"Я вже звик до джипів з поліціянтами, озброєними до зубів" – досвід українця в Мексиці

Раніше я був в країні ацтеків лише в січні 2012-го. Найяскравіші враження з цим візитом пов’язані, мабуть, із фієстою, яку влаштувала родина моєї – тоді ще майбутньої – дружини в столиці Мексики Мехіко. Чи то з нагоди дня народження когось із родичів, чи то на радостях від нашого приїзду. Про це на про це на Халва розповідає Андрій Рижков

Це зараз я розумію, що мексиканцям потрібен лише привід, а свято це, так би мовити, частина національного характеру. Тільки уявіть, подія зібрала на подвір’ї середньостатистичної мексиканської родини десь 200 осіб! А згодом дружина якось розповідала, що того дня були присутні не всі – завітали лише ті родичі, які жили в столиці (сміється).

За майже сорок днів гостювання в Мексиці ми відвідали не тільки піраміди та музеї Мехіко, але й узбережжя Карибів у Веракрусі, а також завітали до штату Коліма на тихоокеанському узбережжі, куди дружину запросив місцевий автономний університет рецензентом докторської дисертації. Тож вдалося поєднати приємне з корисним.

Корея – Мексика. Переїзд

Ми з дружиною вирішили переїхати на запрошення, що надійшло в 2013 році, а остаточно прилетіли сюди на початку 2014 року. Річ у тім, що пропозиція видалася цікавою не тільки тому, що йшлося про першу на теренах латиноамериканського континенту кафедру кореїстики, але й через цікавість до нових горизонтів, нових можливостей самореалізації особистості. А ще, не хотілося, аби донька росла «кореянкою» (сміється). 

Фото: Андрій Рижков

Тож зараз ми разом викладаємо кореєзнавство в Автономному університеті штату Наяріт, а також читаємо лекції в докторантурі суспільних наук цього ж вишу. Саме так я й опинився в Мексиці.

Звісно, мені довелося опановувати нову для себе іспанську мову «з нуля», але це подарувало можливість знову зануритися в атмосферу університетських років, знову відчути себе студентом. У всьому є свої плюси – вивчивши іспанську, окрім основної роботи в університеті, я вже третій рік поспіль виконую функції присяжного перекладача, тут так називають нотаріусів у галузі перекладів. Я працюю з українською, російською і корейською мовами, а замовлення надходять з різних куточків Мексики.

Ґрінґо

Мексика – країна контрастів, де кожен із тридцяти трьох штатів має свою особливість. Мені здається, якщо б не було попереднього знайомства з нею у 2012-му, навряд чи моє стереотипне мислення дозволило б вести мову про остаточний переїзд.

Як виявилося згодом, багатьом українцям країна ацтеків знайома хіба що завдяки серіалам «Просто Марія», «Дика Роза» або через негативні новини, які дуже часто лунають з екранів телевізорів. Щодо Мексики існує дуже багато міфів, подібних до побрехеньок російських медіа про «хунту» або «бандерівців» в Україні.

Ясна річ, тут вистачає соціальних проблем, проте їх не менше, ніж в будь-якій іншій країні, де північний сусід – Сполучені Штати – не має стільки безпосередніх інтересів. Але зараз не про це... Отже, переїзд до Мексики з Кореї залишив декілька вражень. Можливо, через те, що ми опинилися в провінції, спочатку здавалося, що час зупинився. Мабуть, подібне враження складалося після динамічної Кореї, проте я й досі переконаний, що мексиканці ніколи нікуди не поспішають.

Інший вимір для порівняння – це ціни на продукти. Скажімо, якщо в Кореї один (!) манго коштував 10 доларів, то тут можна купити кілограм екзотичних фруктів, заплативши лише 1 долар. Скажу більше: в штаті, де я живу, їх стільки, що за межами міста фрукти майже ніхто не збирає. Отак і падають собі просто на землю...

Так, рівень доходів в цілому тут менший, ніж у Кореї, проте зарплати викладачів вишів, особливо, якщо маєш науковий ступінь і займаєшся наукою, аж ніяк не гірші.

Трудовий статус іноземців в Кореї та Мексиці також різний. Скажімо, якщо в університеті Кьонхі доводилося викладати три або чотири предмети на семестр, а дослідницька продуктивність мало кого цікавила, то в Автономному університеті штату Наяріт аудиторне навантаження значно менше, за умов, якщо викладач пише наукові статті. Натомість канікули тут не такі тривалі. Втім, особисто для мене це компенсується близькістю моря і стабільним сонячним кліматом.

Фото: Андрій Рижков

До іноземців мексиканці ставляться напрочуд привітно і гостинно. А оскільки Мексика приділяє багато уваги туристичному сектору, українці, росіяни та турки можуть перебувати в країні до трьох місяців за електронними дозволами. Це пов’язано з тим, що наші люди вже давно вподобали лазурні пляжі півострова Юкатан. Там чимало українців які вибрали відпочинок в Мексиці.

А ще тут багато американців з канадцями, особливо пенсійного віку. Тож не дивно, що я за зовнішніми даними вписуюсь у стереотип про ґрінґо з «кишенями, повними доларів». Незручності виникають хіба що з таксистами, коли мене сприймають за туриста, який не знає місцевих тарифів.

Україна для Мексики

На жаль, українців тут мало хто відрізняє від росіян чи білорусів. В одній зі своїх статей я вже зазначав, що мексиканцям мало що відомо про Україну. Але це й не дивно, адже принаймні до Революції Гідності впродовж багатьох років наша держава рухалася у фарватері РФ. До слова, під час конференції, присвяченій війні з Росією, студенти одного з місцевих вишів були відверто здивовані, дізнавшись про існування ... української мови.

Натомість у Мексиці відчувається емпатія до Росії, яка, з одного боку, асоціюється з антиподом Сполучених Штатів, до яких тут ставлення неоднозначне, а з іншого, – видається спадкоємцем «капіталу симпатій» колишнього СРСР, омріяного соціалізму, якого завжди так прагнули в цьому куточку планети.

Слід віддати належне дипломатії колишньої радянської імперії – «завдяки» їй тут існує ціле покоління університетських викладачів, які свого часу навчалися у совєтських інституціях зміцнення «дружби народів». І навіть сьогодні кількість мексиканських студентів, що їдуть до Росії, набагато перевершує чисельність тих, хто здобуває освіту в Україні.

Гарна новина полягає в тому, що ця ситуація зовсім не означає ворожої налаштованості мексиканців до українців. А ще в Мексиці дуже важливо володіти іспанською, адже попри близькість США та Канади, такої лихоманки до вивчення англійської, як, скажімо в Кореї, я тут не спостерігаю.

Люди. Корейці, мексиканці і я – українець

Латентна дискримінація за кольором шкіри в Мексиці, як і в багатьох країнах світу, звичайно, є. Але вона не так явно виражена, як, скажімо, в Кореї. В Мексиці можна спостерігати абсолютне розмаїття антропологічних фенотипів – від нащадків іспанців зі світлими очима, до мексиканців з домішками темношкірих пращурів, привезених колись з Африки до узбережжя Карибського моря. А яка Мексика багата на індіанські культури та мови, які існували тут споконвіку!

Сім’я дружини з самого початку сприйняла мене, як свого. Коли навідуємося до столиці – а звідти походить основна частина численних родичів – нас майже наввипередки запрошують в гості.

А коли збираються разом, намагаються зачарувати різними стравами багатющої національної кухні. Втім, місцева кулінарія – це окрема тема, яка заслуговує на особливу увагу – це цілий всесвіт!

Якщо чесно, я не відчуваю якоїсь яскраво вираженої різниці між мексиканцями та українцями. Можливо, ми більш прямолінійні та менше усміхаємося, ніж вони. Тут намагаються уникати сутичок, а рішення приймаються не надто швидко. Якщо мексиканці кажуть «mañana», то не слід покладатися на словникове значення слова. Часто це взагалі означає «ніколи», а не «завтра», адже їм часто незручно казати «ні». Люди тут завжди спокійні та врівноважені. Надлишковий драматизм акторів мелодрам, зловживання мімікою і жестами в телесеріалах, які штампують телекомпанії країни, не мають нічого спільного зі звичайним емоційним станом або поведінкою пересічних мексиканців. В реальному житті не заведено підвищувати голос, а того, хто це робить, вважають невихованим.

А ще тут особливе ставлення до свого і чужого часу. В Мексиці не варто очікувати на пунктуальність, тут вважається абсолютно нормальним запізнитися на годину.

Серед сучасних соціальних практик особисто мені видаються цікавими, наприклад, дитячі дні народження. Тут вони зазвичай тематичні, все залежить від бюджету батьків та від того, які мультфільми подобаються малечі. Ясна річ, дехто святкує вдома, але часто орендують спеціальні тераси (як правило, з басейном для дітлахів), куди запрошують багатьох гостей.

Моя робота та відпочинок

Надзвичайно цікаво подорожувати, адже участь у конференціях дає можливість відкривати для себе нові міста і країни. А головний бонус, мабуть, полягає в тому, що ти працюєш не на когось, а на самого себе, адже публікації підписані не чиїмось, а твоїм ім’ям.

Більш того, кожна наукова стаття відкриває дедалі більші можливості. Завдяки різним механізмам заохочень, чим престижніша публікація, тим більше дверей відчиняється перед її автором. Тож уявіть собі увесь азарт і задоволення від роботи, яка поєднує в собі приємне з корисним.

Фото: Андрій Рижков

Втома відчувається хіба що через різні адміністративні процеси в університеті, яких, на жаль, не можна уникнути. Втім, завжди можна перезавантажитися на узбережжі будь-якого з двох океанів. Готельна індустрія тут дуже добре розвинена, і можна дозволити собі відпочинок на курортах Мексики на будь-який смак.

Біда і щастя полягають в тому, що роботу я вже давно сприймаю як хобі. Я не ділю тиждень на вихідні та трудові будні. Хто буде відпочивати від улюбленої справи?

Я і моя Україна

Я ніколи не відділяв і не віддаляв себе від України. Разом із громадою українців в Мексиці намагаюся робити свій внесок у розвиток відносин між нашими державами, особливо в площині народної та культурної дипломатії.

Разом з іншими українцями в Мексиці не залишаємося осторонь питань промоції іміджу України, запобігання якихось ворожих випадів з боку недоброзичливців – йдеться насамперед про інцидент, якому присвячена одна з моїх недавніх публікацій.

Окрім цього, я завершив свій річний проект з моніторингу образу нашої держави в медійному просторі Мексики, результати якого щомісяця люб’язно публікує Global Ukraine News. Маю надію, що все це стане в пригоді нашій державі. До слова, маю плани розпочати схожий проект з дослідження іміджу України в Кореї. В цьому, мабуть, і полягає моя громадська діяльність.

Вдома залишилися батьки та друзі. З ними підтримую зв’язок через соціальні мережі. Поки жив у Кореї, двічі запрошував до себе маму. Тепер настала черга батька побувати в Мексиці. Гадаю, він залишиться задоволений подорожжю, і не тільки тому, що йому подобається текіла.

Тут, де я живу

В штаті Наяріт, де я живу, продукти недорогі. Однак, з іншого боку, зарплати тут нижчі, ніж в інших федеративних одиницях республіки. Рівень економічного достатку в кожному штаті різний. Дохід теж різний. Дуже непогано заробляють держслужбовці, лікарі тощо. Бізнес теж почуває себе досить впевнено.

Там, де живу я, на відміну від північних регіонів, дуже зелено, росте багато фруктів, а океан багатий на морепродукти. Скажімо, кіло креветок коштує майже втричі дешевше, ніж в столиці. Винаймати житло в провінції не надто дорого. Наприклад, за ті гроші, які я віддавав усього за 60 квадратних метрів в Кореї, тут можна зняти цілий двоповерховий дім.

Фото: Андрій Рижков

Зрозуміло, що туризмом в Мексиці заробляють ті штати, які мають вихід до океанів. Загалом Мексика виробляє багато чого і в цьому плані її можна вважати доволі самодостатньою.

В країні ацтеків є дуже гарні університети, які відповідно до різних міжнародних рейтингів, належать до найкращих вишів планети. Наприклад, Національний автономний університет Мексики входить до сотні найпрестижніших ВНЗ світу і є першим або другим у Латинській Америці.

Безпека, бюрократія і ЖЕКи

З безпекою тут, можливо, не все так добре, як в Кореї або Японії. Основна біда федерального масштабу – це трафік наркотиків до США і безперервна боротьба картелів за зони впливу. Бувають дуже неприємні випадки, коли раптом під час проведення операцій чи то перехоплення, чи то зачищення з’являються військові гелікоптері й починають з великокаліберних кулеметів гатити по якомусь будинку, де переховуються злочинці. Але таке побачиш нечасто.

У цілому, я вже звик до джипів, повних озброєних до зубів поліціянтів, що патрулюють вулиці міста. Коли мене питають, чи не страшно жити в Мексиці, я відповідаю, що боятися мають ті, хто розповсюджує або вживає наркотики.

Загалом криміногенна ситуація тут не набагато гірша, ніж у США і значно краща, аніж, прикладом, в Бразилії. Також, гадаю, все залежить від штату.

Бюрократію теж ніхто не скасовував, проте, як на мене, вона не так явно виражена, як в Україні. Принаймні, такого чиновницького свавілля, як у нас, не спостерігаю. Набагато більшою проблемою я б назвав корупцію. Дуже часто губернатори штатів або мери після закінчення каденції тікають за кордон, захопивши нажите «непосильною працею», і переховуються від правосуддя.

До нашого ЖЕКу у мене нарікань немає. Газони на території житлового масиву завжди охайні, в комунальному басейні періодично міняють воду, сміття вивозиться навіть у вихідні, а на вулицях чисто.

Тим, хто хоче поїхати

Звичайно, про Україну я думаю багато. Проте розумію, що час повертатися ще не настав. Я не можу піддавати ризику сім’ю, адже вони просто не знайомі з багатьма реаліями нашої дійсності.

Згодом планую навідуватися в Україну разом з донькою, щоб і мову вчила, і до культури звикала. Гадаю, що такий підхід дозволить їй у майбутньому вирішити, де їй краще навчатися чи жити. Наразі донька дуже хоче побачити сніг і мріє про збирання грибів у лісі.

Фото: Андрій Рижков

Не можу сказати, що не думав про зміну громадянства, адже це було б неправдою. Втім, я не відчуваю нагальної потреби отримувати паспорт. З дозволом на постійне проживання в мене майже такі ж права, як і в мексиканців. А з погодженим безвізом для українців незручності взагалі зникають.

Я не хотів би нав’язувати своїх поглядів. Кожен має діяти так, як підказує здоровий глузд і серце. Здобути освіту в престижному виші за кордоном або пройти там стажування, отримати досвід роботи – це дуже добре. Зараз багато можливостей. Та вирішувати, залишатись чи переїжджати за кордон, кожен має особисто, добре зваживши всі «за» і «проти».

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.