Цілують руки, проте не жінкам: цікаві факти про турецький етикет

Подекуди важко уявити ці два слова поруч - "турецький" та "етикет". Проте це нормальне явище, просто трохи незвичне для українців, пише портал З Туреччини з любов'ю.

Мешканці Туреччини дуже тепло ставляться до того, що гості приходять не з пустими руками. Зазадалегідь варто подбати про солодощі та сувеніри. Якщо вас запросили у гості до нового будинку, прийнято купувати подарунок.

Перед тим, як увійти у дім, варто зняти своє взуття. І якщо господиня затеревенить, мовляв, ой-ой, не треба, заходьте у коридор, то йдіть і роззувайтеся там. Але будьте готові до того, що взуття треба буде залишити за порогом.

Це старовинний звичай, якого у більшості випадків дотримуються і досі, хоча, у великих містах й у тих будинках, господарі яких все більше переймають західний спосіб життя, ця традиція може й не дотримуватися. Але якщо ви приходите в гості до турецької сім’ї, яка мешкає в невеликому містечку, або просто до місцевих жителів з консервативними поглядами, то зняти взуття при вході в будинок потрібно.

Зазвичай турки по хаті ходять у капцях. Турецькі домогосподарки змагаються між собою у чистоті житла, і нікому не дозволяють входити до будиноку у вуличних туфлях. А тому майже в кожному домі вам запропонують чисті та комфортні капці. Практично в кожному турецькому будинку є спеціальна пара "гостьових" капців, які пропонують тільки візитерам. Проте гість може прийти й із власним змінним взуттям. Такий вчинок буде цілком нормальним, він не буде сприйматися як щось екстраординарне.

Як вітати господарів будинку

Поцілунки в турецькій культурі мають особливий сенс, і для європейців ця традиція не завжди зрозуміла. Цілувати руки старших членів сім’ї в обов'язковому порядку прийнято на байрам. Зазвичай в це свято всі родичі збираються в будинку найстаріших членів сім'ї на спеціальну святкову вечерю. Молоді родичі з повагою і пошаною цілують руки найстаршим членам родини, а старійшини у відповідь дарують молодшим подарунки – солодощі або дрібні кишенькові гроші. Колись подарунками від старійшин в цьому ритуалі були тільки золоті монети й гроші, але з часом, на жаль, цей звичай був безповоротно втрачено – в основному з економічних причин.

У Туреччині прийнято виражати повагу старшим, цілуючи їм руку і підносячи її до свого лоба. Це відноситься не тільки до старших за віком, але й до старших за станом. Наприклад, під час випуску учнів з початкової школи вчителі очікують, що учні в знак подяки за отримані під час навчання знання поцілують їм руки.

Щодо цілування рук варто відзначити ще один момент: якщо ви вже "прийняли позу" для цілування, а руку вам не дали чи висмикнули, то це означає, що для цієї людини цілування не прийнятне. Це не в образу, таким чином людина навпаки наближає вас до себе (за винятком тих випадків, коли вам в очі навіть не дивляться).

Якщо іноземка вийшла заміж за турка й вони разом прийшли в гості до його турецьких родичів, то від неї чекають, що дружина слідом за чоловіком поцілує руки старших. Тому дружині-іноземці доведеться дотримуватися місцевих традицій, або ж відмовитися від них одразу.

Як поводитися  в турецькому будинку

У деяких консервативних родинах молодшим членам сім'ї не дозволяється курити в присутності старших за віком.

Не прийнято в присутності старших також сидіти нога на ногу чи "в розвалку" – це вважається неповагою. Хоча знову ж таки, все виміряється "сучасністю" родини.

Цілувати руки жінкам (так, як це прийнято, наприклад, у Франції) в Туреччині не варто, бо можна мати проблеми.

Застільний етикет в Туреччині

Перебуваючи в гостях у турецькому будинку, особливу увагу слід приділити своїй поведінці за столом. Будь-яке застілля в Туреччині – це особливий ритуал, тому шанованого гостя в турецькому будинку обов'язково посадять до столу, заставленого численними стравами національної турецької кухні.

Турки взагалі дуже гостинні й доброзичливі, але іноді саме через свою гостинність вони можуть бути не лише наполегливі, але навіть й нав’язливі, пропонуючи вам за столом якусь певну страву. Не варто їх розчаровувати: якщо вам пропонують різні страви, найкраще спробувати їх всі, навіть якщо ви не голодні. Якщо ви відмовитеся, то не уникнути питань на кшталт: "Вам це не подобається? Це не смачно? Ви це не любите?"

Відмова спробувати страву  може навіть образити господарів. Найкраще з посмішкою подякувати їм і спробувати все, що вам пропонують. При цьому не обов’язково з'їсти все, що поклали вам на тарілку, до останнього шматка – якщо ви вже з'їли достатньо багато, то недоїдене вам пробачать.

Не перестарайтеся

Якщо ви прийшли в гості, пам'ятайте: навіть за великого бажання догодити господарям не варто втрачати власну гідність й змінювати власні звички та погляди на життя – зберігайте свою унікальність та автентичність. Одним словом, ваші зусилля догодити господарям повинні бути розумними і помірними.

Якщо ви одружені з турком і збираєтеся в гості до його родичів, розпитайте заздалегідь свого чоловіка про те, яких звичаїв та традицій вам потрібно дотримуватися та який стиль поведінки від вас очікують – це дозволить уникнути мимовільних помилок і незручних ситуацій, допоможе справити  на його рідних сприятливе враження.

Як бачимо, усі ці нам незрозумілі, а подекуди смішні правила, мають свою основу та причини. Справа кожного – дотримуватися чи ні, але сприйняти і не засуджувати зможе кожен.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.