Експерт розповіла про особливості п’ятої хвилі еміграції українців

Українці отримали надзвичайно багато посвідок на проживання в ЄС, свідчать дані Євростат, статистичного відомства ЄС. Торік нашим співгромадянам видали майже 500 тисяч таких дозволів — або 19% від загальної кількості в ЄС!

Ця статистика охоплює людей, які отримали такі посвідки вперше. А, до прикладу, біженцям-сирійцям дісталося у п'ять разів менше, білорусам — лише 82 тисячі, росіянам — 73,5 тисячі, пише газета "Експрес", передає СВІТUA.

За статистикою Світового конгресу українців, сьогодні приблизно 20 мільйонів українців проживають за кордоном. І незабаром це число зросте — адже майже 60 відсотків українців віком від 18 до 35 років хочуть виїхати працювати в країни з кращим економічним та політичним розвитком, свідчать дані соцопитувань. І хоч реалізовує це бажання лише кожен сьомий — хвиля еміграції з кожним місяцем набирає обертів...

Докладніше про це спілкуємось із Ярославою Хортяні, головою Європейського конгресу українців, першим заступником голови Світового конгресу українців.

— Які особливості п’ятої хвилі еміграції українців?

— Її початком вважають 2013 рік — після революційних подій на Майдані.  Триває відтік молоді з країни — в основному виїжджають люди віком від  18 до 29 років.
І якщо раніше українські емігранти працювали на низькокваліфікованих роботах, то тепер виїжджають професіонали, влаштовуються на серйозні технічні підприємства, у наукові заклади.

— У які країни українці емігрують найчастіше?

— Серед країн, куди емігрують українці, лідером за останні роки є Польща. Майже 23% українських мігрантів їдуть саме туди. За минулий рік дозвіл на роботу в Польщі отримали 800 тисяч українців. Загалом там приблизно один мільйон українських заробітчан — більше, ніж у Росії.

Поляки задоволені українськими працівниками: від лікарів до сантехніків. Процес працевлаштування багатьом спрощує Карта поляка, яку отримує велика кількість українців. Не заважає і мовний бар’єр, адже українцям легко розуміти та вивчити польську. 

У Швейцарії шукають інженерів із України. В Угорщині працюють багато українських медсестер. Більшість європейських країн створюють позитивні умови для працевлаштування мігрантів. Особливо це стосується держав Східної Європи. Там існує проблема з робочою силою, бо їхні люди виїжджають працювати в Західну Європу. Тому в Польщі вже законодавчо прирівнюють зарплату польських робітників до заробітків емігрантів. У Чехії схвалюють програми прийому на роботу тисяч українців.

— Але чому люди виїжджають?

— Частина втікає від війни. Молоді пари, які побоюються за майбутнє дітей, вирішують їхати туди, де безпечніше. Ще одна проблема -- у низькому рівні заробітної плати українців. Прожити на дві чи три тисячі гривень з такими високими цінами на товари й комунальні послуги вкрай важко.

— Де українці заробляють найбільше? 

— За місяць у Польщі та Угорщині в середньому можна заробити приблизно 500 євро, в Чехії — 600. В Іспанії та Португалії — 700 — 800 євро. Найбільша оплата в Німеччині, там людина зі середньою спеціальною освітою отримує більше як тисячу євро в місяць. Та працювати у цій країні нелегально майже неможливо. Тому там українців відносно небагато.

— Чи багато серед українців за кордоном нелегалів?

— Останні декілька років країни Європи активно вели політику легалізації трудових мігрантів. Тому їхня кількість зараз значно зменшилась. Приблизно  65% українських мігрантів у Європі працюють легально.

— Які наслідки для країни може спричинити чергова хвиля еміграції?

— Наслідки відчутні вже зараз. В Україні бракує кваліфікованих кадрів та працездатного населення. Єдина надія — на те, що в найближчі 10 років ці люди повернуться на Батьківщину. І привезуть сюди нові технології, знання та вміння.
Україні дуже важливо подбати зараз про своїх мігрантів, бо кошти, які надсилають емігранти сюди, наповнюють велику частину ВВП країни. Так, за даними Національного банку України, за минулий рік із Польщі було передано в Україну 54 мільярди гривень. І це лише з однієї країни!

Крім того, українська влада мала б подбати про створення певного органу, який би займався справами заробітчан. Бо за статистикою, кожен сьомий емігрант стикається з проблемами порушення трудової дисципліни.

— Чи є надія, що заробітчани з часом повертатимуться додому? 

— Тільки якщо відбудуться зовнішні та внутрішні зміни в країні: боротьба з корупцією, прозорі правила ведення бізнесу...  Лише тоді можна говорити про повернення робочої сили, яка буде здатна швидкими темпами розбудовувати українську державу.

Христина БІЛЯКОВСЬКА

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

13:35
Uber оголосив про припинення роботи в Барселоні.
13:24
Витік газу стався у квартирі багатоповерхового будинку. Загинуло семеро людей.
22:58
У трьох штатах через негоду оголосили режим надзвичайного стану.
20:25
Одна людина загинула, ще 6 дістали поранення.
20:19
На узбережжі Франції знайшли декілька подушок від сидінь літака Piper Malibu, який зник над Ла-Маншем 22 січня.
17:35
Американський регулятор навряд чи ризикне підвищити ключову ставку.
07:57
У Північній Ірландії ураган "Доріс" став причиною отриманих ушкоджень декількох дерев на алеї, де знімали відомий серіал "Гра престолів".
07:36
Відео, на якому видно момент вибуху в житловому будинку у Гаазі, що стався в неділю, 27 січня, з'явилося в Інтернет.
07:12
У китайській провінції Хунань стратили чоловіка, якого засудили за вбивство 15 осіб.
00:48
Директор Нацрозвідки США Ден Коутс у вівторок, 29 січня, заявив, що напружені відносини між Вірменією та Азербайджаном через ситуацію навколо Нагірного Карабаху здатні стати причиною великомасштабного конфлікту, до якого може бути залучена і Росія.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.