Українські діти в португальських школах: три історії про якість освіти

Шкільна система Португалії, на перший погляд, не дуже різниться від української. Початкові школи в Португалії, будучи частиною базової освіти, безкоштовні, приймають дітей з шести років. Цикл початкового навчання розрахований на чотири роки, після чого учні без іспитів переводяться в базову школу, повідомляє global-ukraine-news.org.

П’ятирічна програма базової середньої освіти побудована за європейськими зразками, але не передбачає ранньої спеціалізації, поглибленого вивчення окремих предметів. Набір базових предметів звичайний, включає рідну мову, початкову математику, природничі науки.

Однак, освіту до повного середнього рівня продовжує менша частина випускників базових навчальних закладів. Для деяких сімей Португалії це пов’язано з введенням платного навчання. Розмір оплати залежить від сумарного сімейного доходу, але для багатьох на жаль є непоплатним.

Загалом курс повної середньої освіти триває три роки. У ньому існує виражена спеціалізація, спрямована на здобуття вищої освіти, підготовку до професійної діяльності. Це відображається в дипломі, що містить інформацію про отримання теоретичних знань, професійної кваліфікації, обраної спеціалізації, зазначає видання.

А як навчаються в португальських шкоах діти українських іммгірантів?

"У кожній школі — свої підручники"

Олена Осадчук, (м. Херсон) м. Лісабон:

"Моїй старшій донечці зараз 19 років, коли ми приїхали в Португалію їй було 9 років, вона пішла до 4 класу.

Перша проблема, яка виникла, це – звичайно, мова, якої ми не знали. Оскільки приїхали напередодні Нового року, Каріна пішла в школу вже в другому півріччі, тож до літа вона була як слухач, але при школі існують уроки вивчення мови для таких діток як моя донечка.

На такі заняття вона ходила з задоволенням. З початку нового навчального року вона знову пішла в 4 клас.

Далі, вже спілкуючись з однокласниками, відшліфувала знання мови, навіть стала однією з п’яти найкращих учениць класу, а в 9 класі була нагороджена медаллю за успішність в навчанні.

Сьогодні вона навчається на 2 курсі Національного Університету м. Куібра, який в Португалії називають португальською Сорбонною. Найперший університет в країні, який був заснований ще в Середньовіччі.

До речі,  навчаючись в португальській школі, вона по суботах навчалась і в суботній українській школі.

Щодо організації навчального процесу в школі, то навчальний рік починається з середини вересня. Але свята ніякого не проводиться, просто всі йдуть до своїх класів, починається урок. Ніяких квітів, ні лінійки...

В нашій школі підручники майже всі платні (окрім початкової школи, але це — конкретно наш випадок), батьки купують самі. В кожній школі свої підручники, тому обмінятися підручниками із знайомими з інших шкіл — неможливо.

Молодший син народився в Лісабоні, він навчається в 3 класі.

Уроки в молодшій школі проводяться в ігровій формі, багато малюють, клеять, вирізають, з першого класу вивчають англійську мову, а з п’ятого — ще одну іноземну мову на вибір.

Два рази на тиждень — фізкультура, домашніх завдань в першому класі немає.

З другого класу домашні завдання 3 рази на тиждень, вірші напам’ять взагалі не вивчають.

З п’ятого класу обов’язкове навчання грі на флейті, урокам музики приділяють велике значення, й погана оцінка впливає на успішність в кінці року.

Уроки тривають по 40 хвилин, перерви по 15 хвилин, велика перерва 1 година  — для обіду, і десь о 16.00 — ланч. В школі мого сина уроки починаються в 9.30, закінчуються в 17.30.

Оцінки в молодших класах не ставлять зовсім, дають кольорові кульки, щоденників таких як в нас немає, є спеціальний зошит куди вчитель іноді записує якісь організаційні об’яви.

Загалом, мені не все подобається у португальській шкільній освіті. Наприклад, в старших класах ведеться начитка нового матеріалу впродовж місяця, а то і більше, після цього учні тестуються, може бути таке, що вчитель за місяць був відсутній, діти предмет не вчили, а тести писати потрібно. Контрольні роботи можуть перевірятися близько місяця, тобто написавши контрольну, оцінку за неї можна дізнатися через два тижні, а то і пізніше".

"У першокласника — лише три уроки"

Тетяна Бондарець, (м. Красилів, Хмельницька обл.) м. Коїмбра

"Я маю двох дівчат: старша — вже студентка (цього року поступила в Universidade de Coimbra, faculdade das letras) і менша цього року пішла до першого класу. Старшу, Анастасію, привезли до Португалії в грудні, на той момент їй виповнилось 6 рочків.

Шкільний рік вже давно почався, а у підготовчу групу в садок вже не було місць, тому я попросила вчителя, щоб дитина просто була присутня на уроках і звикала до португальської мови.

Це була звичайна школа, не приватна. І так сталося, що шкільний рік у Насті почався у березні та закінчився в червні і далі - 2 клас, бо змогла вивчити букви і почала розуміти мову.

Навчальний рік у нас розпочинається після 10 вересня, кожна школа вирішує, коли починати.

Книги і все, що потрібно до школи, купляють батьки. Цього року для першокласників підручники були подаровані міською радою. Це — не велика сума ( -/+30евро), але вже допомога.

Діти 1 класу в школі цілий день. Уроки починаються о 9:00, потім обід, (за обіди потім прийде рахунок. Якщо сім’я має невеликі прибутки, то в залежності від їхніх доходів, діти можуть мати знижку 50% або зовсім безкоштовні обіди, ще одна невелика допомога).

Після обіду ще уроки, а потім додаткові заняття: гімнастика, малювання, музика, заняття з пластиліном, і вже є англійська мова — раз на тиждень. У школі ці додаткові уроки не платні. Хто хоче, може знайти для дитини інші гуртки поза школою, але за це заведено платити.

Забираю мою молодшу доньку Вікторію о 17:30. Хто з батьків працює допізна, або ідуть на роботу раніше 9 години, то існує допомога: з 7:30 до 9:00 і з 17:30 до 19:00. Але ця послуга платна, і це — не дешево.

Як такого свята, як 1 вересня чи свята останнього дзвоника не існує. Взагалі не надають цьому значення.

У Португалії є початкова школа (1-4 клас), потім діти переходять до середньої школи (5- 9 клас). Після 9 класу вже починають готуватися до майбутньої професії, вибирають відповідний напрямок: гуманітарний, математичний, біологічний.

Як на мене, то це — дуже зарано! При коледжі (з 5 до 11 класу) було навчання безкоштовне. Але з цього року все змінилося. За місяць навчання приблизно 200 євро. Це досить багато для нас. Тому меншенька, коли перейде до 5 класу, вже піде до державної школи.

Як на мене, наші діти в українських школах – дуже завантажені, у моєї ж дівчинки в 1 класі 3 предмети: португальська мова, математика і природа".

"Щороку  новий класний керівник"

Наталія Никифорак, (м. Київ) м. Порту

"Знайомство з португальською школою у нас відбулося три роки тому у зв’язку з переїздом до Порту. Особливих проблем із записом до державної школи не було.

Усі необхідні документи (заяву разом із копією першої сторінки паспорта та сторінки з португальською візою, засвідченим перекладом португальською мовою виписки з медичної картки про щеплення та табелю успішності за 5 клас) було подано 19 вересня. Розгляд документів та включення сина до списку учнів школи 6 класу тривало два тижні.

В португальській школі є поділ на сильніші і слабші класи. Нас записали в середній, оскільки не знали можливостей Остапа у навчанні.  Перші дні навчання, зазвичай, плаваючі, навчання починається в середині вересня, але ще 10-12 вересня дата може бути не погоджена. Мені особисто більше подобається, що в Україні це завжди 1 вересня, бо так легше планувати свій час.

В португальських школах, з метою безпеки, доволі складно потрапити батькам до приміщення школи в будь-який час. Є строго відведений день – вівторок, коли батьки, за попередньою домовленістю, можуть поговорити з класним керівником. Класний керівник міняється щороку, щоб не було звикання учнів до керівника і навпаки.

Це вважаю великим плюсом, бо в українській школі класний керівник за роки шефства над класом має своїх улюбленців і тих, кого терпіти не може, а це інколи навіть "має вплив на успішність".

Проте людський фактор в португальській шкільній системі також ніхто не скасовував, але якби вчитель не ненавидів учня, бали не має права знизити, бо дуже дорожить своєю роботою. Якщо учень і його батьки вважають, що оцінка занижена, можна завжди клопотати про перегляд письмових робіт і навіть подати до суду.

Вчителі діляться на дві категорії: ті, що працюють на контрактній основі, щороку беруть участь у конкурсі на заміщення посади, і ті, які мають право працювати постійно. В останніх, звісно, пройдені сотні конкурсів, іспитів, навчань підвищення кваліфікації тощо.

За Остапом було закріплено вчительку португальської мови, яка протягом першого року навчання мала сприяти його адаптації до школи та вивченню португальської.

Для вивчення мови вчителька задавала дуже багато домашніх завдань. Для прикладу, щодня треба було вивчити по 10-15 дієслів з усіма формами всіх часів. На момент початку навчання Остап не знав жодного португальського слова, але доволі непогано володів англійською, що його дуже й дуже виручило. Усі вчителі володіють англійською на достатньому рівні, щоб пояснити свій предмет англійською.

Протягом першого місяця вчителі не лінувалися писати матеріал, який діти проходили, англійською мовою та спеціально для нього розробляли перші тести англійською.

Нам допомогло і те, що португальська програма слабша, ніж українська, тому з низкою предметів не було відразу проблем. Єдине, терміново прийшлося вивчати терміни з математики, щоб розуміти зміст завдання. Перший місяць вся сім’я сиділа зі словниками, щоб сприяти адаптації.

За жодне заняття я не заплатила, оскільки оплата вчителеві за "шефство" над іноземним  учнем передбачена державним бюджетом! Результатом всіх зусиль стало те, що Остап був єдиним учнем з його класу, який отримав диплом за успішне навчання після 6 класу.

Ще в Порту є приватні школи, але доволі дорого, тому не кожен собі може дозволити. В приватних, на загал, всі ходять у шкільній формі саме конкретної школи.

Приватні уроки тут модні для дітей, які не встигають з навчанням, проте для запобігання сприяння в лояльнішому оцінюванні, строго заборонено вчителю, який вчить учня у школі, давати йому приватні уроки.

На початку навчального року традиційно проходить вручення дипломів за успішність, захід відбувається в урочистій обстановці за участю батьків та родичів.

Мене в тому році дуже здивувала наша директорка, яка в джинсах з велетенським фотоапаратом бігала впродовж церемонії, намагаючись зробити якомога кращі кадри.

А ще вона знає імена усіх дітей школи та які у кого проблеми з навчанням чи навіть хто з ким дружить чи конфліктує. Одним словом, приємно, коли на своєму місці людина живе життям школи".

Фото: global-ukraine-news.org

Реклама

Читайте також:

тема

Актуальне порівняння німецьких підприємств на інтернет-платформі Kununu показало, на яких підприємствах співробітники задоволені своєю зарплатою. За результатами дослідження стал
Економити на товарах та послугах у Німеччині можна цілий рік. Потрібно просто знати деякі хитрощі.

новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.