Чим сьогодні живе найвідоміший український оскароносний кінематографіст

19 Листопад, 2016 - 18:11

До когорти оскароносних кінематеграфістів належить українець-харків’янин Євген (Юджин) Мамут, який 1978-го емігрував до США, де вже за десять років отримав «Оскар» за «кращі візуальні ефекти» у культовому фантастичному фільмі «Хижак» з  Арнольдом Шварценеггером у головній ролі. “Оживив” він, інженер-електрик за фахом, не лише цю стрічку, а й  “Матрицю”, яка буквально тримається на спецефектах; дивував ними кіноглядачів світу в «Блакитній лагуні», «Брудних танцях», «Зоряному десанті» та інших фільмах, пише Разом Медіа.

Хоча народився Євген Мамут у Ташкенті (1942 р.), та дитинство і юність провів у післявоєнному Харкові, що зализував рани, нанесені Другою світовою. У цьому місті, закінчивши середню школу, працював токарем на експериментальному заводі Харківського політехнічного інституту (ХПІ), потім навчався в будівельному технікумі, здобувши спеціальність “інженер-електрик”. Хлопець мав намір стати студентом ХПІ, але зійснив його тільки через чотири роки, відслуживши в радянській армії матросом на Тихоокеанському флоті.

У 1971 році Мамут як дипломований фахівець, що, до речі, вже мав два авторські свідоцтва за новий спосіб вимірювання неелектричних величин, почав працювати на кіностудії при ХПІ, де разом з молодим колективом ентузіастів створює експериментальні, зокрема стерео та електронно, анімаційні фільми.

Коли у 2012 році Юджин Мамут, уже  відомий у світі автор спецефектів у кіно та аніматор, вдруге за 34 роки життя в еміграції приїхав в Україну як почесний гість кінофестивалю “Харківський бузок”, спілкуючись зі студентами, розповідав: “30 років тому радянське і американське кіно було на одному рівні, тому, крім англійської мови, нічого вчити не довелось.

Щоправда, кар’єру в Голлівуді я почав з того, що чистив кіноплівку, і лише з часом перейшов до спецефектів”. Так, славі і визнанню передували роки наполегливої праці, пошуків та експериментів у кіно. Мамут згадує, що коли кінокомпанія “ХХ вік Фокс” задумала знімати “Хижака”, вона звернулася в студію, де він тоді працював, з проханням на кшталт “хочем таке – не знаєм яке”.

Тоді-то наш земляк, який до цього винайшов «еластик-ефект», що використовувався в рекламі автомобілів, зокрема “Рено”, придумав і створив нині відомий всьому світу спецефект («Camouflage effect»): коли герой рухається, його видно, а коли завмирає, то ніби розчиняється в навколишньому просторі. Над камуфляж-ефектом він мудрував два тижні, а через роки відтворив його на  комп’ютері всього за 10 хвилин.

В інтерв’ю одній українській газеті Юджин Мамут сказав: “Можливо, ми з дружиною все-таки повернемося на Батьківщину, щоправда, не найближчим часом, тому що ми ще багато чого не встигли зробити там”. Нині 74-річний Мамут, творчий здобуток якого – участь у створенні 700 рекламних роликів і 40 фільмів, та його дружина Ірина Борисова (теж аніматор, до речі) мешкають у місті Ленокс (Massachusetts), куди вони давно переїхали з Нью-Йорка.

Тут подружжя разом близько 15 років тому заснувало музей «Animagic» – Museum of Animation, Special Effects and Art – і тепер цілком віддаються роботі в ньому: проводять екскурсії, поповнюють експонати та, що цікаво, і дітей, і людей похилого віку навчають основам анімації.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.