Щоб отримати відпустку в Польщі, необхідно знати ці правила

8 Серпень, 2017 - 22:06

Збираєтеся у відпустку? Чудово. Тоді вам напевно стане в нагоді інформація про те, які види відпусток існують в Польщі, як правильно оформити відпустку і, найголовніше, як довго ви зможете відпочивати. Пише yavp.pl.

Кожен учень мріє про канікули, кожен працівник мріє про відпустку - за бажанням, за власний рахунок або ж оплачувану. Але якщо студентам канікули гарантовані, то у найманих працівників все не так веселково. Відпустки дозволені тільки тим, хто працює на підставі трудового договору (umowa o pracę), а таких серед українських працвіників у Польщі дуже мало. Ті, хто працює на підставі дуже популярних серед польських роботодавців цивільно-правових договорів, а саме до них належать договір підряду (umowa o dzieło) і договір доручення (umowa zlecenia), про відпустку повинні подбати самостійно.

Трудові договори бувають двох видів: на певний термін і безстрокові, тобто ті, що не мають заздалегідь обумовленої дати завершення. Другий варіант виразно кращий для вас, але навіть якщо ви працюєте за договором з терміном дії, у нас є чудова новина: вам теж надається оплачувана відпустка, тривалість якої будуть розраховувати згідно з відпрацьованим часом. А за невикористану відпустку належить грошова компенсація.

Ну а тепер перейдемо до головного - до відпусток!

У Польщі налічується понад 8 основних видів відпусток, більшість з яких є оплачуваними. До речі, один з видів відпустки, під час якого працівнику не доведеться робити ніякі виплати, так і називається - неоплачувану відпустку (urlop bezpłatny). Особливостей у цього виду відпустки дві: роботодавець не зобов'язаний її надавати, і в той же час роботодавець не може надати її на термін більший, ніж того хоче працівник.

Набагато приємнішою є оплачувана відпустка. Найпоширеніший вид обов'язкової оплачуваної відпустки - відпустка для відпочинку (urlop wypoczynkowy). При першому надходженні на роботу віона починає нараховуватися з першого трудового місяця в поточному календарному році. Відповідно, за кожний відпрацьований місяць співробітнику надається 1/12 його річної норми відпустки. Зароблені таким чином дні відпустки можна використовувати відразу ж після їх нарахування, тобто практично кожен місяць потроху. Із настанням наступного календарного року відпустку відразу ж нараховують в повному обсязі. Також до нього можна додати невикористані в минулому році дні, але з однією умовою: усю тодішню відпустку необхідно використовувати до 30 вересня поточного року. Майте на увазі, роботодавець не зобов'язаний узгоджувати з вами дати використання відкладеної відпустки і може відправити вас на відпочинок в ті дні, які він вважатиме потрібними. Зате в будь-якому випадку винагорода за вами на час відпустки для відпочинку збережеться в повному обсязі.

Скільки ж днів належить відпочивати тим, хто працює в Польщі? Згідно з діючими законами, тривалість відпустки для відпочинку залежить від стажу співробітника. Тим, чий стаж становить до 10 років, покладається 20 днів відпустки, а ті, чий стаж перевищує 10 років, можуть відпочивати аж 26 днів. Як і в Україні, роки навчання теж йдуть в рахунок стажу. При цьому за різні види середньої освіти можуть нарахувати від 3 до 6 років стажу в залежності від типу навчання, а наявність диплома про вищу освіту додасть в скарбничку стажу аж 8 років. (Врахуйте, що роки середньої та вищої освіти не підсумовуються.) 

14 днів з належної вам відпустки ви зобов'язані взяти одним «пакетом».  Вважається, що за менший термін ви не зможете повноцінно відпочити від роботи і відновити сили. Залишок же можна використовувати на свій розсуд. До речі, до 4 днів з належної вам в поточному році відпустки для відпочинку можна взяти в якості відпустки на вимогу (urlop na żądanie). Це відпустка на випадок непередбаченої ситуації, про який роботодавця можна довести до відома навіть вранці першого дня такого відпустки. Це особливо зручно, якщо з яких-небудь причин вам довелося продовжити вже взяту заплановану відпустку - наприклад, через скасування рейсу. Хоча причини її можуть бути найрізноманітнішими. Не дарма в Польщі цей тип відпустки жартома називають «kacowe», тобто похмільна відпустка.

Також існує ще один вид незапланованих відпусток, для яких не потрібно віднімати дні з відпустки для відпочинку - відпустки за особистими обставинами, або urlopy okolicznościowe. Їх можна брати в разі важливих подій особистого характеру. Наприклад, в разі власного весілля, причому в разі раптових подій повідомити про необхідність такої відпустки дозволяється безпосередньо в день її початку або навіть на другий день відсутності на роботі, але не пізніше. Дозволена така відпустка і в разі хвороби дитини, якщо їй ще не виповнилося 14 років. Тривалість відпусток за особистими обставинами не може становити більше двох днів, проте залежно від ситуації їх можна брати в дні, що відрізняються від дня події. За умови, що відпустка має до події безпосереднє відношення. Наприклад, відпустку у зв'язку з нагоди народження дитини можна призначити на дні, що йдуть безпосередньо після дня народження, а відпустку з нагоди весілля - на дату за день до неї. Відпустка за особистими обставинами також є оплачуваною. Правда, якщо подія, яка дає вам право взяти відпустку за особистими обставинами, відбулася під час вашої відпустки для відпочинку, додаткових днів за нього вам не додадуть і компенсації не нарахують.

Окрему групу становлять різні види відпусток, пов'язані з народженням дітей та доглядом за ними. Декретна відпустка, вона ж материнська (urlop macierzyński), та її різновид - «папська» відпустка (urlop tacierzyński), батьківська відпустка (urlop ojcowski), батьківську відпустка (urlop rodzicielski), відпустка з догляду за дитиною або, як її називають в Польщі, відпустка для виховання дітей (urlop wychowawczy). Для того, щоб приділити час дітям, у людей, що працюють за трудовим договором є всі можливості.

Правда, заплутатися в такому розмаїтті відпусток дуже легко. Це питання заслуговує на окрему статтю, і ми до нього обов'язково повернемося. 

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

19:10
У Франції в суботу, 19 січня, під час акції «жовтих жилетів» заарештували близько 300 осіб
17:50
Щонайменше восьмеро миротворців загинули, ще кілька зазнали поранень в результаті атаки на табір миротворців у місті Агуельхок на півночі Малі
15:22
У Москві відбулися акції проти можливої передачі Японії частини Курильських островів
07:50
Предстоятель РПЦ отримав звання почесного професора Російської академії наук (РАН).
07:10
У Середземному морі затонув гумовий човен, через що, можливо, загинули 117 мігрантів.
00:42
Кількість громадян, які померли від сезонного грипу в сусідній країні, досягла 19.
00:32
Десятикласник однієї з турецьких провінцій зламав національну освітню систему, щоб виправити свої оцінки на кращі.
00:22
Причини аварії, в якій загинув Василь Пукман, невідомі.
23:54
Довжина тунелю становитиме 18 кілометрів.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.