Як українські студенти рятують польську освіту

9 Листопад, 2017 - 16:48

За останні 10 років кількість українських студентів у Польщі зросла в понад 11 разів. У 2015 році в Польщі навчалося понад 20 тисяч студентів із України, а це становить половину від усіх іноземних студентів в країні, пише Польське радіо

Українці "рятують" польські вищі навчальні заклади, пише газета Rzezcpospolita. До 2020 року в Польщі буде близько ста тисячі іноземних студентів. Це пов’язано з тим, що в найближчі роки у Польщі прогнозують зменшення кількості студентів-поляків. Причина - демографічна криза в країні, зазначає газета.

Чому саме Польща? Тут потрібно розділити причини, принаймні, на дві групи. З одного боку - пропозиція. Інформація про можливості отримання вищої освіти в Польщі є скрізь: в Інтернеті, у друкованих ЗМІ, у транспорті, на освітніх виставках. Це результат 10-річної маркетингової кампанії підготовленої польськими вишами на українському ринку. Друга причина - нинішня складна ситуація в Україні, а саме війна з Росією на сході.

Олена приїхала в Польщу в вересні минулого року. Вона навчається на магістратурі в одному з приватних вузів Варшави.

«На жаль, наша країна, Україна, зараз проходить досить нелегкий період. Ще у 2016 році вирішила приїхати в Польщу, столицю, Варшаву. Мені тут подобається, перекваліфіковуюся на іншу спеціальність як журналіст, адже попередня моя освіта - вчитель молодших класів. Звичайно, мені подобалося бути в цій сфері, але захотілося чогось нового. Мені подобається Варшава, подобається тут навчатися, мій вищий навчальний заклад», - розповідає Олена.

Зазначимо, що більшість українських студентів обирає приватні вузи. Найчастіше українці в Польщі вивчають економіку, інформатику, англійську мову і логістику.

Висока ціна освіти не відлякує українців, які розуміють, що навчання у Польщі дає набагато кращі стартові можливості, ніж в Україні. І це розуміють як абітурієнти, так і їхні батьки.

Ірина приїхала в Польщу восени минулого року. Вона вивчає міжнародні стосунки в одному із столичних вузів.

«Коли в Україні я отримала диплом вчителя молодших класів, для мене постало питання – а що далі. Звісно, що робота з дітьми завжди приносила мені радість, але в своєму житті хотілося досягти чогось більшого. Можливо, під впливом подій 2015 року в Україні, я зрозуміла, що мене більше цікавить дипломатія, європеїстика, політологія. Тому я обрала Польщу, країну, яка дасть мені можливість працювати в міжнародних, зокрема європейських організаціях. Завдяки підтримці моїх батьків, я змогла навчатися в цій країні, країні Європейського Союзу», - каже Ірина.

В останні кілька років польський уряд постійно спрощує умови роботи для іноземців, які навчаються або закінчили університети Польщі. Культурна і мовна близькість теж мають неабиякий вплив.

Як показує практика, багато студентів, які приїжджають на навчання до Польщі, рано чи пізно влаштовуються на роботу, щоб заробити на власні потреби, або ж допомогти батькам і самостійно оплачувати своє навчання, як, наприклад, Ірина.

«Коли я приїхала до Польщі, то одразу почала шукати роботу, тому що треба було платити за навчання, за гуртожиток і, взагалі, за життя в цій країні. Моя перша робота – це працівник McDonald’s, стандартна робота для студента. Зараз я працюю бариста в Costa Coffee. Звісно, що це тільки початок. В мене попереду ще рік навчання і магістратура. Моя справжня мета – це робота в міжнародних організаціях, а саме – UNICEF чи UNESCO. Я захоплююся діяльність цих компаній», - додає дівчина.

Оскільки в Польщі можуть працювати лише повнолітні, то не всі першокурсники одразу можуть шукати собі роботу. Така ситуація була і в Катерини, яка вступила до вузу, коли їй ще не було 18 років, тому шукати роботу вона почала через півроку після приїзду до країни.

«Коли я приїхала до Варшави, я не змогла влаштуватися на будь-яку роботу, через те що мені не було 18. Але через півроку я змогла влаштуватися на роботу в фаст-фуді North Fish. Там я працювала кухарем: смажила рибу, робила бургери і таке інше. Зараз я працюю офіціанткою в кав’ярні. Там мені подобається більше, і заробітна плата, і атмосфера», - розповідає українська студентка.

Після Майдану більшість була переконана, що випускники європейських вузів повертаються до України, але в дійсності це не зовсім так. Хоча в Україні і відбуваються реформи, покращується рівень життя, підвищують мінімальну заробітну плату, але наразі умови життя в Польщі кращі ніж в Україні. Поки точно ясно, що українці, які мають західні дипломи, можуть реалізувати себе як за кордоном, так і в своїй рідній країні. Згідно даних аналітичного центру CEDOS, більшість українських студентів хотіла б в майбутньому працювати в Польщі чи, принаймні, частково поєднати кар'єру з Польщею. Після закінчення навчання Олена планує залишитися в Варшаві, однак вона не виключає можливості повернення на батьківщину.

«В принципі, маю плани залишатися працювати тут, знайти себе. Звичайно, життя покаже. Щиро вірю, що наша Україна буде процвітати, що люди будуть щасливими, і все ж буде все добре. І, можливо, пройдуть роки, і повернуся в Україну з такими планами, аби будувати там сім’ю, працювати, але поки таких планів наразі не має», - відзначає Олена.

Згідно з недавнім опитуванням іноземців, переважна більшість нинішніх студентів вказали одну причину, щоб залишитися в Польщі – робота. А друга причина – щоб ця робота була добре оплачувана. Також іноземці вказували на ліберальне міграційне законодавство.

Однак не всі студенти мріють залишитися тут після закінчення навчання, деякі ставляться до Польщі як до вікна в більш забезпечену частину Європи або ще далі на Захід в Сполучені Штати Америки. Катерина мріє відкрити власний бізнес в Америці, тому Польща - це для неї тільки початок.

«На майбутнє планую відкрити свій бізнес, але не в Польщі. Я вважаю, що є в Європі країни з кращими показниками життя ніж Польща. А взагалі-то я мрію про життя і працю в Сполучених Штатах Америки», - зізнається Катерина.

Наразі кількість українських студентів в Польщі збільшується щороку, і навряд чи ця тенденція скоро піде на спад. Все більше і більше молоді намагається виїхати за кордон в пошуку кращого життя, і це має стати сигналом для України. Уряд має звернути увагу на збільшення числа емігрантів та прикласти зусилля, аби створити необхідні умови для навчання та роботи своїх громадян.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

11:25
Європарламент готує резолюцію щодо ситуації в Азовському морі із закликом ввести обмеження проти РФ
10:50
Жінку збили на пішохідному переході
10:30
У США з-за сніжної бурі загинули троє людей
10:15
У Варшаві в понеділок ввечері відбувся вернісаж фотовиставки, де відомі поляки презентували старовинні національні костюми різних регіонів України
09:41
У разі поновлення санкцій проти делегації РФ у Парламентській асамблеї Ради Європи, вони не можуть бути позбавлені права голосу на виборах суддів ЄСПЛ, генсека РЄ та інших керівників організації
09:10
Уряд Великобританії напередодні відклав внесення угоди про Brexit для голосування в парламенті
08:55
Директор державного Польського телебачення Яцек Курський заявив, що у 2019 році приймати пісенний конкурс “Дитяче Євробачення” буде Польща
08:28
Колишні сенатори від Республіканської й Демократичної партій США написали відкритого листа із закликом до нинішнього складу Сенату захистити демократію в умовах ситуації, що розгорнулася країні, розслідування Мюллера й реакції президента
00:47
Жодна окрема країна і навіть таке об'єднання, як Європейський Союз, не можуть самотужки розв'язувати проблеми міграції, тому ЄС заснував трастовий фонд на 4 млрд євро для підтримки країн Африки.
00:36
Під час проведеної 10 грудня у французькому місті Ліоні масштабної спецоперації затримано 22 члени діючого у Франції і Бельгії організованого злочинного угруповання (ОЗУ), що складається з громадян Грузії, Вірменії та Азербайджану.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.