5 найвеличніших бібліотек світу

21 Листопад, 2017 - 20:33

У листопаді 1602 року одна з найвідоміших бібліотек планети – Бодліанська бібліотека в Оксфорді – отримала своє ім’я й, можна сказати, друге життя. Сьогодні ВСВІТІ розповідає про неї та інші великі книгосховища, цікаві для допитливих туристів.

Бодліанська бібліотека

Бібліотека Оксфорда, названа на честь свого найвідомішого мецената Томаса Бодлі, може запросто змагатися з найвідомішими бібліотеками світу. Наприклад, з Ватиканською завдяки своєму віку, який налічує більше шести століть, з Британською - за рахунок розміру бібліотечних фондів.

Бодліанська бібліотека займає п’ять великих будівель в Оксфорді й ще кілька за його межами, один з філіалів навіть розмістився в покинутій соляній шахті. У часи створення цього великого книгосховища зовсім невелику, але унікальну колекцію книг, зібраних єпископом Томасом де Кобем, приковували ланцюгами до полиць щоб уникнути крадіжок. Ланцюги через деякий час зникли, а правило залишилося – заборона виносити книги з бібліотеки поширюється навіть на королів. Свого часу не вдалося взяти додому бібліотечну книгу ані Чарльзу Першому, ані Оліверу Кромвелю. 

У XVII столітті Бодліанська бібліотека отримала унікальний привілей – один примірник кожної книги, що видається у Великій Британії, має поповнювати фонди сховища. З 2008 року те ж правило поширюється і на CD-диски. Сьогоднішня бібліотека в Оксфорді може похвалитися одинадцятимільйонною колекцією книг і розкішними інтер’єрами – в її приміщеннях, до речі, знімалися бібліотечні сцени саги про Гаррі Поттера.

Бібліотека Конгресу США

Найбільший в світі збір, що налічує більше 120 мільйонів книг, газет і журналів, 12 мільйонів фотознімків, близько п’яти мільйонів карт і 57 мільйонів рукописних сторінок і нот, зберігається в бібліотеці Конгресу США. Це книгосховище, засноване в 1800 році, спершу розміщувалося в Капітолії й виконувало функцію довідкового бюро для законодавчої влади Америки. 

На будівництво будівлі бібліотеки та формування бібліотечних фондів, що налічували тоді близько семи сотень книг, знадобилися чималі, як на ті часи, кошти – понад п'ять тисяч доларів. 

Бібліотека Конгресу не раз піддавалася значним руйнуванням: під час Війни за незалежність всі цінні екземпляри було спалено або вивезено англійцями, а в 1851 році книжкове зібрання майже повністю згоріло під час пожежі. Сьогодні потрапити до однієї з 18 читальних зал бібліотеки може будь-яка людина, яка досягла шістнадцятирічного віку, однак право виносити книги за її стіни мають тільки конгресмени і судді Верховного суду США. 

Для бібліотеки Конгресу, як і для Бодліанскої, було прийнято спеціальний закон, який пропонує передавати в її фонди по одному примірнику будь-якого видаваного в країні твору, що, безсумнівно, принесло свої плоди.

Австрійська Національна бібліотека

У бароковій будівлі в палацовому комплексі Хофбург у Відні розмістилася найбільша в Австрії бібліотека, яка зібрала у своїх сховищах більше двох з половиною мільйонів книг, рукописів, першодруків безлічі книг, папірусів, глобусів і географічних карт, унікальну музичну та театральну колекції. 

Свій довгий шлях австрійська бібліотека починала в якості імперської книжкової колекції, що зберігалася у каплиці Хофбурга, і поповнювалася за рахунок посагу австрійських імператриць, подарунків монархів сусідніх держав, пожертвувань багатих аристократів і перекладів вже існуючих книг з латини німецькою. 

1722 року бібліотека отримала власну будівлю та підтримку за рахунок коштів державної скарбниці, а статус національної отримала в 1920-х роках після проголошення Австрійської республіки. 

Сьогодні Австрійська національна бібліотека вважається однією з найбільш відвідуваних пам’яток Відня. Її головна зала – справжній витвір мистецтва, розписаний фресками роботи відомих майстрів і прикрашений скульптурами, внесеними до переліку культурної спадщини, – регулярно радує гостей унікальними експозиціями, наприклад, виставкою старовинних зображень представників тваринного світу з бібліотечних сховищ.

Бібліотека Александріна в Єгипті (Нова Александрійська бібліотека)

У пам’ять про найвідомішу бібліотеку старовини – Олександрійську, чиї архіви безслідно зникли, на місці, де були знайдені водопровід й викладена мозаїчною плиткою площа, які залишилися від неї, 2002 року було створено бібліотеку Александріну. 

З 1970-х років архітектори з різних країн світу пропонували на розгляд уповноваженої комісії представників ЮНЕСКО і уряду Єгипту свої проекти нової бібліотеки – всього їх зібралося майже півтори тисячі. Будівництвом об’єкта за складним футуристичним проектом норвезької компанії-переможця зайнялися відомий австрійський архітектор Крістоф Капелі й безліч підрядних будівельних контор з усього світу. 

Будівлю Нової Олександрійської бібліотеки, що символізує божество сонця, виконано зі скла й асуанського мармуру у вигляді сонячного диска, її вкрито літерами з різних алфавітів і звернено до моря. У бібліотечний комплекс, що займає 11 каскадних рівнів і призначений для зберігання восьми мільйонів книг, входять конференц-зала, читальні зали для сліпих, планетарій та чотири постійно діючі музеї. 

Найцікавішим у Александріні приміщенням є кінозал "Культурами", на величезному інтерактивному екрані якого, демонструються сцени з багатотисячолітньої історії єгипетської землі.

Бібліотека Ватикану

Напевно, не знайдеться в світі людини, якій би не хотілося хоч одним оком заглянути в книжкові архіви Ватикану й дізнатися таємниці, які приховують рукописи і манускрипти, що зберігаються тут. 

Ватиканська бібліотека вважається найстарішою в світі, адже основи її колекцій були закладені ще в IV столітті. Вже у VIII столітті виявилося, що архіви бібліотеки настільки великі, що без окремого співробітника-бібліотекаря не обійтися. На початку XIV століття бібліотека Ватикану була частково знищена, але оскільки кожен новий Папа Римський поповнював скарбницю знань новими екземплярами, включаючи праці філософів античності та манускрипти з завойованих європейськими державами територій, сьогодні бібліотечний відділ манускриптів вважається найбагатшим у світі. 

У його 36 залах, з яких нога простого смертного може ступити тільки в 16, зберігається понад 80 тисяч унікальних рукописів, створених у античні часи і Середньовіччі, а загальний книжковий фонд нараховує понад мільйон книжкових видань, 300 тисяч монет, 150 тисяч рукописів і стільки ж фотознімків.

Щороку в загальнодоступні приміщення бібліотеки Ватикану, збори знань про історію та політику пап, допускаються близько п'яти тисяч учених, яким потрібно пройти перевірку ретельніше, аніж до Ложі масонів. Право виносити бібліотечні примірники за межі сховища є тільки у Папи Римського, на будь-якого іншого, хто спробує взяти книгу з собою, чекає кримінальна відповідальність за крадіжку.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

16:28
Дружина спадкоємця британського престолу Чарльза Каміла зажадала розлучення.
16:08
Із Піднебесної надійшов перший тривожний "дзвіночок". Китайська економіка пожинає перші наслідки від торговельної війни зі США, пише Експрес-онлайн.
15:20
26-річна дівчина давно ввірвалася у світову еліту карате і штампує перемоги ' одну за одною. Цієї красивої білявки суперниці відверто бояться.
13:12
Суд заявив, що онлайн-видання публікувало образливий контент.
12:58
В МЗС зазначили, що позицію Росії «неодноразово роз'яснювали».
10:28
Відповідну заяву зробив держсекретар Майк Помпео
08:13
Про це заявив спеціальний представник США з питань України Курт Волкер.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.