Паспорт український, пенсія - польська: як отримати пенсію в сусідній державі

22 Серпень, 2017 - 20:04

270 тисяч – саме така кількість українців була офіційно працевлаштована в Польщі станом на червень 2017 року. Усі вони, тобто працівники з України, яких законно оформлено у польського роботодавця та які виконують роботу легально, можуть розраховувати на нарахування трудового стажу та навіть на отримання пенсії в Польщі, повідомляє vsetutpl.

Це результат спеціальної угоди про соціальне забезпечення, укладеної між Україною та Польщею. Якщо говорити конкретніше, то трудовий стаж, який нараховуватиметься громадянину України за роботу в Польщі, визнаватиметься і в одній, і в іншій країні, а при досягненні пенсійного віку стаж український і польський сумуватиметься, а пенсію українець зможе отримувати як в Україні, так і в Польщі, залежно від місця проживання та певних умов.

Початково українсько-польська угода про соціальне забезпечення створювалась для того, аби гарантувати польським репатріантам, які жили і працювали на території України, виплату пенсії, а також для того, аби польським працівникам, яких роботодавці делегували в Україну, зараховувався трудовий стаж під час того, як вони там працюватимуть.

На практиці ж, частіше користаються з її положень саме українці, які живуть і працюють на території Польщі. Задум угоди з’явився у 2012, а вже у 2014 році її було ухвалено. І якщо раніше українці в першу чергу думали про розмір заробітної плати, а вже потім про законність і стабільність роботи в сусідній країні, то останнім часом все більше наших громадян все ж хочуть працювати легально, аби мати більші перспективи для майбутнього в Польщі.

До речі, Україна – одна з небагатьох країн, з якими Польща підписала таку угоду. Наприклад, ще одні сусіди Польщі, білоруси, які займають друге місце за кількістю працівників в Польщі, не мають права на набуття польської пенсії, стаж їм при виконанні роботи в Польщі (навіть офіційно) теж не нараховується. Така сама ситуація і у росіян. Крім України, серед країн, що не є членами ЄС, подібну угоду Польща підписала лише зі США, Молдовою, Македонією, Південною Кореєю, Канадою та Австралією.

"Обов’язковими умовами отримання пенсії в Польщі є реєстація у Фонді Соціального Страхування, а також перевищення пенсійного віку і наявність грошових внесків на рахунку в ZUS, незалежно від їх розміру. До уваги братимуться періоди, у які за працівника сплачували податки в обох країнах, а розмір пенсії залежатиме від стажу", – каже Радослав Мільчарські з ZUS (Управління Соціального Страхування).

А поки поляки зацікавлені в зменшенні масштабів праці наших громадян "на чорно", адже українці вигідні для польського бюджету. Якщо припустити, що кожен з офіційно оформлених в Польщі українців отримує мінімальну заробітну плату 2 тисячі злотих брутто, то польський ZUS протягом року отримує 2,2 мільярда злотих, а бюджет держави поповнюється виплатами податку PIT приблизно на 440 мільйонів злотих.

Чи буде це так само вигідно Польщі, коли українці почнуть масово звертатися за пенсіями, поки не відомо.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.