, щоб домовитися про роботу. Дiзнався, що ми не вимагаємо коштiв, i пiшов, мовляв, знову шахрайство. Потiм приходжу в офiс, а вiн сидить i пiдписує папери, а поруч ще якийсь чоловiк. Виявилось, що вiн заплатив "добродiєвi" сто євро, а той привiв його сюди.

Таких помiчникiв у нас на кожному кроцi, бо держава їх не переслiдує. Щоб у Польщi вiдкрити фiрму -- посередника з пошуку роботи, потрiбно два тижнi!

Їх розвелось тисячi, i ради на них немає. Є в Українi й зовсiм знахабнiлi шахраї. Вони представляються працiвниками якоїсь великої закордонної компанiї, оформляють документи на роботу, люди приїжджають до вiддiлення тiєї компанiї -- i залишаються нi з чим. Бо там про них нi сном нi духом.

Людям можна порекомендувати просто бути обачними й читати бiльше iнформацiї в iнтернетi, її вдосталь. Бо коли українцi їдуть до тiєї ж Чехiї за польськими вiзами, вiдповiдати перед законом будуть вони".

Iнна КУЧЕР

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.