Чим сьогодні живе найвідоміший український оскароносний кінематографіст

19 Листопад, 2016 - 18:11

До когорти оскароносних кінематеграфістів належить українець-харків’янин Євген (Юджин) Мамут, який 1978-го емігрував до США, де вже за десять років отримав «Оскар» за «кращі візуальні ефекти» у культовому фантастичному фільмі «Хижак» з  Арнольдом Шварценеггером у головній ролі. “Оживив” він, інженер-електрик за фахом, не лише цю стрічку, а й  “Матрицю”, яка буквально тримається на спецефектах; дивував ними кіноглядачів світу в «Блакитній лагуні», «Брудних танцях», «Зоряному десанті» та інших фільмах, пише Разом Медіа.

Хоча народився Євген Мамут у Ташкенті (1942 р.), та дитинство і юність провів у післявоєнному Харкові, що зализував рани, нанесені Другою світовою. У цьому місті, закінчивши середню школу, працював токарем на експериментальному заводі Харківського політехнічного інституту (ХПІ), потім навчався в будівельному технікумі, здобувши спеціальність “інженер-електрик”. Хлопець мав намір стати студентом ХПІ, але зійснив його тільки через чотири роки, відслуживши в радянській армії матросом на Тихоокеанському флоті.

У 1971 році Мамут як дипломований фахівець, що, до речі, вже мав два авторські свідоцтва за новий спосіб вимірювання неелектричних величин, почав працювати на кіностудії при ХПІ, де разом з молодим колективом ентузіастів створює експериментальні, зокрема стерео та електронно, анімаційні фільми.

Коли у 2012 році Юджин Мамут, уже  відомий у світі автор спецефектів у кіно та аніматор, вдруге за 34 роки життя в еміграції приїхав в Україну як почесний гість кінофестивалю “Харківський бузок”, спілкуючись зі студентами, розповідав: “30 років тому радянське і американське кіно було на одному рівні, тому, крім англійської мови, нічого вчити не довелось.

Щоправда, кар’єру в Голлівуді я почав з того, що чистив кіноплівку, і лише з часом перейшов до спецефектів”. Так, славі і визнанню передували роки наполегливої праці, пошуків та експериментів у кіно. Мамут згадує, що коли кінокомпанія “ХХ вік Фокс” задумала знімати “Хижака”, вона звернулася в студію, де він тоді працював, з проханням на кшталт “хочем таке – не знаєм яке”.

Тоді-то наш земляк, який до цього винайшов «еластик-ефект», що використовувався в рекламі автомобілів, зокрема “Рено”, придумав і створив нині відомий всьому світу спецефект («Camouflage effect»): коли герой рухається, його видно, а коли завмирає, то ніби розчиняється в навколишньому просторі. Над камуфляж-ефектом він мудрував два тижні, а через роки відтворив його на  комп’ютері всього за 10 хвилин.

В інтерв’ю одній українській газеті Юджин Мамут сказав: “Можливо, ми з дружиною все-таки повернемося на Батьківщину, щоправда, не найближчим часом, тому що ми ще багато чого не встигли зробити там”. Нині 74-річний Мамут, творчий здобуток якого – участь у створенні 700 рекламних роликів і 40 фільмів, та його дружина Ірина Борисова (теж аніматор, до речі) мешкають у місті Ленокс (Massachusetts), куди вони давно переїхали з Нью-Йорка.

Тут подружжя разом близько 15 років тому заснувало музей «Animagic» – Museum of Animation, Special Effects and Art – і тепер цілком віддаються роботі в ньому: проводять екскурсії, поповнюють експонати та, що цікаво, і дітей, і людей похилого віку навчають основам анімації.

Читайте також:

тема

Якщо вам необхідно вивчити або удосконалити китайську мову, це можна зробити вдома завдяки відеоурокам онлайн.
Починаючи від іноземних покупців, що бездумно скуповують нерухомість, до молодих сімей, які намагаються виростити дітей в квартирі на верхньому поверсі багатоповерхівки, канадськ

новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.