Як грецькі вчителі виживають в умовах економічної кризи

Нещодавно в Україні й світі відзначили свято вчителів. У багатьох країнах педагогiв справдi цiнують високо. Наприклад, швейцарськi вчителi за рiк у середньому отримують 68 тисяч доларiв (це понад 5,6 тисячi за мiсяць!), у Нiдерландах, Нiмеччинi, Бельгiї - понад 50 тисяч на рiк (4-4,7 тисячi на мiсяць), причому середня кiлькiсть учнiв у класi в них - 14-16! "Ах, - зiтхає українська вчителька, дивлячись на цi статистичнi данi. - От би заробляти, як у Європi!" Але точнiсiнько так само зiтхають i деякi її європейськi колеги, пише газета "Експрес". Зокрема, у Грецiї...

Ночую на пляжi

...На золотистому пiску на узбережжi Егейського моря просто неба у спальниках вiдсипаються четверо хлопцiв та дiвчат. Мабуть, гуляли цiлу нiч, а на готелi вирiшили зекономити.

Це не дивно. Осiнь тут тепла, ще багато туристiв вiдпочивають на Санторинi, Мiконосi, Критi й iнших грецьких островах. Однак цi четверо - не туристи. Прокинувшись, вони дiстають iз валiзок дiловi костюми. Одягаються i поспiшають на... роботу! Куди? До школи, де працюють вчителями. А потiм знову на пляж. Бо ночувати їм - нiде!

У такiй принизливiй ситуацiї два тижнi тому вимушено опинилися тисячi грецьких педагогiв, що погодилися приїхати викладати у школи на островах.

"Навчальний рiк у Грецiї стартує в серединi вересня, та лише за два-три днi до початку занять чиновники визначилися з кандидатами "вчителiв на замiну". Уявiть: мiнiстерство найняло 15 тисяч осіб, не порадившись iз мунiципалiтетами щодо їх поселення, - пояснює молода вчителька математики Софiя Полiтiс, що опинилася в Ханьї, на Критi, без даху над головою. - Тим, кому надали роботу, довелося спiшно пакувати валiзи й шукати оселю. А з цим на курортних островах величезнi проблеми! Готелi, хостели, приватнi квартири - майже 99 відсотків доступних варiантiв уже забронювали туристи".

Курортний сезон ще в розпалi, знайти навiть кiмнатку на Санторинi за 15-20 євро на добу майже неможливо. Мiсячна оренда скромної кiмнатки площею 10-15 квадратних метрiв на Мiконосi - мiнiмум 350-400 євро. А якщо вчитель має сiм'ю i волiв би винайняти окрему квартиру, то це обiйдеться не менш нiж у 700-750 євро. Тобто весь мiсячний заробiток!

Тож у вчителiв особливого вибору не було - ночувати доводилося або на пляжi, або в автомобiлi. Ганебна ситуацiя збурила грекiв: педагоги виходили на акцiї пiдтримки колег, мери островiв обiцяли негайно залагодити проблему i знайти якесь соцiальне житло для вчителiв. Однак наразi тi змушенi або винаймати кiмнату на двох-трьох разом, або ж iти "у прийми" до своїх учнiв.

Наслiдки економiї

Якщо подивитися на данi статистики щодо вчительських зарплат, то, здається, грецькi педагоги не бiдують: у середньому за рiк кожен має понад 21 тисячу євро, це 1750-1800 євро на мiсяць. Софiя Полiтiс гiрко усмiхається: цi цифри описують лише реалiї тих учителiв, яким пощастило обiйняти штатну посаду в державнiй школi. У них є право на вiдпускнi, лiкарнянi, вiдгули, численнi пiльги - i постiйне зростання зарплат вiдповiдно до стажу.

Та через полiтику "затягування паскiв", на яку Грецiя погодилася через величезнi борги перед ЄС i МВФ, штати у школах iстотно урiзали. А на новi призначення запроваджено мораторiй. Тому тепер багато предметiв у школах викладають так званi вчителi на замiну - позаштатники, яким, щоб заробити мiнiмум, доводиться вести уроки в кiлькох школах.

"Мої колеги, що працюють на штатнiй посадi й мають стаж понад 36 рокiв, заробляють майже 25 тисяч євро на рiк, - каже Софiя. - А якщо менi пощастить знайти таке мiсце, матиму не бiльше 13 тисяч. Адже молодi вчителi без стажу стартують iз зарплати 780 євро на мiсяць. Приблизно кожнi чотири роки вони можуть пiдвищити свою категорiю i, вiдповiдно, зарплату - на 10-20 відсотків. Найвищого рiвня досягнути менше нiж за 20 рокiв не вдасться. Тому багато моїх однокурсникiв вирiшили шукати роботу поза школою". 

Сама ж Софiя наступного року претендуватиме на посаду вчителя за кордоном - на Кiпрi. Адже тут також бракує педагогiчних кадрiв, однак зарплати значно кращi.

"За рiк зароблятиму 23-24 тисячі євро", - каже дiвчина, що вже твердо вирiшила податись на заробiтки.

I рiдну мову не забуду

Колись отак за кращими зарплатами виїхали до Грецiї тисячi українцiв. Однак нашим учителям довелося працювати няньками й доглядальницями. А от за фахом пiдробляють лише деякi - як-от в українськiй школi в Афiнах, де заняття вiдбуваються у суботу. Сюди щотижня приходять понад 40 дiтей рiзного вiку - пiдтягують знання, бо, кажуть, у грецьких школах рiвень викладання слабший. А також практикують рiдну українську, щоб не забувати.

Панi Наталя, одна з учительок, приїхала до Грецiї у 1996 роцi - на два мiсяцi, пiдзаробити. Але залишилася на двадцять лiт. Один її син одружився з грекинею, живе з дiточками в Афiнах. Директорка школи Алла Лобач одружена з греком, її донька стала тут акторкою, знiмається у кiно. Розповiдає, що атестат їхньої школи визнають усi грецькi унiверситети - тож українськi учнi дуже старанно вчаться, щоб мати якомога кращi оцiнки. Тут у вишах передбачена квота для iноземцiв. Нема жодних iспитiв, лише конкурс атестатiв, а навчання - безплатне. Тож є сенс уважно слухати вчителя!

Юлiя ПОСТОЮК, "Експрес".

Головне фото: pravmir.ru

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.