У Португалії карають на недотримання прав домашнього улюбленця

3 Грудень, 2017 - 11:28

...Я дуже люблю міста, де білизну сушать на балконах і подвір'ях. Не крутять у барабані пральки чи сушарки, а виносять надвір, віддаючи вітрам і сонячним променям. У Порту на балконах усюди сохне прання. А ще на деяких стоять мініатюрні диванчики. Мабуть, для дітей та їхніх ляльок, спершу припустила я, згадавши іграшки свого дитинства. Ще й замилувалась: точні копії "дорослих" меблів!

Та, виявляється, це не забавки – а диванчики для хатніх тварин: котів та собак. Наприклад, у знаменитій IKEA господар може купити ідентичні крісла чи ліжка для себе та для свого пса. Торгують, правда, такими лише у тих країнах, де тваринок вважають повноправними членами родинами -- зокрема, у Японії, Франції та Португалії, пише газета "Експрес".

Португальці жартують, що невдовзі популяція котів та собак тут перевершить кількість людей. І вони не дуже далекі від істини: так, за даними Світового банку, у 2016 році в Португалії проживало 10,32 мільйона осіб. А за даними компанії GFK, утримували вони 6,7 мільйона хатніх тваринок. У кожній із 2 мільйонів сімей був котик, песик, хом'ячок чи навіть кілька вихованців. Ймовірно, що за цей рік кількість їх іще збільшилася.

Безпородний пес? Чудово!

Котики-песики у Португалії, за законом, підлягають обов'язковій реєстрації. А також чипуванню й щепленню, аби не розносили хвороб, а господаря загубленого чи викинутого надвір щеняти можна було знайти, просто зчитавши інформацію із вживленого під шкіру носія.

"Моя донька кілька років на запитання родичів, кого вона хоче – братика чи сестричку, відповідала: "Котика або песика", – розповідає поштар Жозе Морейра. – Та це для нас було дуже дорого! Цуценятко йоркширського тер'єра, про яке мріяла донька, коштувало щонайменше 300 євро. Але його ще треба зареєструвати в офіційних органах, обов'язково чипувати та щепити.

Чип коштує 30 євро, разом із встановленням вийде 85 євро. Щеплення -- теж по 30 -- 50 євро, і їх лише у перші місяці життя тваринки треба зробити чотири. А ще препарати від бліх, а ще кастрація чи стерилізація (від 75 євро), потім -- щомісячне підстригання (30 – 40 євро), обрізання кігтів (3 – 5 євро)... Ну і про корм для тваринки, вітаміни, миски, іграшки не слід забувати. Виходило, що перші півроку перебування цуценяти у нашому домі коштуватимуть мені моєї місячної зарплати.

Донька дуже засмутилася, але з фінансовими аргументами погодилась. Та минулої осені прибігла дуже радісна: побачила у газеті безплатних оголошень, що роздають песиків із притулку у "відповідальні руки". Треба тільки купити притулку мішок корму – і матимеш собачку, якого вже щепили, стерилізували й чипували за рахунок попереднього господаря чи волонтерів. Причому за породистих ці витрати просили відшкодувати. А от безпородних роздавали майже задарма. Так у нас вдома з'явилася Нані".

Загалом упродовж року притулки роздають по 10 – 12 тисяч собак і котів.

Через кота – за ґрати

Донедавна у португальських містах можна було побачити багато "нічийних" тварин. Коти й собаки перебивалися харчами, які знаходили на смітниках чи випрошували у перехожих. Щоб вони надміру не розплоджувалися, хвостатих виловлювали й винищували -- по сотні тисяч щороку.

Та зоозахисники з цього приводу здійняли справжню бучу, ініціювали збір підписів за новий закон про права тварин. І в 2016-му депутати постановили: убивати тварин не можна, їх слід забирати у притулки, шукати господарів і стерилізувати. "Приспати" з 1 січня 2018 року тут можна лише смертельно хворого або неконтрольовано агресивного пса чи кота.

За знущання з тварин у 2014 році запровадили кримінальну відповідальність. А якщо через жорстокість людини бідолаха втратила око, лапку чи хвіст – винний опиниться за гратами на два роки. До нових норм португальська Феміда звикає поволі: так, у перший рік дії закону ухвалено лише три суворі вироки, хоча до поліції надійшло 1395 скарг про жорстоке поводження з тваринами. А от торік скарг було вже 3694.  

А цього року в парламенті схвалили ще одну норму закону, що поліпшить життя хатнім тваринам: ними більше не можна буде торгувати через інтернет, а також тримати у вітринах магазинів, де бідолашні щенята, кролики чи хом'ячки не можуть сховатися ані від променів сонця, ані від роззяв-перехожих, що стукають по склу і галасують. Купувати звірів дозволено лише у ліцензованих закладах, із чипом та ветеринарним свідоцтвом.

Місто на чотирьох лапах

Збільшення кількості хатніх улюбленців та їх визнання на законодавчому рівні "істотами, наділеними почуттями" сприяють тому, що дедалі більше португальців виходять зі своїми улюбленцями не лише на прогулянку біля дому чи на спеціальні майданчики в парках, але й у кафе, на пляжі, у магазини. І закладів, "дружніх до тварин", у містах з'явилося стільки, що почали навіть видавати спеціальні карти, додатки й путівники.

А дві письменниці з Лісабона цієї осені презентували книжку "Місто на чотирьох лапах" – вони відвідували різні заклади зі своїми собаками та котами й описали враження від "звірячих" спа-салонів, готелів, поїздок у транспорті та спеціалізованих меню для братів наших менших. Хвостаті ж бо теж не проти поніжитись у джакузі чи поласувати делікатесами!

Юлія ПОСТОЮК, Португалія, газета "Експрес"
 

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.