Освіта в США для іноземців: три можливих шляхи вступу до ВНЗ

Американська вища освіта вважається однією з найкращих у світі. Топові виші США обіймають верхні місця у різноманітних рейтингах, й щороку тисячі студентів намагаються знайти своє місце в Гарварді, Стенфорді або Колумбійському університеті, пише ForumDaily.

Ціна за елітний диплом може бути захмарною, тому в США думати про вступ починають задовго до закінчення школи. Іноземцям же радять: мінімум 2 роки необхідно для того, аби зібрати потрібний пакет документів, здати тести й оцінити фінансові можливості. Якщо останніх нема - то важливо ще й знайти грант, який покриє всі витрати на навчання.

Отже, у цьому матеріалі ми розповімо, до кого можна звернутися за допомогою при вступі й до чого потрібно бути готовим, якщо ви вирішили пройти через усю вступну кампанію самостійно.

Варіант №1: скористатися послугами фірм, які допомагають вступити до університету

Вступ до американського вузу - це тривалий бюрократичний процес. Якщо ви не знаєте напевно, який ВНЗ обрати, не впевнені в своїй англійській або не готові самостійно готувати та перевіряти кожен документ - зверніться до фахівців.

"Якщо людина визначилася зі спеціальністю, ми допомагаємо підібрати 3-4 найбільш відповідних ВНЗ й починаємо процес підготовки до вступу до кожного з них. Є й інший варіант - коли школяр ще не знає, на кого хоче вчитися. Тоді спочатку ми пропонуємо пройти тести, які й визначають професійну спрямованість людини", - розповідає Ірина Кокуріна, президент нью-йоркської компанії, яка надає консультації в сфері освіти.

Ірина впевнена: людині, яка перебуває за кордоном, складно зрозуміти заплутану систему американської вищої освіти. У США університети та коледжі працюють не так, як в Україні,  у кожного вузу - свої особливі вимоги.

Поки абітурієнт готується до тестів, фахівці займаються підготовкою документів: наприклад, переведенням диплому бакалавра, подачею документів на евалюацію.

"Уже на цьому етапі у майбутнього студента можуть виникнути проблеми: а що таке офіційний транскрипт диплома? А що таке евалюації? Чому вона може бути різною? Ми спрощуємо весь цей складний процес для клієнта ", - говорить Ірина.

Евалюації диплома, а простими словами оцінка того, наскільки іноземний диплом дорівнює аналогічному американському, не просто дає право продовжувати навчання. Завдяки їй курси, які студент вже прослухав у себе на батьківщині, не потрібно знову проходити в американському коледжі. Це дозволяє заощадити як час, так й гроші.

Ірина також попереджає: американські ВНЗ дуже суворі до оформлення документів, і будь-яка помилка може вплинути на результат.

"Тільки ідеальний пакет документів має шанс на розгляд. Навіть лист абітурієнт може написати не так, як треба - сам стиль повинен бути американським, і просто знання англійської тут недостатньо. Тут багато підводних каменів, об які можна зашпортатися і втратити час", - каже Ірина Кокуріна.

Варіант №2: для особливо талановитих

Якщо потенційний студент не просто розумний, а геніальний - у нього є можливість потрапити до найкращих американські вишів абсолютно безкоштовно. До того ж, отримати повний супровід під час вступного процесу. Така програма діє в Україні. Благодійний фонд Ukraine Global Scholars ретельно відбирає школярів, сплачує всі вступні тести і вчить, як виграти багатотисячні гранти на навчання.

Як українські школярі отримують безкоштовну освіту в університетах Ліги плюща

Вони націлені тільки на Лігу плюща або приватні елітні школи. При цьому домагаються для учасників своєї програми повного фінансування навчання. Благодійна організація Ukraine Global Scholars шукає по всій Україні талановитих школярів, аби дати їм можливість отримати найкращу американську освіту безкоштовно.

"Наша програма заснована майже 2 роки тому. Минулого року нам вдалося допомогти вступити п'ятьом школярам, ​​вони виграли гранти на загальну суму в один мільйон доларів. Цього року вступило вже 13 осіб, а сума грантів - 3 мільйони доларів", - розповідає Юлія Сичікова, співзасновниця фонду.

Вона сама - випускниця престижного Університету Пенсільванії, в якому вчилася безкоштовно. Юля розповідає, що тоді їй та багатьом іншим українським школярам допомогла організація USA/USA. Коли дівчина отримала диплом, вона з друзями-українцями з інших престижних американських вищих навчальних закладів вирішила: тепер їхня черга допомагати.

Потрапити до програми Ukraine Global Scholars непросто.

"У нас тривалий та досить жорсткий відбір, потрібно пройти 3 тури. Перший - це подати заяву до кінця березня, вона схожа на ту, яку необхідно заповнювати в Гарварді. Від кандидата вимагається показати шкільні оцінки за останні 3 роки, фотографії всіх дипломів, написати есе. Теми - різні, минулого року, наприклад, ми запитували: "Що ви дійсно хочете робити в житті?", - розповідає Юлія.

Другий тур - це тести з англійської та математики. Керівники фонду готують їх самостійно, завдання схожі на ті, які є в двох основних тестах для вступу до американського ВНЗ: TOEFL (англійська мова) та SAT (загальний рівень знань). Якщо школяр справляється й із цим, тоді його чекає ще два інтерв'ю з менторами фонду англійською мовою.

Ернест Протас успішно пройшов всі три етапи. Зараз він закінчує 11-й клас в Івано-Франківську, а вже з осені навчатиметься в США. Хлопець каже, програма дуже йому допомогла.

"Я став фіналістом в червні, й за кілька тижнів мене запросили до спеціального табору. Туди приїхали керівники організації й усі десять днів нас вчили, як планувати процес вступу від самого початку, як писати есе, як правильно висловлювати свої думки, як подати себе на інтерв'ю ", - згадує хлопець.

Юля відзначає, що коли мова заходить про престижні навчальні заклади, важливою є кожна літера, кожна кома в документах. Тому за всіма учасниками програми закріплюють ментора, який протягом півроку допомагає школяреві стати студентом.

"Насправді, пакет, який подається в Гарвард, складається з невеликої кількості документів. Але там кожне слово - на вагу золота. Як ти себе розкриєш в творі, як про себе розкажеш, як поведеш себе на інтерв'ю - це все дуже сильно впливає на рішення. Тому ми вичитуємо есе хлопців по кілька разів, аби подати їх так, ніби вони наступні світові лідери. Ким вони, в принципі, і є, просто їм не вистачає знань, як це правильно показати", - продовжує вона.

Крім того, фонд оплачує всі вступні тести. І TOEFL, і SAT разом коштують більше 200 доларів, гроші бере й кожен ВНЗ за подачу документів. В середньому, щоб оплатити вступний процес одного студента, фонд витрачає близько тисячі доларів. Спочатку це були особисті кошти засновників програми та їх друзів, тепер фонду допомагає українська діаспора в США.

Просто розумом і відмінною успішністю Гарвард не підкорити

На питання "чи ти найкращий учень в школі?" Ернест Протас скромно відповідає "так". До того ж він - переможець всеукраїнської олімпіади з хімії та після уроків часто працює в лабораторії місцевого університету. Мріє стати великим хіміком й повернути цій промисловості колишню міць. Але лишень академічних досягнень та амбіцій для багатотисячного гранту недостатньо.

"Це повинні бути не просто супер-розумні хлопці, але й дуже харизматичні, з величезними мріями, вони повинні бути зайняті в мистецтві, спорті, стартапах, позакласній діяльності ", - говорить Юлія Сичікова.

Тому Ернесту ментор порадив - розповісти також про рок-гурт, в якому він грає, й не забути згадати, що він сам навчився грати на фортепіано. Вступав Ернест не до університетів, а в приватні школи - йому всього 16 років, й керівники фонду рекомендували ще кілька років провчитися в американському пансіонаті.

"У нас хлопці діляться на дві категорії: трохи молодші (15-17 років) вступають до прайм-школи - це елітні навчальні заклади, приватні школи, пансіонати. Старші хлопці вступають до університетів ", - говорить Юлія.

Такий принцип фонд обрав не випадково. Потрапити до приватної школи простіше, до того ж школярі отримують додатковий рік-два для повної адаптації. І вступити до Ліги плюща після цих навчальних закладів набагато легше, ніж після української школи.

"Така школа для мене - найкращий варіант. Мені буде легше увійти в американську систему навчання. Також в таких школах є спеціальне відділення, яке буде допомагати вступити до вишу й виграти грант, тобто там про мене подбають ", - упевнений Ернест.

До слова, хлопець отримав ствердну відповідь практично з усіх навчальних закладів, куди подавав документи. Зараз Ернест - учень престижної школи Тафт, яка запропонувала йому стипендію імені Девіса. Вона покриває 2 роки навчання та проживання в пансіонаті, а також дає 80 тисяч доларів на навчання в коледжі. Тож стартовий капітал у хлопця вже є.

У його планах - отримати блискучу вищу освіту в технічному коледжі, а потім він, як і всі інші учасники програми, мінімум на 5 років повинен повернутися до України. Це одна з умов контракту, який підписують хлопці.

Варіант №3: підкорити американські вузи самостійно

Всю інформацію про вступ написано на сайті ВНЗ. Якщо ви добре знаєте англійську, вступити до університетів США можна й без сторонньої допомоги. У такому випадку всі організаційні питання лягають на плечі потенційного студента. А якщо платити за навчання нічим - то й гранти треба буде шукати самому. Цей варіант, мабуть, найскладніший, проте й це можливо.

Чим простіше університет, тим легше вступити, але складніше отримати грант на навчання

Університети Ліги плюща мають багатомільйонні бюджети й люблять демонструвати мультинаціональність своїх студентів. Тому іноземцю виграти фінансову допомогу в таких ВНЗ простіше. У коледжів з другої-третьої сотні в рейтингу грошей менше, і якщо вони й дають гранти, то переважно своїм, американським студентам. Проте й тут є кілька можливостей, як зменшити витрати на навчання.

По-перше, можна спочатку вступити в ком'юніті-коледж - це муніципальний або державний виш. Ціни тут в кілька разів нижче, після двох років навчання можна відразу вступати на третій курс кращого за рівнем університету. Тобто за перші два роки ви вже заощаджуєте істотну суму.

Також можна сподіватися на знижку від вишу.

"Зазвичай, коли зараховують до ВНЗ, приймальна комісія надсилає список можливостей. Іноді, просто спираючись на бали, вони дають автоматично якусь стипендію ", - розповідає Ася Мелік-Мартиросян, заступник директора приймальної комісії коледжу Танксіс, штат Коннектикут. Вона працює куратором студентів-іноземців й допомагає тим, хто зважився вступити самостійно.

"У кожному ВНЗ зазвичай є людина, яка називається International student advisor. І звичайно весь вступний процес проходить через такого фахівця", - каже Ася.

Фото: www.forumdaily.com.

Дівчина радить: таку людину в коледжі потрібно знайти в першу чергу. Адже вона точно знає всі вимоги саме цього навчального закладу, весь перелік документів, до того ж дасть цінні, а головне, - безкоштовні поради.

"За цю послугу студент нічого не платить, але платить за подачу заяви. У різних університетах різна ціна, вона може варіюватися від 20 до 100 доларів. У коледжі, де працюю я, це 20 доларів, незалежно від того, хто подає - іноземець або американець", - розповідає Ася.

У кожному американському коледжі існує квота на іноземних студентів, зазвичай їх із задоволенням беруть до ВНЗ. Адже якщо мова йде про платне навчання, іноземцям семестр в коледжі буде коштувати вдвічі дорожче, аніж американцям, що вигідно для університету. А якщо студент виграє грант, для коледжу це привід зайвий раз продемонструвати, які талановиті діти з різних країн світу у них вчаться.

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.