Українські медики масово виїжджають закордон

Торік з України виїхало щонайменше сім тисяч лікарів. Такі дані Українського лікарського товариства. Наші медики їдуть за кордон, бо там краще платять. До прикладу, у Польщі, де доволі охоче працевлаштовують наших фахівців, сімейний лікар отримує зарплату у розмірі 8 тисяч злотих на місяць — майже 53 тисячі гривень. Та ще й житло пропонують. Крім цього українські медики вирушають у Чехію, Німеччину, а буває, що й у африканські країни. 

Зрештою набув чинностi наказ Мінохоронздоров"я, що передбачає оптимiзацiю лiжкового фонду медзакладів з 80 до 60 лiжок на десять тисяч населення. А це, як стверджують експерти, призведе до скорочення близько 300 тисяч медиків в Україні. Та й зважаючи на те, що медицина у нас фiнансується на рiвнi 3,5% ВВП (за стандартами ВООЗ має бути не менше 5%), то не надто перспективно навчатися на лікаря і потім працювати за фахом в Україні.

— Точну кількість лікарів, які виїхали з України за кордон упродовж минулого року, важко визначити. Адже навіть Мінохоронздоров"я не має повного реєстру лікарів. Тобто не може надати інформацію про загальну кількість медперсоналу цієї ланки, — розповідає СВІТUA Андрій Іванців, заступник голови Українського лікарського товариства у Львові. — Реєстри лікарів формують самоврядні лікарські організації, але зведених даних немає. Тому йде мова про приблизну кількість тих, хто покинув торік Україну, тобто про 7 тисяч.

— Які ж все-таки основні чинники призводять до такої міграції лікарів?

— Польські медики мають можливість працевлаштовуватися у будь-якій країні, що є членом Євросоюзу. Звісно, якщо десь зарплати більші, то й лікарі намагаються туди поїхати, зокрема, у Німеччину. Тим часом українських медиків цілком влаштовують польські зарплати. Тому немало наших лікарів їдуть працювати у сусідню країну. Коли ми з делегацією їздили у Варшавську лікарську палату, то особисто бачив доволі багато українських лікарів, які здавали тести й проходили процедуру нострифікації дипломів, щоб мати можливість працювати у польських медзакладах.

— На місця польських лікарів працевлаштовуються українські, а хто ж у нас працюватиме?

— Ніхто не захоче працювати в українських медзакладах, де низькі зарплати та ще й виникають проблеми із їх виплатами. Зідно із даними Держстату, середня заробітна плата працівників у галузі охорони здоров"я у першому кварталі цього року становила 2973 гривні на місяць. При цьому 18,7% медичних працівників отримували зарплату від 1500 до 2000 гривень, а 15,8% — від 2000 до 2500 гривень. Дещо більше, ніж 4% — до 1378 гривень. Щоправда йдеться про всіх працівників галузі охорони здоров"я, а не тільки про лікарів.

Та хай там як, але у лікарів зарплати значно нижчі, ніж в інших європейських країнах. Й потрібно розуміти, що втративши зараз значну кількість фахівців, буде складно знайти їм заміну, враховуючи систему освіти, яка досі не реформована, й не маючи відповідної матеріально-технічної бази.

Щоб уникнути цього, необхідно підвищити лікарям заробітну плату. Не може бути у патрульного поліцейського зарплата у 3-4 рази більшою, ніж у лікаря. Це неповага до фаху й нівелювання людських цінностей. Рівень зарплат може вирішити багато проблем у медичній галузі. Медикам врешті слід добиватися, аби їхні права не ущемлювали. В інших європейських країнах лікарі домагалися цього через страйки.

І ми розглядаємо можливість проведення таких заходів. Держава змушена знайти кошти на охорону здоров"я, щоб галузь не вмерла.

— Чи можна стверджувати, що нам уже бракує лікарів?

— Якщо на їхнє утримання не вистачає коштів, то, вочевидь, є ще достатня кількість лікарів. Та, з іншого боку, про брак кадрів говорять у сільській місцевості, у невеликих містечках. Фахівці намагаються працевлаштовуватися у великих медзакладах в обласних центрах. Спостерігається нерівномірний розподіл — десь фіксують перенасичення, а у деяких регіонах справді бракує фахівців.

Зрештою, майже 30% медиків, які працюють у наших лікарнях — пенсійного віку. А щоб більше молодих фахівців працевлаштовувалося, потрібно з лікарями, які вже досягли пенсійного віку, укладати трудовий договір щороку. У цьому документі слід ввести умову про те, що у випадку появи претендента на посаду непенсійного віку, лікарю-пенсіонеру доведеться звільнитися.

Богданна МАРТИНИК

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.