Як українські діти вчаться у школах Мексики: найбільш вражаючі факти

За різними даними у Мексиці проживає від 500 до 1500 українців. Багато з них створили тут сім'ю, мають дітей. А як навчають українські діти в мексиканських школах?

Про особливості освіти у цій далекій країні портал global-ukraine-news.org розпитав українських експатів.

Вікторія Садовнича (Харків), Мехіко-Сіті:

"Початкова освіта для маленького мексиканця стартує того навчального року, коли йому має виповнитися 6.

З першого до шостого класу триває перший та єдиний обов’язковий, за визначенням держави, ступінь освіти – примарія (пізніше будуть секундарія, препараторія та університет).

Шість років діти вивчають природничі та соціальні науки, а також математику, іспанську  та іноземну (як правило, англійську) мови.

У розкладі мексиканської школи – фізкультура й артистичне виховання (уроки музики, де дітей у більшості шкіл навчають грати на флейті, та пластики, де вони намагаються за допомогою рухів виражати свої почуття).

У секундарії, де діти навчаються 3 роки (класи з 7-го до 9-го), крім згаданих дисциплін, додається спочатку біологія, потім фізика й останньою хімія, з суміші природничих та соціальних наук деякі виокремлені в самостійний предмет.

  

Учитель без освіти. Це Мексика.

Державні школи Мексики, як правило, не є синонімом гарної освіти. Наприклад, у столиці дуже важко знайти пристойну державну школу: ті, хто навчають там, дуже часто насправді не є вчителями, тобто не мають педагогічної освіти того рівня, який дозволив би їм викладати.

Питання часто стоїть навіть так: чи мають вони взагалі вищу освіту. Щоб стати вчителем приватної школи, претенденти мають, принаймні, представити документи про відповідну освіту. Хоча й це не є гарантією того, що дитину навчатиме спеціаліст: з власного досвіду, кілька разів стикалися з тим, що вчитель пише неграмотно чи повідомляє дітям неправдиву інформацію.

Це домашнє завдання? Хм...

Окрема тема для розмови – домашні завдання. У другому класі примарії в Мексиці нормальним завданням є, наприклад, таке: написати 4 слова по 5 разів кожне та знайти вирізки, щоб проілюструвати їхнє значення.

З нашого погляду, це – досить безглуздо, чи не так? З іншого боку, дитина може отримати завдання, яке вимагає від неї знайти легенду, переписати її та визначити в тексті зав’язку, розвиток дій та розв’язку.

Як і міністерські підручники, домашні завдання аж надто часто видаються мені нелогічними щодо віку учня та змісту й мети. І сумно, що залежать вони від примхи вчителя: в Мексиці не існує затвердженого державними органами тематичного плану для того чи іншого класу, тобто зміст матеріалу майже ніколи не підкріплюється методичною базою.

Отже, знання дитини – це, фактично, лотерея, оскільки дуже залежать від того, наскільки освіченого та відповідального вчителя вона має цього року.

Кожна школа в Мексиці має власну форму, придбати її можна тільки в самій школі. Зазвичай, складається вона з двох комплектів: щоденна форма (для дівчат – сарафан або спідниця, футболка поло, трикотажний жакет; для хлопців – штани, такі самі футболка й жакет) та спортивна (футболка та власне спортивний костюм з трикотажу); подекуди додається ще й так звана «парадна» форма.

Деякі школи висувають суворі вимоги щодо кольору шкарпеток та гольфів, не дозволяючи, наприклад, дівчатам у холодну пору вдягати колготки. Також досить суворо треба дотримуватись вимог щодо взуття: для щоденної форми – чорні туфлі, для спортивної – білі кросівки.

Маючи у сім’ї двох учнів (другий клас примарії та перший клас секундарії), можу впевнено сказати, що справжня освіта дітей починається саме на другому рівні освіти.

Загалом, орієнтуючись на власні фінансові можливості, Ви можете вибирати школу: за відгуками батьків, за власними враженнями (коли є потреба, абсолютно запросто можна домовитись із дирекцією про екскурсію школою, а уповноважена особа розповість Вам про її історію, основні напрямки навчання, методику).

Олена Клопота (Київ), Гвадалахара:

Мої діти, як іноземці, навчаються в приватній школі, що використовує американську програму. Все навчання ведеться англійською мовою. Додатково діти вивчають іспанську мову і світову історію іспанською мовою.

  

Американські школи не мають шкільної форми. Уроки починаються о 8 ранку, що для Мексики досить пізно і закінчуються о 14.30.

В початковій школі (1-4 клас, 7- 10 років) діти мають свою класну кімнату, де зберігаються їхні шкільні речі, є класні стенди, демонстрація робіт, проекти, тощо. В кімнаті проходять основні заняття: англійська мова і література, математика  – з англомовною вчителькою, іспанська мова і література – з іспаномовною вчителькою.

Інші уроки називаються «активностями» і відбуваються за межами класу. Природознавство – в спеціальній лабораторії, музика і образотворче мистецтво – в арт-класі, фізкультура і плавання – на свіжому повітрі. Є окремий урок, що називається Бібліотека, який, відповідно, проводиться в бібліотеці і має на меті прививати дітям любов до читання.

В програмі закладено обов’язкове щоденне читання двома мовами. Розклад уроків повторюється кожні 6 днів (за кількістю активностей). Кожного року основні два вчителі змінюються. Також кожного року формуються нові класи, тобто за 4 роки діти встигають повчитися в одному класі з усіма дітьми свого віку, що непогано готує їх до середньої школи. Оцінки, як такі, в початковій школі не виставляються. Оцінювання відбувається за рівнем, що визначається спеціальними тестами.

В середній школі (5-8 клас, 11-14 років) діти не мають ні класів, ні однокласників. Всі однолітки вважаються однокласниками, бо кожен учень має індивідуальний розклад і переходить з кабінету в кабінет  кожного уроку.

Усі ми - однокласники

Так, на математиці учні мають одних однокласників, на історії – інших. Шкільне приладдя зберігається в спеціальній шафці, локері. Основні предмети – ті самі: математика, англійська, іспанська, science (суміш біології, фізики, хімії).

Додаються social studies (суміш географії, історії, правознавства, країнознавства), всесвітня історія.  Залишаються активності – фізкультура, образотворче мистецтво, комп’ютерна грамотність.  Додатково є можливість вибрати між хором, театром, оркестром – це теж урок.

Є цікава додаткова активність, що називається Service Learning – діти вибирають, як вони хочуть вчитися допомагати суспільству (догляд за деревами чи прибирання в парку, допомога  в будинках для літніх людей, в дитячих будинках).

В середній школі починається оцінювання, за кожен предмет виставляється по 2 оцінки – за виконані роботи (тести, контрольні, проекти) і за ставлення до навчання (старанність, поведінку, вчасність, активність). В кінці семестру виставляється фінальна оцінка, що виражається в абсолютному значенні і у відсотках.

Школа починається в середині серпня і закінчується наприкінці червня. Тобто літні канікули – 1,5 місяці. Є ще обов’язкові різдвяні і великодні канікули по 2 тижні. Осінніх канікул немає, але восени в Мексиці багато державних свят, тому відпочити вдається і без канікул.

Мої діти навчаються дистанційно і в Міжнародній українській школі МУШ.  Це –  державна установа для дітей, що проживають за кордоном і хочуть отримати українську освіту.  Навчання проводиться самостійно, співбесіди і оцінювання – за скайпом".

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.